YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Litvanya’dan Rusya’ya kınama
Litvanya’dan Rusya’ya kınama
13 Nisan 2016 21:05
Litvanya Meclisi, Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukraynalılara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığı gerekçesiyle Rusya’yı kınama kararı aldı.

Litvanya Meclisi, Rusya’yı, Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukraynalılara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığı gerekçesiyle kınayan bir kararı kabul etti.

Litvanya Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, 90 milletvekilinin katıldığı oylamada karara kimsenin itiraz etmediği bildirildi. Kararda, "Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Rus vatandaşlığını reddeden Kırım sakinlerine karşı eğitim, sağlık, sosyal ve diğer hizmetlerde ayrımcılık yapılıyor. Rusya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini yasaklamasını şiddetle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Uluslararası topluma Ukrayna çağrısı

Kararda ayrıca, uluslararası toplumun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda ortak çaba sarf ederek daha aktif olması konusunda çağrıda bulunuldu.

Meclis kararında, Kırım’ın işgalinin sona ermesi ve yarımadanın Ukrayna’nın kontrolüne dönmesi halinde Rusya’yla işbirliğinin yeniden başlayabileceği de kaydedildi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler