YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Litvanya'dan darbeye net tavır
Litvanya'dan darbeye net tavır
09 Temmuz 2013 12:20
Avrupa Birliği (AB), Mısır'da ordunun yönetime el koymasını darbe olarak görmeme ve eleştirmeme tutumunu sürdürürken, Dönem Başkanı Litvanya demokrasiden yana tavır aldı.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde dönem başkanlığı önceliklerini anlatan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Antanas Linkevicius'a, "Mısır'daki darbeyi onaylayıp onaylamadığı" soruldu.

Portekizli Sosyalist Ana Gomes, "Ülkemde insanlar bana bu soruyu soruyor. Bence önemli bir soru. Bir cevabım var ama sizin cevabınızı istiyorum. Avrupa Birliği Mısır'da darbeyi onayladı mı " sorusuna cevap veren Linkevicius, "Mısır'la ilgili sevin ya da sevmeyin benim pozisyonum şöyle: Demokratik yollarla seçilmiş bir hükümet askeri güçle devrilemez. Bundan gurur duymamalı, açıklamaya ve meşru göstermeye çalışmamalı ve emsal kabul etmemeliyiz" dedi.

Avrupa Birliği adına Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yapılan yazılı açıklamalarda ve sözcülerinin basın toplantılarında, Mısır'da ordunun yönetime el koyması darbe olarak adlandırılmazken güvenlik güçlerinin "tırmanan tansiyon ve artan kutuplaşma karşısında kan dökülmesini önlemek için halkın yeterli desteğiyle reaksiyon gösterdiği" görüşü savunuluyordu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler