YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Litvanya göçmen kotasının uygulanmasına karşı
Litvanya göçmen kotasının uygulanmasına karşı
14 Mayıs 2015 00:20
Mültecilerin Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelere kota sistemine göre paylaştırılmasını değerlendiren Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, zorunlu kotanın uygulanmasını gerçekçi bulmadığını ifade etti.

Linkevicius, mültecilerin genelde daha zengin ülkelere gitmek istediğini, bu yüzden Litvanya’ya düşen 207 kişilik göçmen kotasının uygulanmasına gerek olup olmadığının tartışma konusu olabileceğini belirtti.  Linkevicius, "Ben mülteci kabulünün bu krizin tek çözüm yolu olmadığını kaydetmek istiyorum. Bu sorunun çözümünün başka yolları da vardır ve biz bir kaç kere bunu vurgulamıştık" diye konuştu.

Kotaların ancak kağıt üzerinde olabileceğini söyleyen Linas Linkevicius, « «Bildiğimiz kadarıyla Afrika ve Ortadoğu'dan gelen göçmenler sosyal güvence açısından Avrupa’nın zengin ülkelerini tercih ediyorlar. Zorunlu kota uygulaması gerçekçi değildir" dedi. 

Avrupa Komisyonu, sığınmacıların Avrupa Birliği'ne üye ülkelere kota sistemine göre paylaştırılması önerisinde bulunsa da AB ülkelerinin bu konuda ortak bir fikrinin olmadığı öğrenildi.

Kotaya göre, Litvanya’nın 207 göçmeni kabul etmek zorunda olması ülkede endişeyle karşılandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler