YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liselilere grev çağrısı
Liselilere grev çağrısı
24 Ocak 2011 23:59
Siyasi belirsizliğin devam ettiği ülkede, liselerde perşembe günü bir günlük grev çağrısı yapıldı.

Tunus'ta "ulusal ortaöğretim öğretmenleri sendikası", 27 ocak perşembe günü liselerde bir günlük grev çağrısında bulundu.

Sendika bugün yayımladığı bildiride, bu perşembe "işyerinde" bir günlük grev yapılması çağrısında bulundu.

Bildiride ayrıca, öğretmenlere "kendilerine dayatılan hükümetin fesh edilmesini talep etmek için düzenlenecek gösterilere katılmaları" çağrısında da bulunuldu.

Yarın ve çarşamba günü ise okullarda bayrağa saygı töreni düzenlemeleri ve öğrencilere ulusal marşı okutmaları çağrısında bulunulan bildiride, öğrencilerin, olaylarda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarının sağlanması tavsiyesinde de bulunuldu.

Öte yandan, Paris savcılığı, üç sivil toplum kuruluşunun yolsuzlukla ilgili şikayet başvurusunda bulunmasının ardından, Tunus'un devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali ve çevresinin Fransa'daki mal varlığıyla ilgili bugün soruşturma başlattığını açıkladı.

Sherpa, Transparency International ile Arap insan hakları komisyonu adlı kuruluşların, yolsuzluk, kamu fonlarını zimmetine geçirme, kamu mallarını ve güveni kötüye kullanma gibi suçlamalarla şikayet başvurusunda bulundukları belirtildi.

Tunus'ta yoksulluk, işsizlik ve yolsuzluğa karşı yapılan, yaklaşık bir ay süren gösterilerin ardından Bin Ali, 23 yıllık iktidarını bırakmak zorunda kalmış, ülkeden kaçarak Suudi Arabistan'a sığınmıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler