YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderlerin açıklamaları ve ülkelerin kriz tedbirle
Liderlerin açıklamaları ve ülkelerin kriz tedbirle
Liderlerin açıklamaları ve ülkelerin kriz tedbirle
06 Ekim 2008 / 21:34 Güncelleme: 06 Ekim 2008 / 00:00

ABD paketi ateşi söndürmedi, yangın tüm dünyaya yayıldı. Avrupa'da büyük bir kaos başladı. Sistemin çökmesine ramak kaldı. İşte liderlerin açıklamaları ve ülkelerin kriz tedbirleri


BUSH: 'PİYASADA GÜVENİ SAĞLAMAK ZAMAN ALACAK


ABD Başkanı George W. Bush, finansal sistemde güveni sağlamanın ve kredileri serbest kullanıma sunmanın zaman alacağını söyledi.
George W. Bush, San Antonio kentini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kurtarma planının gerisindeki stratejinin ''krediyi serbest kullanıma sunmak ve paranın hareketini sağlamak olduğunu'' bildirdi.
Programın etkin biçimde uygulanmasının ve vergi verenlerin parasının boşa harcanmamasının önemli olduğunu vurgulayan Bush, ''Finansal sistemde güveni sağlamak zaman alacak'' dedi.


Bu arada ABD Merkez Bankası (FED), yıl sonuna dek zor durumdaki bankalara 900 milyar dolara kadar nakit vereceğini açıkladı.


ABD: KRİZİ YAKINDAN İZLİYORUZ


ABD yönetimi, dünyadaki ekonomik durumu yakından izlediğini bildirdi. Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Biz, ekonomik durumu sadece bu ülkede değil, bütün dünyada yakından izliyoruz'' dedi. Stanzel, ABD Hazinesi, ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer ilgili kurumların, piyasalarda güveni ve istikrarı sağlamak adına deniz aşırı ülkelerdeki muadilleriyle düzenli olarak temasta olduğunu da söyledi.


AB: GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINACAK


Bu arada AB üyesi 27 ülkenin liderleri, ''finansal sistemde istikrarı sağlamak için gerekli bütün önlemleri alacakları'' sözü verdi. AB dönem başkanı Fransa'nın yaptığı açıklamada, önlemlerin, merkez bankalarının likidite sağlamasını, bankalar için gerekli önlemlerin alınmasını ve bankaların mevduat garantilerini güçlendirmeyi kapsadığı belirtildi.
AB üyeleri arasında yakın işbirliğinin gerekliliğinin vurgulandığı açıklamada, ''AB liderleri mevduatların yanı sıra sistemi korumak için gerekli önlemleri almaya devam edecek'' denild


İNGİLTERE: BİRLİKTE ÇALIŞALIM


İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, Avrupa ülkelerinin bankacılık sistemindeki sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Darling, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Avrupa kıtasının küresel finansal krize karşı işbirliği içinde olmasının önemli olduğunu belirtti.
Avrupa ülkeleri arasında daha iyi işbirliği yapılması çağrısında bulunan Darling, İngiltere'nin bankaları ve mevduat sahiplerini korumak için gerekli her türlü önlemi almaya hazır olduğunu da ifade etti.


MERKEL GARANTİ VERDİ


Almanya, bugün banka hesaplarının, kişisel tasarrufların ve mevduatların korunacağı sözünü yineledi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, yaptığı ortak açıklamada, hükümetin, özel banka hesaplarını, kişisel tasarruflardaki 568 milyar avronun, vadesiz hesapların yanı sıra mevduatları garanti edeceğini bildirdi. Merkel hükümeti, emlak piyasasında ülkenin ikinci büyük kredi sağlayıcısı Hypo Real Estate'nin kurtarılması için toplam 50 milyar avroluk kurtarma planını kabul etti.


KANADA, G-7 ÜLKELERİNE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISINDA BULUNDU


Bu arada Kanada Başbakanı Stephen Harper, sanayileşmiş G-7 ülkelerinin, vergi verenlere zarar vermeyecek biçimde küresel finansal kriz konusunda işbirliği yapması çağrısında bulundu. Harper, Ottawa yönetiminin, gerekli olursa bankalara yardım etmeye hazır olduğunu söyledi, ancak Kanada ekonomisi konusundaki iyimserliğini yineledi.


BERLUSCONİ: GEREKLİ HER ŞEY YAPILACAK


İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, AB'nin finansal kriz konusunda gerekli her şeyi yapacağını bildirdi. Berlusconi, yaptığı açıklamada, AB hükümetlerinin finansal istikrarı sağlamak ve vatandaşların tasarruflarını kaybetmesini önlemek için gerekli her şeyi yapacağını belirtti.
Berlusconi, ''AB'nin bütün liderleri finansal sistemin istikrarını sürdürmek için gerekli her türlü önlemi alacaklarını açıklayacak'' dedi.


KARAMANLİS: YUNAN EKONOMİSİ GÜÇLÜ VE DAYANIKLI


Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Yunan ekonomisinin güçlü ve dayanıklı olduğunu söyledi. Karamanlis, partisi Yeni Demokrasi'nin (YDP) Parlamento Grubunda yaptığı konuşmada, uluslararası mali kriz ve Yunanistan'a etkilerine değindi.
İktidarları döneminde yapılan reformlarla Yunan ekonomisinin güçlendiğini ve dayanıklılığının arttığını belirten Karamanlis, Yunan bankacılık sisteminin de güvenli ve kredi itibarının yüksek olduğunu kaydetti.
Bankalardaki tasarruf mevduatlarının devlet güvencesinde olduğunu da vurgulayan Karamanlis, hükümetin, planlı ve net pozisyonlarla, çok dikkatli bir şekilde uluslararası ekonomik gelişmeleri izlediğini belirtti.
Vatandaşların ülkenin yönü, uluslararası krizin yankıları ve günlük yaşama etkileri konularında net mesajlar duymak istediğini belirten Karamanlis, önde gelen sorumluluklarının ülkeye, mali açıdan güçlüklerle karşı alanlara ve yarınlarından endişelenenlere karşı olduğunu kaydetti.


Küresel ekonominin kestirilemeyen uzunlukta bir süre için derin krize girdiğine dikkati çeken Karamanlis, bu durumun Yunan ekonomisi üzerindeki, fiyat artışları, kredi faizlerinin yükselmesi ve büyümenin yavaşlaması gibi etkilerinin farkında olduklarını vurguladı.


ASYA DA KRİZ ZİRVESİ HAZIRLIĞI


Öte yandan Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın küresel krizi Çinli ve Japon liderlerle görüşmek istediği, bu görüşmenin muhtemelen bu ay sonunda olacağı kaydedildi.


6 ÜLKEDE MEVDUATA GARANTİ


Avrupa'da, İrlanda, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Danimarka ve İzlanda da banka mevduatları garanti altına alındı.


Bu arada İspanya Ekonomi Bakanı Pedro Solbes, AB harekete geçmezse hükümetinin tek taraflı olarak mevduatları garanti altına almaya hazırlandığını söyledi.


Solbes, ''Mümkün olan en kısa sürede bir AB anlaşması olmazsa, kendi pozisyonumuzu alacağız ve bir karar almamız gerekirse bunu yapacağız'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler