YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderler Tunus'ta teröre karşı yürüdü
Tunus'ta düzenlenen terör saldırısının ardından gerçekleştirilen yürüyüşe, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın da katıldığı yürüyüşte, birçok ülkeden üst düzey yetkililer de yer aldı.
Liderler Tunus'ta teröre karşı yürüdü
30 Mart 2015 / 00:05 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 08:14

Başkent Tunus'ta "Birlikte terörü yeneceğiz" adı altında düzenlenen yürüyüş, biri "siviller" diğeri "resmi katılımcılar" olmak üzere iki koldan devam ediyor. Sivillerin katıldığı yürüyüş, Bab Sa'dun'dan, liderlerin yürüyüş ise Bardo Meydanı'ndan başladı. Saldırının gerçekleştiği Bardo Müzesine doğru düzenlenen yürüyüşte, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğı bir anıtın dikileceği belirtildi.

3-206.jpg

Türkiye, Fransa, Polonya, Cezayir, İtalya ve Fas'tan üst düzey katılım

Saldırının gerçekleştiği müzeye doğru yürüyen onbinlerce Tunuslu, "Özgür Tunus" ve "Teröre hayır" sloganları attı.

Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un temsil ettiği yürüyüşe katılmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowsk, İtalya Babakanı Matteo Renzi, Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal ve Fransa Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone ile Fas Başbakanı temsilcisi Ahmed et-Tuhami'nin aralarında bulunduğu davetliler de Tunus'a geldi.

2-373.jpg

"Tunus'ta teröre yer yok"

Yürüyüşte, Hüseyin et-Trablusi, ülkenin kuzeybatı bölgesinden geldiğini belirterek, "Bu eylem farklı siyasi eğilimlerine rağmen, teröre karşı tüm Tunuslular arasındaki milli birliğin en güzel göstergesi. Çok sayıda liderin ve şahsiyetin katılımı, terörün artık yok edilmesi için mücadele edilen uluslararası bir mesele olduğunu gösteriyor" dedi.

Özellikle bu yürüyüş için ülkenin güneyinden Başkent'e geldiğini ifade eden Mehdi ez-Zeribi ise Tunus'ta teröre yer olmadığını söyledi. İslam'ın "haksız yere insanların öldürülmesinden uzak" olduğunu vurgulayan Zeribi, "Tunus, hoşgörü değerlerini koruyan Müslüman bir ülke" diye konuştu.

Öte yandan yürüyüşe destek için Bardo Meydanı'nda toplananların sayısının artmaya devam ettiği görüldü.

Başkent Tunus'taki Bardo Müzesi'ne 18 Mart Çarşamba günü düzenlenen saldırıda, çoğu turist 24 kişi ölmüş, 47 kişi yaralanmıştı.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler