YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderler Afrika'ya verilecek rüşvette uzlaştı
Liderler Afrika'ya verilecek rüşvette uzlaştı
13 Kasım 2015 07:46
Avrupa Birliği, sığınmacı krizine çözüm arayışında "Afrika'ya rüşvet" olarak değerlendirilen 1,8 milyar euroluk yardım paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

Malta'daki sığınmacı krizi zirvesinde, Avrupa  Birliği'nin  Afrika'da istikrar, düzensiz göç ve yerinden edilmiş insanlar  için oluşturduğu "Acil Güven Fonu" konusunda anlaşma imzalandı.
 
Malta'nın ev sahipliğinde dün başlayan "2015 Valletta Sığınmacı  Zirvesi"nin ikinci günü, bazı AB ülkeleri ile AB dışından iki donör ülkenin,  Afrika için 1,8 milyar euroluk "Acil Güven Fonu" oluşturulması anlaşmasının imza  töreniyle başladı.
 
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB üyesi ülkelerin  liderleri sırayla anlaşmaya imza koydu.
 
Juncker burada yaptığı açıklamada, AB'nin uzun yıllardır kalkınma  işbirliği vesilesiyle yoksulluk ve göçün nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik  katkıda bulunduğunu belirterek, "Bugün, bu anlaşmayla bunu bir adım ileri  taşıyoruz" dedi.
 
Jean-Claude Juncker, "AB, rekor bir hızla bölgedeki sorunlara karşılık  veriyor ki, bu da AB'nin kararlılığını gösteriyor. Düzensiz göç, ekonomik  gelişim, fırsat eşitliği, güvenlik ve kalkınma konularında başarıya ulaşmak için  diğer Avrupalı ortaklarımız ve Afrikalı partner ülkelerle birlikte çalışmaya  ihtiyacımız var" diye konuştu.
 
Bu anlaşmayla verdikleri cevabın, AB'nin güvenilir bir kurum olduğunun  göstergesi olduğunu dile getiren Juncker, üye ülkelerden daha fazla katkı  beklediğini sözlerine ekledi.
 
Fonun 25 AB üyesi ve Norveç ile İsviçre'den oluşan AB üyesi olmayan  iki ülke tarafından finanse edileceği açıklandı. Söz konusu ülkelerden şu ana  kadar toplanan para miktarının ise 78,2 milyon avro olduğu belirtildi.
 
Afrika'ya yönelik fondan ilk olarak kıtanın Sahel Bölgesi, Çad Gölü  Bölgesi, Afrika Boynuzu ve Kuzey Afrika'nın yararlanacağı ifade edildi.
 
AB, dün de yine zirve kapsamında Etiyopya ile yasa dışı göç ve insan  kaçakçılığının önlenmesine yönelik bir anlaşma imzalamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler