YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'ya yönelik yaptırımlar kalkıyor
Libya'ya yönelik yaptırımlar kalkıyor
17 Aralık 2011 08:49
ABD, Libya'ya eski devlet başkanı Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden önce uyguladığı ekonomik yaptırımların büyük çoğunluğunu kaldırdı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''ABD'nin, Libya hükümeti ile titiz istişarelerin ardından, Libya halkına olan taahhütlerine bağlı kalmak suretiyle, Libya hükümetine uyguladığı yaptırımların çoğunu kaldırdığı'' bildirildi.

Açıklamada, ''ABD'nin yetki alanı içerisinde yer alan, Libya hükümeti ve merkez bankasına ait tüm fonların sınırlı istisnalar dışında serbest bırakıldığı'' kaydedildi.

Kaddafi ailesi ve eski yardımcılarının, ABD'deki mal varlıklarının ise dondurulmuş halde kalmaya devam ettiği belirtildi.

BM'DEN DE BENZER KARAR

 BM, 2 Libya bankasının mal varlıkları üzerindeki dondurma kararını kaldırdı.

Libya'nın Ulusal Geçiş Hükümeti, daha önce Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin kontrolünde bulunduğu için mal varlıkları dondurulan Libya Merkez Bankası ve Libya Dış Bankası (Libyan Foreign Bank) üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması talebiyle BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımları izleyen komitesine başvurdu. Konsey üyelerinden hiçbiri başvuruya itiraz etmeyince, iki bankanın mal varlıkları üzerindeki yaptırımlar kalkmış oldu.

BM kulislerinde, Konsey'in ilgili komitesinin, iki Libya bankasının mal varlıklarını dondurma kararını kaldırmasıyla birlikte Libya'daki geçiş hükümetine 40 milyar dolardan fazla kaynağın gideceği ve bu kaynağın ülkenin yeniden yapılandırılması için kullanılmasının beklenildiği konuşuluyor.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice konuya ilişkin açıklama yaparak, ABD'nin gelişmeden memnuniyet duyduğunu ve bu kararın ardından ABD ile diğer ülkelerin, Libyalılar'ın demokrasilerini inşa etmelerine yardımcı olmak amacıyla milyarlarca dolarlık başka kısıtlamaları kaldıracağını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi bu yıl Mart ayında aldığı 1973 sayılı yaptırım kararında, Libya'nın anahtar önemdeki 5 mali kuruluşunun ve bankasının mal varlıklarını dondurmuştu.

Libya halen BM'nin silah ambargosu altında bulunurken, Kaddafi ailesinin ve bazı mali kuruluşların mal varlıkları da yaptırım altında tutuluyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler