YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'ya komşu ülkelerden çağrı
Libya'ya komşu ülkelerden çağrı
07 Eylül 2015 00:37
Cezayir, Nijer ve Çad, Libya halkının karşılaştığı sorunlarla mücadele edecek ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması çağrısı yaptı.

Cezayir'in Arap Birliği, Mağrib ve Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Abdulkadir Mesahil, Çad Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Musa Faki ile Nijer Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Aichatou Kane Boulama düzenledikleri toplantı sonrasında ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Libya'nın birlik ve toprak bütünlüğünü korumak için ve ülkenin karşılaştığı sorunlara çözüm bulacak ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması çağrısı yapıldı.

Bölgedeki göç olgusundan endişe ettiklerini belirten yetkililer, çatışmalara son verilip kalkınma programlarının desteklenmesiyle bu sorunun çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Açıklamada, güvenlik konusuyla ilgili olarak ise uluslararası topluma, Afrika ülkelerinde pek çok saldırı düzenleyen Boko Haram örgütüyle mücadele eden ülkelere etkin destek sunma çağrısı yapıldı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı'nın geçen cuma yayınladığı açıklamada, üç ülkenin bakanlarını bir araya getirecek toplantıda bölge güvenliği ve işbirliği konularının ele alınacağı belirtilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler