YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'lı kabilelerden Sisi'ye 'liderlik yap' çağrısı
Libya'lı kabilelerden Sisi'ye 'liderlik yap' çağrısı
26 Mayıs 2015 00:33
Libyalı kabileler, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye, Temsilciler Meclisi ordusuna uygulanan uluslararası silah yaptırımlarının kaldırılması için diplomatik çalışmalara liderlik etmesi çağrısında bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Libya Kabileleri Liderleri Konferansı'nda konuşan el-Urfi kabilesi Şeyhi Mesud Ömer Abdulveli, "Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve hükümetten Tobruk hükümetine daha çok yardım etmesini, ordunun silahlandırılmasına destek çıkmasının yanı sıra bu konuda diplomatik mücadele vermesini talep ediyoruz" dedi.

Bugün başlayan ve perşembe gününe kadar devam etmesi beklenen buluşmaya katılan Libyalı kabileler adına konuşan Abdulveli, terörle mücadele konusunda uluslararası toplumu çifte standartla suçlayarak, "Başka ülkelerde terörle mücadele etmek için kitleler oluşturuyorlar, Libya'daki teröre ise karışmıyorlar" diye konuştu.

Mısır güvenliğini tehlikeye atmadan Libya ile sınırları açması için Kahire yönetimine seslenen Abdulveli, "Libya'nın güvenliği Mısır'ın güvenliği sayılır" ifadesini kullandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de ülkesinin, Libyalı kardeşlerine destek vermeye devam edeceğini belirterek, Libya toplumunun "bel kemiğini kabilelerin oluşturduğunu" ve bu nedenle Kahire'de 350 kabile temsilcisinin katılımıyla söz konusu buluşmanın gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Libya krizine son vermek amacıyla bu ülkedeki kabileleri bir araya getirerek, Kahire'de bir konferans düzenleyeceğini bildirmişti.

Libya'da Trablus Hükümeti'ne karşı darbe girişiminde bulunan emekli General Halife Hafter ile askeri darbeyle göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin başında olduğu Mısır yönetimi arasındaki ilişkilerin güçlü olduğu biliniyor.  

Kaddafi rejimine karşı 17 Şubat 2011'de yapılan devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya'da, Mayıs 2014'te emekli General Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ancak darbe girişimi ülkeyi iç savaşa sürüklemişti. Devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya, sık sık çeşitli silahlı gruplar arasındaki çatışmalara ve şiddet olaylarına sahne oluyor.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler