YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libyalı Bakandan orduya övgü
Libyalı Bakandan orduya övgü
20 Aralık 2011 12:24
Libya Savunma Bakanı Usame El Cuvali, Türkiye'nin çok güçlü bir orduya sahip olduğunu belirterek, ''Libya ordusu geçiş döneminde eğitim alanında Türk ordusundan faydalanmak istiyor'' dedi...

Muammer Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarının ardından geçici hükümetin Savunma Bakanı olarak görevlendirilen El Cuvali, Türkiye ile savunma alanında kurmak istedikleri ilişkiler, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'nın ziyareti ve sınır güvenliği gibi konulardaki soruları cevaplandırdı.

Ülkesinin Ekim ayından itibaren halkın yönetimine geçtiğini hatırlatan El Cuvali, düzenli orduyu kurma çalışmalarının devam ettiğini, bu konuda bazı modeller üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye'nin deneyimlerinden de faydalanmak istediklerini vurgulayan El Cuvali, ''Türkiye çok güçlü bir orduya sahip. Libya ordusu geçiş döneminde eğitim alanında Türk ordusundan faydalanmak istiyor. Libya'daki askerlerin eğitimi için Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliğiyle temas halindeyiz. İnşallah bunu gerçekleştiririz'' diye konuştu.

Irak ve Türkiye temaslarının ardından Libya'ya gelen ve bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı olan Panetta ile yaptıkları görüşmelere de değinen El Cuvali, ziyaretin kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

El Cuvali, savunma alanında yapılabilecek ortaklıkların da ele alındığı görüşmede ABD'nin, Libya'ya düzenli orduya geçişte sağlayabileceği katkıların konuşulduğunu kaydetti.

Libya'da, Kaddafi rejimine karşı başlatılan ayaklanmalar sırasında yaşanan olumsuzlukların kontrol altına alındığını anlatan Usame El Cuvali, sınır geçişleri konusunda artık problem bulunmadığını sözlerine ekledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler