YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libyalı bakan soruları cevapladı!
Libyalı bakan soruları cevapladı!
18 Ekim 2011 11:23
Libya'nın Riske Karşı Dayanma Kapasite Artırma Bakanı Faraj Al Suyii Sayeh, Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi, önemli açıklamalarda bulundu...

Libya'nın Riske Karşı Dayanma Kapasite Artırma Bakanı Faraj Al Suyii Sayeh, Türkiye'ye, demokrasi konusunda yaşadığı tecrübeleri aktarması, Libya'da güçlü ordunun kurulması ve emniyet güçlerinin eğitimi konularında davetiye gönderebileceklerini söyledi.

Sayeh, Libya'da kurumların stratejilerini geliştirme, kurumlararası iletişimi sağlama, herhangi bir alanda oluşabilecek risklere karşı proje geliştirme gibi faaliyetlerin kendi bakanlığının yetki ve görevleri arasında olduğunu söyledi.

Bakanlığının uygulayıcı bir kurum olduğunu anlatan Sayeh, yaptıkları faaliyetlerle yeni Libya Devleti'nin iskeletini kurduklarını belirtti. Sayeh şunları söyledi:

''İçte ve dışta güçlü bir Libya'yı kurmaya çalışıyoruz. İnsan kaynakları ve ekonomiyle ilgili kurumlarda çalışacaklar belirlendi. Bunlar devletin iskeletini oluşturuyor. Devletin iskeletinde görev yapacak beyinlere ihtiyacımız var.

Şu anda yönetimdeki herkes özgür bir Libya kurmayı amaçlıyoruz. Demokratik, çok kültürlü, ilerici bir devletin isketelini kurduk, bunun için çaba harcıyoruz. Silahla, kalple ve fikirle bu devrimi gerçekleştirdik. Her düşünceden insan vardı aramızda, hepimiz ortak hareket ediyorduk. Küçük fikir ayrılıkları olsa da hedefimiz aynıydı.''

Ülkesini seven Libyalıların hiçbirisinin mevki, makam peşinde olmadığını dile getiren Sayeh, hükümete girecek olanlarda herhangi bir grubun üyesi olma veya cephede savaşmış olma şartı değil dürüst olma şartı aranacağını söyledi.

Türkiye ile Libya ilişkileri

Kaddafi'ye bağlı birlikler ile muhalifler arasındaki savaşta çok sayıda şehit verdiklerini belirten Sayeh, ''Bu dönemde Türk halkı yardımsever yüzünü bize gösterdi, Türkiye bu dönemde bizim yanımızda oldu. Maddi konularda, ilaç konusunda ve bilgi aktarımı konusunda Türkiye'nin yardımlarını unutamayız. Türkiye'ye yaralılarımızı tedavi edilmesine yardımcı olduğu için, zor zamanda yanımızda olduğu için teşekkür ediyoruz'' dedi.

''Türkiye ile Libya arasında bir çatlak vardı. Son dönemdeki yardımlarla, işbirliği ile bu çatlak ortadan kalktı'' diyen Sayeh, Türk milleti ile tarihlerinin yüz yıllar öncesine dayandığını anımsattı.

Sayeh, ''İspanyollar Libya'ya girdiği günden beri biz, Türklerle kardeşiz. Beraber İspanyolları Libya'dan çıkardık. Bu memleketi Türklerle beraber koruduk. Bizim şimdiki stratejimiz, Türklerle yine aynı şeylerin olmasıdır'' dedi.

Yeni devlet kurma çalışmalarında Türkiye ile ilişkileri daha da sıkılaştırmak istediklerini anlatan Sayeh, şöyle devam etti:

''İnanıyorum Libya ile Türkiye her zaman için birdir, birbirinden kopamaz. Ekonomik alanda, sosyal alanda Türkiye ile iç içe olmak istiyoruz. Akdeniz'de sınır komşuluğumuz var. Akdeniz'de 2 bin kilometre kıyımız var. Akdeniz'in istikrarı Türkiye ile Libya'nın elinde. İki ülkenin işbirliği Akdeniz'de istikrarı getirir.

Akdeniz'in korunabilmesi için gerçek, kalıcı bir ortaklığın Türkiye ile olacağını düşünüyoruz. Bizim bindiğimiz gemi aynı gemidir. Akdeniz'de aynı gemi içindeyiz. Akdeniz coğrafyasında insanların hür olarak yaşamasını istiyoruz.

Güçlü bir ekonomik işbirliği iki devlet arasındaki mesafeyi daha da azaltacaktır.''

''Güçlü bir orduya ihtiyacımız var''

Libya'nın şu an en büyük probleminin eğitim olduğunu anlatan Bakan Sayeh, hedeflerinin çağdaş, ilerici düşüncede bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye ile her alanda eğitim işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Sayeh, iki halk arasında bunun gerçekleştirilebileceğini söyledi. Libya'nın 7 bin kilometre uzluğunda sınırı olduğunu hatırlatan Sayeh, bu sınırların korunabilmesi için de güçlü bir orduya ihtiyaç duyduklarını anlattı.

Sayeh, ''Müslüman bir ülke olan Türkiye'ye, demokrasi konusunda yaşadığı tecrübeleri aktarması, Libya'da güçlü ordunun kurulması ve emniyet güçlerinin eğitimi konularında bir davetiye gönderebiliriz'' dedi.

Güçlü bir Libya ordusu ve emniyet teşkilatını, Türkiye ile kurabileceklerine inandığını anlatan Sayeh, ''Türkiye'nin sınırlarını koruma tecrübesi çoktur. Bu tecrübelerden yararlanmak istiyoruz. Askeriye, polis ve gümrük konularında yardım almak Türkiye'nin tecrübesinden yararlanmak istiyoruz'' diye konuştu.

''Libyalı gençler, Türkçe öğrenebilir''

Libya'da kurumların oluşturulmasında ve seçim kültürünün yerleşmesinde Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanabileceklerini kaydeden Sayeh, söz konusu işbirliğinin sağlanması için de Libyalı gençlerin TÜrkiye'de okuması ve Türkçe öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Sayeh ''Gençlerimiz, Türkiye'de okuyup Türkçe öğrenebilirler. İnsanlarımız Türkçe öğrenince iki ülke arasındaki dil sorunu da tamamen ortadan kalkacak, aynı millet gibi olacağız. Aynı dili konuşmak birimizi daha çok yaklaştıracak. Güçlü iki ülke olabilmek için güçlü işbirliği kurmak gerekiyor'' dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler