YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'dan Şam'a uyarı
Libya'dan Şam'a uyarı
19 Kasım 2011 08:37
Libya'dan Şam'a uyarı: Kaddafi, Esad'a örnek olmalı
Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin eski Başbakanı Mahmud Cibril, devrik lider Muammer Kaddafi'nin yakalanması ve öldürülmesinin Suriye Devlet Başkanı Esed için öğretici bir örnek olması gerektiğini söyledi.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin eski Başbakanı Mahmud Cibril, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yakalanması ve öldürülmesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed için öğretici bir örnek olması gerektiğini söyledi. Cibril, "Esed, tarihin yöneticiler tarafından değil halk tarafından yazıldığını da öğrenmeli." dedi. Kaddafi'nin yakalandığını kamuoyuna duyuran isim olan Cibril, eski liderin yargılanmasının daha iyi olacağını belirterek, "Eğer Libyalılar tarafından öldürüldüyse hak ettiğini buldu. Ama dürüst olmam gerekirse benim kişisel tercihim onun yargılanmasıydı, adil bir yargılanmaya tabi tutulmasıydı." dedi. Cibril, mahkemede 'Libya halkına 42 yıl neden acı çektirdiğinin' sorulması fırsatının kaçtığını belirtti. Kaddafi'nin bir kara kutu olduğuna, pek çok yabancı devletle ve güvenlik birimiyle gizli ilişkisi bulunduğuna dikkati çeken Cibril, "Onun yargılanmasıyla pek çok şeyin açığa çıkacağını düşünmüştüm." diye konuştu. Suriye'deki son gelişmeleri değerlendiren Cibril, "Suriye Devlet Başkanı'nın Kaddafi modelini izlediğine inanıyorum. Fakat Kaddafi'nin yakalanması ve öldürülmesi onun için öğretici bir örnek olmalı. Tarihin yöneticiler tarafından değil, halk tarafından yazıldığını öğrenmeli." dedi.

Türk liderlere teşekkür

Cibril, "Devrim sırasında yapılan yardımları takdir ediyoruz, ancak Libyalıların geleceğini Libyalılar çizmeli." dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu, kardeşleri ve Libya halkının gerçek dostları olarak tanımlayan Cibril, "Libya halkı için sağladıkları her şeyden dolayı onlara teşekkür ediyorum." dedi. TRABLUS AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler