YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'dan orduya ateşkes emri
Kaddafi ‘savaş’, ordu ‘ateşkes’ dedi... Libya hükümeti Libya ordusuna acil ateşkes emri verdiğini açıkladı...
Libya'dan orduya ateşkes emri
21 Mart 2011 / 08:00 Güncelleme: 21 Mart 2011 / 08:13

Kaddafi, Fransa, İngiltere ve ABD tarafından bombardımanın başlatılmasından sonra televizyonda dün yayımlanan ikinci açıklamasında, “Libyalılar şimdi silah taşıyor. Mitralyöz, bomba ve tabanca bütün Libyalılara dağıtıldı” dedi ve şunları söyledi:

“Haçlı ülkeleri Fransa, İngiltere ve ABD’nin Bingazi ya da başka yerdeki işbirlikçilerini bitireceğiz. Biz muzafferiz, siz mağlup. Savaş alanından çekilmeyeceğiz çünkü toprağımızı ve onurumuzu savunacağız. Bütün Libyalılar şehit olarak ölmeye hazır. Savaşacağız, toprağımızı size bırakmayacağız. Geniş bir cephede çarpışacağız ve teslim olmayacağız” dedi.

İkinci ateşkes

Kaddafi “Savaşacağız” açıklamasını yaparken gece saatlerinde Libya ordusu ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Ordu sözcüsünün yaptığı açıklamada bütün birliklere saat 21.00’den itibaren geçerli olmak üzere ateşkes emri verildiği belirtildi. Ateşkes kararının, Afrika Birliği’nin “düşmanlıklara bir an önce son verilmesi” çağrısının ardından alındığı vurgulandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Libya ordusunun ateşkes sözünde durmasını beklediklerini söylerken, ABD ateşkesi tanımadığını açıkladı. Libya, BM Güvenlik Konseyi’nin kararından sonra da ateşkes ilan etmiş ancak bazı birlikler Bingazi’ye saldırınca hava harekatı başlamıştı.

Oğlum Obama

LİBYA lideri Muammer Kaddafi operasyonlar öncesi Batılı liderlere birer mektup gönderdi. Başkent Trablus’ta basın toplantısı düzenleyen Libya hükümet sözcüsü tarafından kamuoyuyla paylaşılan mektupların en ilginci ise kuşkusuz ABD Başkanı Barack Obama’ya hitaben yazılanıydı. Kaddafi, “Muhterem oğlumuz Barack Hüseyin Obama’ya” sözleriyle başlayan mektubunda, “Daha önce söylediğim gibi, Allah korusun, Libya ile ABD arasında savaş olsa bile, sen benim oğlum olarak kalacaksın ve seni yine de seveceğim. Sen de bu kıtadan bu topraklardansın. Gözümdeki imajının değişmesini istemiyorum. Bütün Libya halkı benimle ölmeye hazır, kadın ve çocuklar bile. Biz,  El-Kaide ile savaşıyoruz. Bunlar Libya’dan Moritanya’ya Cezayir’den Mali’ye savaşıyor. Amerikan kentlerini silah zoruyla ele geçirseler, sen ne yapardın?” dedi. Kaddafi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron ve BM Genel Sekreteri Ban ki-mun’a gönderdiği mektuplarda da, “Libya sizin değildir. Güvenlik Konseyi geçersizdir, çünkü bir ülkenin içişlerine müdahale ediyor. Bizim içişlerimize karışma hakkınız yok. Size bu hakkı kim verdi? Biz halkımıza tek kurşun bile atamayız” sözlerini kullandı. (Hürriyet)

HAMAN FARKETTİ FİRAVUN DEVAM DİYOR !
 // BATUHAN
Askeri komutan Haman işi farkedip çarketti fakat Firavun bükemeyeceği bileği öpüyor ırkçılık yaparak ta oğlum bu topraklar senin diyor, işbirlikçi ortaklarına ise içişlerime karışmayın ben El-Kaide ile savaşıyorum abd variken size petrol yok diyor. Yazık kaddafide saddam gibi, Allah korusun Libyada Irak gibi olacağa benziyor. Menfaatçi ortaklar bütün emellerine kavuştuktan sonra kaddafiyi yakalayacak boynunu libyalılara asarken koparttıracaklar....
21 Mart 2011 08:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler