YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'daki şiddet olayları: 4 eylemci öldü
Libya'daki şiddet olayları: 4 eylemci öldü
17 Ekim 2014 01:28
Libya'da "15 Ekim Silahlı Ayaklanması" adı verilen gösterilerde düzenlenen silahlı saldırıda 4 eylemcinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Bingazi'de sabah saatlerinde "15 Ekim Silahlı Ayaklanması"na katılan 4 kişi, kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişilerce Seydi Hüseyin bölgesinin güvenliğini sağlamak için kurulan toplanma noktasına düzenlenen saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Bunun yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı 17 Şubat Tugayları ve emekli Tuğgeneral Halife Hafter'i destekleyen 21. Yıldırım Tugayları arasındaki çatışmalar tekrar başladı.

Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda tarafların birbirine ait askeri kışlaları kontrol altına almaya çalıştığı kaydedildi. Görgü tanıkları çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğunu aktardı.

Libyalı aktivistler dün ordu ve polisi desteklemek ve radikal İslami gruplar söylemini kabul etmediklerini duyurmak için "15 Ekim Silahlı Ayaklanması" adı altında gösteriler düzenleyeceklerini açıklamışlardı.

Bingazi'de dün emekli Generel Halife Hafter'i destekleyen ordu birlikleri ve Bingazi Devrimciler Şura Meclisi ile Ensaru'ş Şeria arasında yaşanan çatışmalarda 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Libya'nın çeşitli kentlerinde salı günü dağıtılan broşürlerde, "15 Ekim Silahlı Ayaklanması" adı altında gösteri düzenleneceği belirtilmiş ve buna katılım çağrısı yapılmıştı. Tobruk'ta kurulan Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen askeri birlikler ile emekli Tuğgeneral Halife Hafter silahlı ayaklanmaya destek verdiklerini açıklamıştı.

Mayıs ayında emekli Tuğgeneral Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla hareket eden merkezi yönetim tarafından engellenmiş, ülkedeki silahlı güçler Trablus merkezli MGK'nın desteklediği Fecr Kuvvetleri ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin desteklediği Hafter'e bağlı milisler şeklinde ikiye bölünmüştü.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler