YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni hükümet görevine başladı
Libya'da yeni hükümet görevine başladı
08 Eylül 2014 23:10
Libya'da Ömer el-Hasi başkanlığındaki "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" fiilen görevine başladı.

Başbakan Yardımcısı Muhammed el-Bergesi, Başbakan Hasi ve yeni kabinesinin yanı sıra Milli Genel Kongre'den (MGK) bazı milletvekillerinin katıldığı başkent Trablus'taki devir teslim töreni sonrası basına açıklama yaptı.

Bergesi, MGK'dan yönetimi devralan Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nin, ülkenin başkenti Trablus'ta fiilen görevine başladığını söyledi. Bergesi, sözkonusu hükümetin başkent dışındaki illerde etkinliğini nasıl sağlayacağı konusuna ise değinmedi.

17 Şubat 2011 Devrimi'nin mimarlarından Ömer el-Hasi 25 Ağustos'ta MGK tarafından "kriz hükümeti" kurmakla görevlendirilmiş, kabinesi, 2 Eylül'de güven oyu almıştı.

MGK'dan ayrılan bazı milletvekilleri ise başkent Trablus'taki çatışmaları ve güvenlik zaafiyetini gerekçe göstererek, ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde Temsilciler Meclisi adı altında çalışmalara başlamıştı.

Geçen hafta istifasını sunan geçici Başbakan Abdullah es-Sini'nin ise MGK'dan ayrılarak Temsilciler Meclisi tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirmiş, Sini'nin, hafta sonuna kadar kabineyi açıklayacağı ve ardından tam yetkili "kriz hükümeti" için güven oylamasına geçileceği ifade edilmişti.

 

AA

 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler