YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni gelişme...
Libya'da yeni gelişme...
09 Haziran 2011 15:27
Libya, sivillere karşı şiddete başvurulduğunu yalanladı ve NATO'yu insan hakları ihlali ile suçladı...

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi (ECOSOC) nezdindeki Libya Temsilcisi Mustafa Şaban, BM İnsan Hakları Konseyi'nde, "Libya'daki gerginlik ve duruma rağmen, ülkem temel özgürlüklere saygı göstermeye kararlı. Yaygın olarak şiddet kullanıldığını ve insan haklarına saygı gösterilmediğini yalanlıyoruz" dedi.

BM uzmanlarından oluşan kurulun raporunda belirtildiği gibi sivillere yönelik sistematik saldırıların ve keyfi tutuklamaların olduğunu yalanladıklarını belirten Şaban, uluslararası medyanın durumu yanlış yansıtan hatalı haberler verdiğini, bu nedenle Libyalı yetkililere öfkenin arttığını savundu.

Libya'da 15 Şubat'taki gösterilerin birkaç saat sürdüğünü kaydeden Şaban, bu protesto gösterilerinin daha sonra "terör örgütlerinin" kontrolüne geçerek "silahlı ayaklanmaya" dönüştürüldüğünü öne sürdü.

NATO'nun insan haklarını ihlal ettiğine ilişkin resmi şikayette bulunulduğunu söyleyen Şaban, bu ihlallerle ilgili soruşturma istediklerini belirtti.

Libya'daki olayları incelemesi için şubat ayında BM tarafından görevlendirilen üç uzman tarafından hazırlanan 92 sayfalık raporda, hükümet kaynakları, muhalifler ve sivil toplum kuruluşlarından derlenen bilgilere göre, şubat ayından bu yana Libya'daki çatışmalarda 10 ila 15 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

ABD'deki DePaul Üniversitesi'nden hukuk profesörü Mısırlı Şerif Bessiyuni'nin başkanlığında Ürdünlü Esma Kader ve Kanadalı Philippe Kirsch'ten oluşan kurulun hazırladığı raporda, NATO'nun Libya'daki hava saldırılarında çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği iddiaları da incelenmişti.

Uzmanlar, Trablus hükümetinin NATO'nun hava saldırılarında 500 sivilin öldüğü iddialarını doğrulamanın mümkün olmadığını belirterek, sivillerin yaşadığı bölgelerin NATO güçleri tarafından kasıtlı olarak hedef alındığı ya da ittifakın sivillere gelişi güzel saldırı düzenlediğine dair kanıt bulunmadığı kaydedilmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler