YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni gelişme...
Libya'da yeni gelişme...
03 Haziran 2011 08:58
Libya'da tecavüze uğradığını iddie eden bir kadın Katar'dan sınır dışı edildi...

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin askerlerinin tecavüzüne uğradığını söyleyen Libyalı kadın İman El Ubeydi, mülteci olmak istediği Katar'dan sınır dışı edildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilisi Sybella Wilkes, Ubeydi'nin sınır dışı edildikten sonra muhaliflerin kontrolündeki Bingazi kentine geldiğini belirterek, Ubeydi'nin Katar'da kalmasına izin verilmesi gerektiğini, sınır dışı edilmesinin uluslararası yasalara aykırı olduğunu söyledi. Wilkes, Ubeydi'nin mülteci statüsünde yer aldığını, sınır dışı edilmesi için geçerli gerekçe bulunduğunu düşünmediklerini ifade etti.

Muhaliflerin sözcüsü Celal El Gellal de Ubeydi'nin Bingazi kentine uçakla geldiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner ise Libyalı kadının güvenliğinden kaygı duyduklarını belirterek, durumu yakından izlediklerini, Ubeydi'nin güvenliğini sağlamak için çaba harcadıklarını söyledi.

26 Mart'ta başkent Trablus'ta yabancı gazetecilerin bulunduğu otele koşarak giren ve askerlerin kendisine tecavüz ettiğini anlatırken güvenlik güçleri tarafından zorla götürülen Ubeydi, birkaç gün sonra Tunus'ta ortaya çıkmış, daha sonra da Katar'a gitmişti.

Ubeydi, 23 Mart'ta Trablus'ta bir kontrol noktasında askerler tarafından gözaltına alındığını, kelepçelendiğini ve tecavüze uğradığını anlatmıştı. Libyalı yetkililer ise Ubeydi'nin "hırsız" ve "hayat kadını" olduğunu iddia etmişti. (AA)

lütfen doğru haber yayılayalım
 // libyada yaşayan bir türk
libyayı çok iyi bilen bir türküm ve her gelişmeden haberdarımö ve bu haber gibi asılsız veya yanılktılmış haberlerı yayınlayarak ne kazanç elde etmeyi düşünüyorsunuz?
kaddafi güçlerinin değilde muhaliflerin kocalarının gözü önünde kadınların ırzına geçip ve sonrasında kocalarını öldürdüklerini ben çok iyi biliyorum. yazacaksanız ya doğruyu yazın yada yazmayın...
03 Haziran 2011 16:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler