YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni gelişme...
Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda yer alan büyük Tacura banliyösünde 9 patlama sesi duyulduğu bildirildi...
Libya'da yeni gelişme...
29 Mart 2011 / 07:47 Güncelleme: 29 Mart 2011 / 07:58

Görgü tanıkları AFP'ye yaptığı açıklamada, 9 çok güçlü patlama sesi duyduklarını ve patlamaların uluslararası koalisyonun bombardımanı sonucu meydana geldiğini belirtti. Tanıklar, bombardımanın nereleri hedef aldığı konusunda ise açıklama yapmadı.

Libya televizyonu, koalisyon güçlerinin ülkenin çeşitli noktalarında sivil ve askeri hedefleri vurduğunu duyurmuştu. Libya televizyonu, ülkenin orta kesiminde Trablus'un 184 kilometre güneyinde bulunan Mizdah'ı, ülkenin batısında başkentin 100 kilometre güneyinde yer alan Garyan ve yine ülkenin batısında bulunan Sorman'ı bombaladığını açıklamıştı.

Libya haber ajansı Jana verdiği haberde, "Garyan ve Mizdah'daki sivil ve askeri hedeflerin saldırgan, haçlı ve sömürgeci batının hava saldırısına uğradını" belirtti. Bombalanan üç bölgede, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birlikler bulunuyordu.

DIŞİŞLERİ BAKANINDAN AÇIKLAMA

Libya Dışişleri Bakan yardımcısı Halit Kaym, Libya'ya askeri müdahalede bulunan koalisyon güçlerini "ülkesini ikiye bölmek" istediğini savundu.

İtalyan televizyon kanalı Rai Uno'ya açıklamalarda bulunan ve koalisyonun amacının Libya'yı ikiye bölmek olduğunu söyleyen Kaym, "Libya'yı ikiye bölmek için, koalisyonun kullandığı taktik ülkeyi bir çıkmaza sokmak, yani ardı arkası kesilmeyen bir iç savaşa sürüklemek, yeni bir Somali yaratmak. Bu yüzden durum çok tehlikeli" şeklinde ifadeler kullandı.

Muhalif güçlerin Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere saldırmaya devam ettiğini kaydeden Kaym, "Eğer, bir iç savaşa sürüklenirsek, sivilleri korumayı amaçlayan BM Günvelik Konseyinin 1973 nolu kararı, değil sivilleri korumak, onların öldürülmesine yol açacak" dedi.

DİPLOMATİK ÇABALAR SÜRECEK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Libya'da ateşkes sağlanabilmesi ve siyasi  çözüm bulunabilmesi için geniş çaplı diplomatik çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Genel Sekreter Ban, BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, kendisi ve Libya özel temsilcisi, eski Ürdün Dışişleri Bakanı Abdelilah El Hatip'in bugün Londra'da düzenlenecek Libya konferansına katılacaklarını, daha sonra özel temsilcisi El Hatip'in Libya'ya gideceğini ve orada muhalefetle görüşeceğini bildirdi.

Ban konuşmasında, Libya'daki rejimin, BM Güvenlik Konseyi kararlarında öngörülen ateşkes çağrılarına ve yükümlülüklerine uymadığını ve ülkede sivillerin korunması kapsamında endişeli olduğunu belirterek, Libya'da tüm taraflara insani hukuk kuralları ve insan haklarına uymaları çağrısında bulundu.

Bu arada Konsey'in Libya'da Kaddafi rejimine ve yakın çevresine getirilen yaptırım kararları (Konsey'in 1970 ve 1973 sayılı kararları) çerçevesinde kurulan ve yaptırımların uygulanmasını izleyecek olan yaptırım komitesinin de göreve hazır olduğu bildirildi. Komite başkanı Portekiz'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jose Filipe Moraes, Genel Sekreterin, komitenin yaptırımların teknik taraflarıyla ilgilenecek uzmanlar heyeti üyelerini atamasını beklediklerini söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler