YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni gelişme
Libya'daki hareketlilik sürüyor. İşte gelişmeler...
Libya'da yeni gelişme
11 Mart 2011 / 10:39 Güncelleme: 11 Mart 2011 / 10:39

09.52: LİBYA'DA GÖZALTINDAKİ HOLLANDALI ASKERLER SERBEST

Sivillerin tahliyesi için gittikleri Libya'da Kaddafi güçlerince gözaltına alınan 3 Hollandalı askerin serbest bırakıldığı ve Atina'ya ulaştıkları bildirildi.

Hollanda medyasında yer alan haberlerde, askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı. Hollanda Savunma Bakanı Hans Hillen de askerlerin bırakılmasından mutlu olduklarını belirterek, bu konuda çaba gösterenlere teşekkür etti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, dün Hollandalıların Maltalılara ve Yunanlara teslim edileceğini açıklamış, daha sonra askerleri almak üzere bir Yunan uçağı Trablus'a inmişti.

Hollandalı askerler 27 Şubatta, sivillerin tahliyesi için helikopterle gittikleri Libya'nın Sirte kentinde Kaddafi güçlerince gözaltına alınmıştı.

08.11:  CLAPPER'IN KADDAFİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ ÜLKEYİ KARIŞTIRDI

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'ın, Kongre'de katıldığı oturumda, "Libya lideri Muammer Kaddafi rejiminin uzun vadede (isyancılara karşı) galip geleceğini düşünüyorum" şeklindeki açıklaması ülkede tartışma yarattı.

Clapper, Senato Silahlı Hizmetler Komitesindeki oturumda, Kaddafi'ye bağlı güçlerin isyancılara göre daha donanımlı, daha fazla lojistik kaynağa sahip, daha disiplinli ve eğitimli olduğunu belirtti.

Libya'nın, Ortadoğu'daki ikinci en büyük hava savunma sistemine sahip olduğuna işaret eden Clapper, "Basında yer alan spekülasyonların aksine, Kaddafi'nin iktidarı bırakmaya niyetli olduğunu sanmıyorum. Elimizdeki tüm kanıtlar, ki bunları kapalı oturumda tartışmaya hazırım, Kaddafi'nin mevzisini koruyacak gibi göründüğünü ortaya koyuyor. Durum çok değişken, ancak uzun vadede rejimin galip çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.

James Clapper, ayrıca, Libya'da herhangi bir tarafın belirleyici bir zafer elde etmemesi halinde, ülkenin, Kaddafi'nin başkent Trablusgarp ve çevresini, isyancıların da doğudaki Bingazi kentini elinde bulundurduğu iki ya da daha fazla özerk mini-devletlere bölünebileceğini kaydetti.

06.30: KADDAFİ'NİN OĞLU: "ZAFERİMİZ YAKINDIR"

Libya'da muhaliflerin Muammer Kaddafi'ye karşı oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyinin lideri Mustafa Abdülcelil, uluslararası toplumu konseyi resmen tanımaya çağırdı.

BBC'ye verdiği mülakatta Mustafa Abdülcelil, başta özellikle ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere, "bütün ülkelerin" Ulusal Geçiş Konseyini tanıması gerektiğinin altını çizdi.

Abdülcelil, "Kaddafi rejimine karşı konseyin ABD, İngiltere ve Almanya tarafından tanınması, en sağlam tanınma olur ama dünyadaki bütün ülkelerin de desteğine ihtiyacımız var" dedi.

"Herkes şunu bilmeli ki bizim askeri imkanlarımız ile Kaddafi'nin imkanlarının karşılaştırılması mümkün değil" diyen Abdülcelil, Kaddafi'nin Libya'daki bütün kentleri geri alamadığını belirtti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler