YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da yeni gelişme
Tunus ve Mısır'dan sonra Libya'da da bir devrin sonu yaklaşıyor...
Libya'da yeni gelişme
21 Şubat 2011 / 16:28 Güncelleme: 21 Şubat 2011 / 16:58

16.18: LİBYA ADALET BAKANI İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLADI...

15.42: LİBYA'DA PROTESTOLAR RAFİNERİ BÖLGESİ RAS LANUF'A SIÇRADI

Libya'da petrol rafinerisi ve petrokimya tesislerinin bulunduğu Ras Lanuf bölgesinde de hükümet karşıtı protestoların başladığı bildirildi. Libya'nın Kurina gazetesi, rafineri çalışanlarına dayanarak verdiği haberde, tesise zarar verilmesini önlemek için bölge sakinleri ve işçilerden özel gruplar oluşturulmakta olduğunu söyledi.

15.21: BULGARİSTAN DA VATANDAŞLARINI UYARDI: "LİBYA'YA GİTMEYİN"

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Libya'da güvenlik durumunun tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine vatandaşlarına "Libya'ya gitmeyin" uyarısında bulundu. Bakanlığın basın merkezi tarafından yapılan açıklamada, Bingazi, Beyda, Derna, Tobruk ve El Marc kentleri civarında bazı bölgelerin kontrolünün yönetim karşıtlarının eline geçtiği, can güvenliği konusunda ciddi sorunlar yaşandığı kaydedildi.

Sayıları 2000 civarında olduğu tahmin edilen Bulgaristan vatandaşlarından Libya'yı terk etmelerini de isteyen Bakanlık, Libya'nın yanı sıra Çad, Sudan, Nijerya ve Cezayir'de de güvenlik sorunları yaşandığını, bu ülkelere seyahatin de riskli olduğunu bildirdi.

15.14: 250 CİVARINDA TÜRK VATANDAŞI MISIR'A GETİRİLMEK SURETİYLE TAHLİYE EDİLECEK

Libya'daki olaylardan etkilenen 250 kadar Türk vatandaşı, Libya'nın Bingazi kentinden karayolu ile Mısır'a getirilmek suretiyle tahliye edilecek. Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre Mısır'dan kiralanan 5 otobüs, Libya sınırındaki Matruh kentine hareket etti.

Yetkililer, 250 kadar Türkün Mısır'a giriş yaptıktan sonra karayoluyla İskenderiye kentine getirileceğini, buradan da uçak ile İstanbul'a gönderileceğini belirttiler. Bingazi kentinden tahliye olacak Türk vatandaşlarının gece yarısı İskenderiye'ye ulaşmaları bekleniyor. İskenderiye Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarının ihtiyaçları için gıda ve lojistik destek sağlayacak. Libya'dan tahliye edilen Türk vatandaşlarının Türk Hava Yolları'nın yarın sabah İskenderiye'ye yollayacağı bir tahliye uçağı ile İstanbul'a dönmeleri bekleniyor.

14.27: LİBYA'DA YAŞAYAN 2000'DEN FAZLA TUNUSLU ÜLKEDEN KAÇTI

Libya'da yaşayan 2000'den fazla Tunuslunun ülkeden kaçtığı bildirildi. Tunus'un resmi haber ajansı TAP, Libya'da yaşayan 2300 Tunuslunun bu ülkeden kaçtığını duyurdu. Ajansın haberinde, 2000 Tunuslunun dün, 300'ünün bu sabah ülkesine döndüğü belirtildi. Güvenliğin sağlanamadığı Bingazi ve başka bölgelerde yaşayan Tunusluların sınıra gelmekte güçlük yaşadığı da bildirildi.

14.25: LİBYA'DAN FACEBOOK MESAJI: ÖLÜ SAYISI ÇOK FAZLA, BİZ ŞİMDİLİK İYİYİZ
 

Kahramanmaraş’tan Libya’ya çalışmak üzere şirketler vasıtasıyla 50 kişinin gittiği biliniyor. Libya'daki yakınları ile bağlantı kurmakta zorlandıklarını ifade edilen kişiler, internetin popüler paylaşım alanı facebook ile aileleriyle bağlantı kurmaya çalışıyor.

Elbistan’dan Libya’ya giden ve Kufra’da ekmek parası için çalışan Babacan Polat adli işçi, bölgede yaşayan Türklerin durumlarından net haber alamadıklarını ifade etti. Facebook vasıtasıyla akrabaları ile bağlantı kuran Babacan, “Bingazi’de bahsedilenden çok daha fazla ölü var. Bunların içinde Türklerin olduğunu da bize ilettiler. Ancak şu ana kadar tanıdıklarımdan zarar gören olmadı.” bilgisini verdi.

Babacan ile birlikte Kahramanmaraş bölgesinden Tacim Doğan, Mahmut Karagöz, Hacı Yapıcı, Ali Yıldız, Bayram Kara ve Bayram Dağ adlı işçiler olayların olduğu bölgede kendilerini Türkiye’ye getirecek yetkilileri bekliyorlar.

14.20: BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ LİBYA'DAKİ PERSONELİNİ ÇEKİYOR
 

Avrupalı petrol ve doğalgaz şirketleri, şiddet olaylarının ülke geneline yayıldığı Libya'daki personelini tahliye ediyor, sondaj hazırlıklarını askıya alıyor.
 

Norveç'in Statoil, Avusturya'nın OMV ve Royal Dutch Shell şirketlerinin Libya'nın Bingazi kentinde yüzlerce kişinin öldüğü hükümet karşıtı protestoların başkent Trablus'a sıçradığı bir dönemde personelinin bir bölümünü tahliye ettiği belirtiliyor. İspanya'nın Repsol firması tarafından işletilen Murzak petrol üretim alanının şimdiye kadar olaylardan etkilenmeden üretimini sürdürdüğü, Fransız Eni şirketinin de operasyonlarını sürdürdüğü bildiriliyor. Libya'da petrol ya da doğalgaz üretmeyen İngiliz petrol devi BP'nin ise şiddet olaylarının artması nedeniyle, ülkenin batı kıyılarında petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine başlama hazırlıklarını askıya aldığını duyurdu. El Cezire televizyonu da bugünkü haberinde Arap Körfez petrol şirketi Nafoora'nın, işçilerin grevi yüzünden üretim yapamadığını duyurdu. 

13.54:  ARAP BİRLİĞİ'NDEN LİBYA'DA ŞİDDETE SON VERİLMESİ ÇAĞRISI
 

Arap Birliği, Libya'da şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır'ın resmi MENA ajansında yayımlanan açıklamasında, Arap halkının değişim taleplerinin meşru olduğunu ifade ederek, kargaşanın başkent Trablus'a sıçradığı Libya'daki şiddetin durması gerektiğini söyledi. Musa, "Arap halklarının reform, kalkınma ve değişim talepleri meşrudur ve tüm (Arap) ülkelerinin duyguları, tarihteki bu dönüm noktasında kaynaşmıştır" diye konuştu. 

13.41: ŞİDDETİN ARTMASINDAN ENDİŞE EDEN İSVEÇ, VATANDAŞLARINDAN ÜLKEDEN AYRILMALARINI İSTEDİ

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Libya'da şiddet olaylarının artmasından endişe duyduğunu belirtti.
Bildt, AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'e giderken bu sabah yaptığı açıklamada, Libya'da devam eden protesto gösterilerinin ve rejim taraftarları ile güvenlik güçlerinin bunlara müdahalesinin
artabileceğini belirtti. Libya'nın, benzer gelişmelerin yaşandığı Mısır ve Tunus'a göre çok daha zor bir ülke olduğunu ifade eden Bildt, uluslararası kamuoyunun tepkilerinin Libya yönetimi üzerinde etkili olamayacağını kaydetti.


Bu arada İsveç Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Libya'daki gelişmeler nedeniyle vatandaşlarından bu ülkeden ayrılmasını istedi.
 

Öte yandan Libya'nın Stockholm Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup Libyalı, ülkelerindeki protestoculara destek gösterisi yaptı. İsveç'te üniversite eğitimi alan Libyalı öğrencilerin başını çektiği göstericiler, "Bize demokrasi lazım. (Libya lideri Muammer) Kaddafi demokrasi hakkında konuşuyor ancak bunu uygulamıyor" diye konuştu. "Özgürlük ve Libya'daki rejimin yıkılmasını istediklerini" ifade eden göstericiler arasında Trablus'taki olaylarda yakınlarını kaybedenlerin de bulunduğu kaydedildi. Göstericiler daha sonra olaysız dağıldı.

 

13.41: ÇAĞLAYAN: LİBYA'DAKİ SALDIRILAR MALLARA YÖNELİK
 

Çağlayan, söz konusu yerlerde Türk vatandaşlarına yapılan herhangi bir saldırının olmadığını bildirdi.

Bakan Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat İşverenleri Sendikası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Libya'da iş yapan Türk firmalarının temsilcilerinin katılımıyla Libya değerlendirme toplantısı yaptı.

Çağlayan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Libya'da şu anda yaşanan olayların Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından yakından izlendiğini ve dün akşam Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığındaki toplantıda da konunun geniş şekilde ele alındığını anlattı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı olarak da olayların patlak verdiği çarşamba gününden itibaren Mısır, Tunus dahil olmak üzere büyükelçiler, başkonsolosluklar ve ticaret müşavirlikleri ile yoğun temas içinde olduklarını kaydeden Çağlayan, kendisinin de Libya'da iş yapan firmaları tek tek aradığını sıkıntı yaşayan firmaların sahipleriyle de tek tek görüştüğünü belirtti. Libya'nın, Türkiye'nin dostu olduğunu ifade eden Çağlayan, bu ülkenin Türkiye ile hem tarihi, hem ticari, hem de müteahhitlik alanında ilişkilerinin bulunduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, Türk müteahhitlerinin Libya'da 27 milyar dolarlık iş üstlendiğini hatırlatarak, Libya'nın Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışına açılan kapısı olduğunu söyledi. Libya'da 200'e yakın Türk firmasının bulunduğuna işaret eden Çağlayan, 2007 ve sonrasında Libya'daki taahhütlerin toplamının 15,3 milyar dolar, Bingazi ve Derme'deki müteahhitlik taahhüdünün ise 3 milyar dolar olduğunu belirtti.

''DÖNMEK İSTEYEN VATANDAŞLARA YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ SÜRÜYOR''

Devlet Bakanı Çağlayan, Libya'da çalışan ve Türkiye'ye dönmek isteyen işçilere yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydederek, dün bazı Türk vatandaşlarının ülkeye getirildiğini anlattı. Libya'daki bazı şantiyelerde güvenlik tedbiri nedeniyle işlerin durduğunu belirten Çağlayan, ilgili makamlarla sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi.

Bakan Çağlayan, ''Aşırı panik yapmanın anlamı yok. Basılan şantiyelerde sadece mallara yönelik saldırılar olmuştur. Türk vatandaşlarına yapılan herhangi bir şey yok'' dedi.

Libya halkının Türk halkına yakın dostluk beslediğini kaydeden Çağlayan, bu ülkede Türk halkına ve devletine karşı kredibilitenin yüksek olduğunu bildirdi.

Şantiyelerde ekipmanların ve makinelerin gasp edildiğini ancak bunlara yönelik zarar tespitlerinin yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini ifade eden Çağlayan, oluşan ve oluşabilecek zararların firmalar tarafından iyi tespiti halinde bunların mutlaka tazmin edileceğini bildirdi.

Çağlayan, Libya'dan Türkiye'ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için karayolu, denizyolu ve hava yolu ulaşımına ilişkin tedbirlerin planlandığını belirterek, ''vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması birinci beklentimiz ve talebimizdir. Bu konuda her seviyede Libya makamı uyarıldı'' dedi. Çağlayan, Libya'da yakını bulunan vatandaşlara bir kez daha seslenirken panik havası oluşturulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Geçen yıl Libya'ya 2 milyar dolarlık ihracat, bu ülkeden de 425 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Çağlayan, iki ülke arasında müteahhitlik alanında ortak komite kurulduğunu ve alınan karalar çerçevesinde 24-26 Şubat tarihinde Ankara'da bir toplantının programlandığını anlattı.

Bakan çağlayan, şu an itibariyle Libya heyetinin uçak rezervasyonlarının halen yürürlükte bulunduğunu söyledi. Çağlayan, Mısır ve Tunus'ta ise olayların sakinleşme sürecine girdiğini ifade ederek, kendisinin de iş adamları heyetiyle birlikte hem Tunus'a hem de Mısır'a kısa bir zaman içinde ziyarette bulunacağını bildirdi.

Bu arada toplantı, basına kapalı olarak devam ederken, Bakan Çağlayan'ın toplantının ardından gazetecilere değerlendirmede bulunacağı öğrenildi.
 


13.16:  İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY: ''LİBYA'DA VATANDAŞLARIMIZ VAR. ONLARIN BURAYA GETİRİLMESİ VE GÜVENLİKLERİYLE İLGİLİ ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR''

 


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Libya'da meydana gelen olaylar nedeniyle bu ülkedeki Türklerin Türkiye'ye getirilmesi için çok yönlü çalışmalar yapıldığını söyledi.

Atalay, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Malezya İçişleri Bakanı Hishammuddin Hüseyin ve beraberindeki heyet ile makamında görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, bir gazetecinin, ''Balyoz davasında tutuklanan generallerin eşlerinin Anıtkabir'e ziyaretleri'' ile ilgili soruları üzerine, ''Bu konuyu takip ettik. Güvenlik içinde bu tür faaliyetler yapılsın diye bütün tedbirler alındı. Öyle bir eylem gerçekleştirildi. Düşüncelerini dile getirdiler'' dedi.

''Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Libya'daki olaylarla ilgili Türkiye'den emniyet mensuplarının Libya'ya gideceğini açıkladı. Somut bir gelişme var mı?'' sorusuna Atalay, konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığının çalışma yaptığını söyledi.

Atalay, ''Orada vatandaşlarımız var. Onların buraya getirilmesi ve güvenlikleriyle ilgili çok yönlü çalışmalar yapılıyor. Daha önce diğer ülkeler için de oldu, oradaki diplomatik birimlerimizin güvenliğiyle ilgili istenmişti ama burada Libya ile ilgili henüz öyle somut bir talep bize gelmedi. Talep olursa karşılarız'' yanıtını verdi.

Bakan Atalay, bir gazetecinin ''İsrail'den alınan 14 mobil dinleme aracının, savcılığın sorusu üzerine Emniyet'in envanterinde olduğu belirtildi'' sözleri üzerine, ''Bildiğim bir konu değil'' dedi.


13.02: ESKİ HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BAAYU'DAN YÖNETİME ELEŞTİRİ

Libya'nın eski hükümet sözcüsü Muhammed Baayu, liderliğin muhaliflerle diyalog başlatması ve ülkede bir anayasanın kaleme alınması konusunu görüşmesi gerektiğini söyledi.

Bir ay öncesine kadar hükümet sözcülüğü görevini yürütün Baayu, Libya'yı yöneten elit kesim içinde itilaf olduğunu ortaya koyan açıklamasında, yönetimin, muhaliflere şiddetle gözdağı vermesinin yanlış olduğunu belirtti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'yi muhaliflerle müzakere sürecini başlatmaya çağıran Baayu, "Umarım konuşmasını, yurt içinde bir halk muhalefetinin var olduğunu kabul edecek ve onlarla Libya sistemindeki değişiklikler konusunda diyaloğa girecek şekilde değiştirir" dedi.

Seyfülislam Kaddafi, televizyondan yayımlanan konuşmasında, ülkesinin dış güçlerin komplosunun hedefi olduğunu ve iç savaşın eşiğine geldiğini söylemişti.

Kaddafi, olaylardaki can kaybının yabancı medya tarafından abartıldığını da savunmuştu.


12.27: TÜRKLERİN GETİRİLMESİ İÇİN LİBYA'YA 2 FERİBOT GÖNDERİLECEK

Libya'daki Türklerin getirilmesi için bu ülkeye 2 feribot gönderilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya'da meydana gelen olaylar nedeniyle bu ülkede mahsur kalan Türkler, İDO feribotlarıyla Türkiye'ye getirilecek.

Başbakanlığın talebi üzerine, Dışişleri Bakanlığının koordine ettiği çalışmalar için bin 200 kişilik Osman Gazi ve Orhan Gazi feribotları bugün yola çıkacak. Feribotlara, bir firkateyn yolculuk boyunca eşlik edecek.

Feribotlarda Türk Kızılayı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan 30 kişilik ekip de hazır bulunacak.

Yolcuğun yaklaşık 22 saat süreceği tahmin ediliyor.

Bu arada, Yenikapı'dan hareket edecek feribotların hazırlıkları sürüyor.


11.56:
TÜRK KIZILAYI'NDAN LİBYA TAHLİYELERİNE TAM DESTEK
 

Türk Kızılayı, iç kargaşa olaylarının yaşandığı Libya'dan tahliye edilecek Türk vatandaşlarına gıda ve battaniye desteği sağlıyor. Bu kapsamda Türk Kızılayı, İstanbul'dan hareket edecek İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesine ait 2 feribot ile tahliye edilecek 3 bin Türk vatandaşı için yeterli sayıda kumanya ve battaniye temin edecek.
 

Mersin'den hareket edecek bir gemi ile tahliye edilecek 2 bin Türk vatandaşının 3 gün sürecek yolculuk boyunca yiyecek ve içecek ihtiyaçları da Türk Kızılayı tarafından karşılanacak. Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, birçok şehirde ciddi bir kamu düzeni sorunun yaşandığı Libya'daki gelişmeler karşısında, Tunus ve Mısır'dakine benzer şekilde ülkedeki Türk vatandaşlarının tahliye çalışmalarına başlandığı belirtildi.
 

Bu kapsamda, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı ve Libya'daki Türk Büyükelçiliğinin talepleri doğrultusunda, elçilik çalışanları ve havalimanında bekleyen vatandaşlar için, ilk etapta 1,5 ton ağırlığında gıda kolisi gönderildiği kaydedilen açıklamada, 600 kişilik kumanyadan sonra bin 500 kişilik yardım malzemesinin daha ulaştırıldığı bilgisine yer verildi. Açıklamada, konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığında, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı ve Türk Kızılayı'nın afetten sorumlu yöneticilerinin katıldığı anımsatıldı.
 

8 BİN VATANDAŞIMIZA KUMANYA VE BATTANİYE

Toplantıda, Libya'daki Türk vatandaşlarının ülkeden acil olarak tahliyesi yönünde karar alındığı belirten açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu doğrultuda, İstanbul'dan hareket edecek İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesine ait 2 feribot ile tahliye edilecek 3 bin vatandaşımız için yeterli sayıda kumanya ve battaniye Türk Kızılayı tarafından temin edilecek. Türk Kızılayı ekibi de tahliye çalışmalarına destek vermek üzere feribottaki yerini alacak. Ayrıca, Mersin'den hareket edecek bir gemi ile tahliye edilecek 2 bin vatandaşımızın 3 gün sürecek yolculuk boyunca yiyecek ve içecek ihtiyaçları da Türk Kızılayı tarafından karşılanacak. Türk Kızılayı, bölgeye gönderilen uçaklar ile tahliye edilecek 3 bin vatandaşlarımıza krem peynir, konserve ton balığı, konserve barbunya, konserve yaprak sarması, meyveli süt, bal, tereyağ, helva, Trabzon ekmeği, içme suyu, plastik çatal-kaşık-bıçaktan, ıslak mendil ve çocuk bezinden oluşan yardım malzemesini de ulaştıracak. Bölgedeki gelişmeler Türk Kızılayı'nın tüm birimleri tarafından yakından takip edilmektedir." 

11.44: BAŞKENT TRABLUS'TA BİR HÜKÜMET BİNASI YANIYOR

Libya'nın başkenti Trablus'ta hükümete ait bir binanın yandığı bildirildi. Reuters muhabiri, meclis oturumlarının yapıldığı "Halk Sarayı"nın yanmakta olduğunu söyledi. Muhabir, itfaiyecilerin yangına müdahale ettiğini de belirtti.
 

11.13: TÜRKİYE, GÖSTERİLERİN SÜRDÜĞÜ, KAMU DÜZENİNDE YAŞANAN SIKINTILAR NEDENİYLE TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİNE BAŞLADIĞI LİBYA İLE ÖNEMLİ TİCARİ İLİŞKİLERE SAHİP DURUMDA

Türkiye, gösterilerin sürdüğü, kamu düzeninde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Türk vatandaşlarının tahliyesine başladığı Libya ile önemli ticari ilişkilere sahip durumda.

AA muhabirinin, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye ile Libya arasındaki ticari ilişkiler 2000-2006 yılları arasında bu ülkeden yapılan petrol ithalatı nedeniyle sürekli Türkiye aleyhine açık verdi. Türkiye'nin, 2007'den sonra petrol ve petrol ürünleri ithalatı için Rusya Federasyonu ve İran'a yönelmesiyle Libya ile dış ticaret Türkiye lehine fazla vermeye başladı.

Türkiye'nin Libya'ya ihracatı 2008 yılında 1 milyar 74 milyon 288 bin dolar, 2009 yılında 1 milyar 799 milyon 236 bin dolar oldu. 2010 yılında ise ihracat 1 milyar 935 milyon 307 dolar olarak gerçekleşerek, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 8 artış gösterdi. Ayrıca, Libya'ya geçen yıl, dış ticaret istatistiklerinde yer almayan 40-60 milyon dolar civarında bavul ticareti de yapıldığı tahmin ediliyor.

Türkiye'den Libya'ya geçtiğimiz yıl ihraç edilen belli başlı ürünler ise demir-çelik çubuklar, demir-çelik inşaat aksamı, çimento, plastik borular, demir-çelik yarı mamuller, kablolar, filmaşin, mobilya, elektrik transformatörleri, işlenmiş doğal taşlar, maden makineleri, alüminyum inşaat aksamı, prefabrik yapılar, mücevherat, buzdolabı, klima ve demir-çelik boruları.

LİBYA'DA 60 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Türk firmalarının Libya'da inşaat, tarım, madencilik, imalat ve hizmet sektörlerinde olmak üzere yaklaşık 60 milyon dolar tutarında yatırımı bulunuyor.

Türkiye'de ise 2009 yılı verileri itibariyle 69 adet Libya kökenli firma toplam 47,8 milyon lira sermaye ile faaliyet gösteriyor. Bu firmaların ağırlıklı bölümü toptan ve perakende ticaret ile hizmetler sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor.

TÜRK MÜTEAHHİTLİK FİRMALARI

Türk müteahhitlik firmaları 2005 ve 2009 yılları arasında müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti olarak Libya'da 192 iş üstlendi. Yaklaşık 15,7 milyar Libya Dinarı tutarındaki bu işlerin dolar karşılığı 12,5 milyar dolara ulaştı.

Libya'da 2008 ve 2009 yıllarında Türk müteahhitlik firmaları tarafından üstlenilen iş ise 8,3 milyar dolar değerinde. Türk firmaları Libya'da 2008'de 37, 2009'da ise 79 iş üstlendi.


10.59: LİBYA'DAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki Türk vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması ve güvenli bir şekilde ülkeden tahliyeleri için yoğun çalışma yürütüyor.

Edinilen bilgiye göre, Türk vatandaşlarının Libya'nın Tobruk kentinden Mısır'a karayoluyla geçmeleri ve oradan uçakla tahliye edilmeleri için girişimde bulunuldu.

Mısırlı yetkililerin bu konuda gereken desteği vermeye hazır oldukları, Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde tahliyeleri için çaba harcandığı bildirildi.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı tarafından Türk vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi için 4 uçak ve 2 geminin de gönderileceği öğrenildi.

"LİBYA'DA ÖNCELİK CAN GÜVENLİĞİ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus'a giderken uçakta yaptığı açıklamada, Libya'daki olaylarla ilgili gereken çalışmaların yapıldığını belirterek, "Libya'da en önemli öncelik can güvenliği" dedi.

Bakan Davutoğlu, özellikle Bingazi, Derme ve Tobruk gibi ülkenin doğusundaki gelişmelerin ciddi can güvenliği sorunu yarattığını söyledi.

Libya'da 25 bine yakın Türk vatandaşı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Libyalı kardeşlerimizin can güvenliği de bizim için önemli" diye konuştu.

Kriz durumlarında Türkiye'nin artık ciddi bir tecrübesinin olduğunun altını çizen Davutoğlu, Kırgizistan'dan, Mavi Marmara olayının ardından İsrail'den, Tunus'tan ve Mısır'dan Türk vatandaşlarının 24 saat içinde başarıyla tahliye edildiğini kaydetti.

Bingazi, Tobruk ve Derme'de 22 şantiye olduğunu belirten Davutoğlu, buradaki bütün vatandaşlarla ilgilenmenin büyük çaba gerektirdiğini, dün gece de Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantıda geç saatlere kadar gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler