YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da umuda yolculuk acıyla son buldu
Libya'da umuda yolculuk acıyla son buldu
07 Kasım 2013 08:47
Yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek için geçtiği Libya karasularında kötü hava koşulları nedeniyle batma tehlikesi geçiren ve 265'ten fazla göçmeni taşıyan 5 tekne kurtarıldı, 4 kişinin cesedine ulaşıldı.

Libya ordusuna bağlı 6. Birlik Komutanı Tuğgeneral Ferhat Muhammed el-Urfi, dün başlatılan operasyon kapsamında, Bingazi kentinin kıyı bölgesindeki Ez-Zeveytiniyye limanı açıklarında kötü hava koşulları nedeniyle batma tehlikesi geçiren ve 265'ten fazla göçmeni taşıyan 5 tekne kurtarıldığını, liman yakınlarında ise 4 kişinin cesedine ulaşıldığını belirtti.

Ölümlerin, olumsuz hava koşullarının teknelere zarar vermesi nedeniyle yaşandığını aktaran Urfi, arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Göçmenlerin, Çad, Somali, Nijerya ve Etiyopya gibi Afrika ülkelerinden yola çıktığını ifade eden Urfi, Libya'nın güvenlik alanındaki imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle, yasa dışı göçmenlerin giriş yaptığı güney ve doğu sınırlarının yeteri kadar korunamadığını dile getirdi.

BM istatistiklerine göre, 2013 Mart-Ağustos ayları arasında 30 bin Afrikalı yasa dışı göçmen, Avrupa'ya gitmek için Nijerya'nın kuzeyinden Libya'ya giriş yaptı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler