YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da Tobruk Hükümeti BM'nin yeni tasarısını reddetti
Libya'da Tobruk Hükümeti BM'nin yeni tasarısını reddetti
20 Ekim 2015 02:32
Libya'da Tobruk hükümetinin, ülkedeki siyasi taraflar arasındaki diyaloğu destekleyen Birleşmiş Milletler heyeti tarafından sunulan ve yeniden düzenlenmiş anlaşma tasarısını reddettiği bildirildi.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi üyesi Tarık el-Ceruşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meclis üyelerinin "BM heyeti tarafından son düzenlemeler yapıldıktan sonra diyalog görüşmeleri çerçevesinde sunulan anlaşma tasarısının kabul edilmemesi ve temmuz ayında hazırlanan tasarıya bağlı kalınması kararı" aldığını söyledi.

Ceruşi, Temsilciler Meclisi'nin ayrıca BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon tarafından 6 Ekim'de ilan edilen ulusal birlik hükümetinde yer alan bakanlar ile milli güvenlik konseyi başkanı ve devlet yüksek konsey başkanlarının görevlendirmelerini reddettiğini dile getirdi. 

Meclisin, BM tasarısını reddetmesine rağmen ülkenin içinde bulunduğu kriz karşısında stratejik bir çözüm olarak diyalog seçeneği üzerinde durmaya devam ettiğini vurgulayan Ceruşi, BM öncülüğündeki diyalog görüşmelerinde kendilerini temsil etmesi için bir heyet oluşturulduğunu kaydetti. 

Libya'da biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki rakip yönetimin bulunmasından kaynaklı istikrarsızlığa çözüm çerçevesinde geçen temmuz ayında "Libya Siyasi Anlaşması" sunulmuştu. Tobruk hükümeti ile başta Misrata, Bingazi, Trablus olmak üzere belediye meclis başkanları arasında imzalanan anlaşma, Trablus'taki Milli Genel Kongre tarafından boykot edilmişti. 

Söz konusu girişimden 3 ay sonra BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon, 6 Ekim'de "Libya Ulusal Birlik Hükümetini" ilan etmiş ancak Trablus ve Tobruk bloğu içindeki gruplardan birbiri ardına farklı açıklamalar yapılmıştı.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu uluslararası aktörler, Libya'da siyasi uzlaşı konusundaki temel sorunların çözümü için destek veriyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler