YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da Tobruk hükümeti BM'nin önerilerine olumlu yaklaşacak
Libya'da Tobruk hükümeti BM'nin önerilerine olumlu yaklaşacak
25 Mart 2015 00:37
Libya'daki Tobruk hükümeti, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL), ülkedeki krizin çözümü için sunduğu çözüm önerisini olumlu karşıladığını bildirdi.

Fas'ın Suheyrat kentinde süren görüşmelerde Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni temsil eden heyetin Başkanı Muhammed Ali Şuayb, BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un Temsilciler Meclisi heyetiyle yaptığı görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Şuayb, BM Temsilcisi'nin "başkanlık konseyi ve ulusal birlik hükümeti" oluşturulması önerisine ilişkin, "Leon'un sunduğu öneri iyi ve Libya'nın krizden çıkmasını sağlayabilir ancak araştırılmaya ve analiz edilmeye ihtiyacı var" dedi.

Hükümetinin, görüşmelere devam edeceğini vurgulayan Şuayb, "Söz konusu çözüm önerisini ciddi anlamda araştıracağız. Bu konudaki notlarımızı en yakın zamanda BM Temsilcisi'ne bildireceğiz" diye konuştu.

BM Libya Özel Temsilcisi Leon, Tobruk ve Trablus kentlerine düzenlediği ziyaretin ardından, "görüşmeleri hızlandıracak bağımsız kişilerin yer aldığı, tüm tarafların kabul edeceği isimlerden oluşan başkanlık konseyi ve başkan tarafından yönetilecek ulusal birlik hükümeti kurulmasını" içeren bir çözüm önerisi sunmuştu.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler