YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da son durum...
Libya'da son durum...
11 Temmuz 2011 11:51
İşte dakika dakika Libya'da yaşananlar...

LİBYALI İKİ DİPLOMAT İSRAİL'İ GİZLİCE ZİYARET ETTİ

Libyalı iki diplomatın geçen haftalarda gizlice İsrail'e geldiği ve görüşmeler yaptıkları bildirildi.

Ordu radyosunun haberine göre, Libyalı diplomatlar, İsrail muhalefetinin lideri, Kadima Partisi Başkanı Tzipi Livni ve Knesset üyelerinden, eski bakan Meir Şetrit ile görüştü. Radyo, iki diplomatın isimlendirmediği diğer bazı İsrailli yetkililerle de görüştüklerini kaydetti.

Libyalıların ülkeye giriş için nasıl vize aldıklarının henüz kesinlik kazanmadığı belirtilen haberde, Dışişleri Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai'nin gelmelerine onay verdiğini söylediğini dile getirdi. Ziyareti düzenleyen Paris'teki İsrail Büyükelçiliği yetkililerinin de konuyla ilgili yorumda bulunmayı reddettiği vurgulandı. İsrail İçişleri Bakanlığı ise, Libyalı diplomatlara İçişleri Bakanı Yişai'nin izin verdiği iddialarını yalanladı.

Radyo, Libyalıların ziyaretlerinin amacının, muhtemelen İsrail tarafındaki yetkilileri, ülkesindeki isyancılara karşı tavrı nedeniyle Batılı ülkelerin sert eleştirisine uğrayan Libya lideri Muammer Kaddafi'ye destek için iknaya çalışmak olarak yorumladı.

Libyalılarla görüşen isimlerden Meir Şetrit ise bu kişilerin diplomat değil işadamları olduklarını ifade etti. Şetrit, "Dünya çapında iş ilişkilerinin yenilenmesi amacıyla Libya'nın imajını yenilemek isteyen insanlardı" dedi. Şetrit, Libyalıların "Herkes sokaklarda bir savaş sürdüğünü sanıyor. Ama ekonomiyle ilgili faaliyetlerin her zaman olduğu gibi devam ettiğinin vurgulanması önemli" dediklerini de aktardı.

Şetrit, Libyalıların kendisiyle görüşmesinin nedenini de "Arap barış inisiyatifini desteklediğimi biliyorlar. Bu nedenle, benimle görüşmenin iyi bir fırsat olacağını düşündüler" sözleriyle açıkladı.

--------------------------------------------------------------------------------
ÇİN'DEN LİBYA'YA YARDIM

 Çin'in Libya'ya 50 milyon yuan (7,7 milyon ABD Doları) tutarında yardım malzemesi sağlayacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Pekin'de yaptığı açıklamada, yardım kararının "Libya halkının içinde bulunduğu insani felaketin etkilerini hafifletmek amacıyla alındığını" belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberinde, savaşın devam ettiği Libya'da insani durumun giderek kötüleştiği ifade edilerek, Libya hükümeti tarafından yayımlanan verilere göre, NATO saldırılarının başlamasından beri geçen 3 aylık sürede 800 kişinin öldüğü ve 4700'den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.

--------------------------------------------------------------------------------
LİBYA LİDERİ KADDAFİ'NİN OĞLU SEYFÜL İSLAM: ''FRANSIZ HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞME HALİNDEYİZ''

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfül İslam Kaddafi, Libya yönetiminin Fransız hükümetiyle görüşme halinde olduğunu söyledi.

Cezayir'de çıkan El Habar gazetesinde yayımlanan yazıda, başkent Trablus'ta gazeteye konuşan Seyfül İslam Kaddafi'nin, ''Gerçek şu ki asilerle değil, Fransa ile görüşmelerde bulunuyoruz. (Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy ile görüşen temsilcimiz Sarkozy'nin kendisine '(muhaliflerin oluşturduğu) konseyi biz kurduk ve bizim desteğimiz, paramız, silahlarımız olmadan bu konsey varlığını sürdüremez' dediğini iletti. Fransa bize, ''sizinle (Trablus yönetimiyle) bir anlaşmaya vardığımız zaman konseyi ateşkes yapmaya zorlayacağız diyor'' ifadelerine yer verildi.

Fransa hükümetinden konuya ilişkin henüz yorumda bulunulmadı.

Libya konusundaki sert tutumuyla tanınan Fransa'nın Savunma Bakanı Gerard Longuet, dün Fransız BFM TV'de, Libya'daki muhalifler hakkındaki bir soruyu yanıtlarken, ''Kendilerine birbirleriyle konuşmalarını söyledik. Muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin(UGK) tavrı diğer tavırlardan çok uzak. Şimdi, bir masa etrafına oturmaya ihtiyaç olacak'' dedi.

Libyalı muhaliflerin, Kaddafi iktidarda kaldığı sürece Trablus yönetimiyle görüşmelerde bulunmayacaklarını ilan ettikleri hatırlatılarak, Kaddafi'nin iktidardan çekilmemesi durumunda da görüşmelerin yapılıp yapılamayacağına ilişkin soru üzerine Longuet, ''O, başka bir unvanla, sarayında başka bir odada olacak'' diye konuştu.

Longuet'in televizyonda yayımlanan konuşmasının ardından, Beyaz Saray'dan ''bir soruya karşılık, yazılı olarak verilen yanıtta'' ise ''Geçişin nasıl olacağına karar verecek olan Libya halkıdır. Ancak Kaddafi'nin iktidarda kalamayacağına yönelik kanaatimizden ödün vermeyeceğiz'' ifadesi yer aldı.

Açıklamada ayrıca NATO'nun girişimlerinin bir parçası olarak, ABD'nin sivilleri saldırıdan koruma çabalarını sürdüreceği belirtilerek, ABD yönetiminin, NATO'nun Kaddafi'ye yönelik baskının artırılmasına katkı sağladığı kanaatinde olduğu vurgulandı. (AA)

korkunun ecele faydası...
 // ibrahim çelikoğlu
NATO'nun sivilleri koruma çabası"nın manası-ABD ve AB'den o kadar korkutulacaklarki;uğraşmayı bir daha akıllarından bile geçiremiyeceklerdir."dir.Aşiretleride birbirine düşürebilirlerse bitmeyen kan davası ve intikamın sürüp gideceği,cabası......
11 Temmuz 2011 13:20
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler