YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da son durum...
Libya'da son durum...
07 Temmuz 2011 16:03
Libya'da sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor...

FRANSA PARLAMENTOSU, 12 TEMMUZ'DA LİBYA TEZKERESİNİ OYLAYACAK

Fransa parlamentosu, 12 Temmuz'da, ordunun, Libya'ya yönelik hava operasyonlarını sürdürmesine izin veren tezkereyi oylayacak.

Hükümetin sunduğu tezkere önce meclis, ardından senatoda oylanacak. Fransız anayasasına göre hükümet, dört aydan fazla sürecek yurt dışı askeri operasyonlar için parlamentonun onayını almak zorunda. Hükümet sözcüsü Valerie Pecresse, söz konusu tezkerenin parlamentoda onaylanmasıyla, "Fransa ve ittifak üyelerinin kararlılığı konusunda Libya lideri Muammer Kaddafi'ye güçlü bir sinyal gönderileceğini" söyledi. Fransa'nın önderliğinde Libya'yla düzenlenen NATO operasyonları 19 Mart'ta başlamıştı.

--------------------------------------------------------------------------------
BERLUSCONİ, LİBYA'DAKİ OPERASYONA KARŞI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Batı'nın Libya'daki operasyonuna karşı çıktığını, ancak meclisin kararına uymak zorunda kaldığını söyledi. Berlusconi, bir kitap tanıtımında yaptığı açıklamada, "Herkesin bildiği gibi bu tedbire karşıydım. Ülkemin meclisinin kararıyla elim kolum bağlandı" dedi. Libya'da muhaliflerin yanında yer alan NATO'nun öncülüğünde, hükümete ait hedefler hava saldırılarıyla vurulmaya başlanmıştı.

--------------------------------------------------------------------------------
LİBYALI MUHALİFLER TRABLUS'A YAKLAŞTI

Libyalı muhalifler, başkent Trablus'a yaklaştıklarını bildirdi.

Muhalifler, Trablus'un 100 kilometre güneybatısındaki stratejik Gualiş köyüne kadar geldiklerini ve saatler süren çatışmalardan sonra hükümet yanlısı askerleri esir aldıklarını açıkladı.

Çölde bulunan bu küçük yerleşim, başkente giden karayolunu kontrol eden stratejik Garyan kentinin yakınında bulunuyor.

Bölgeden gelen haberlerde, muhaliflerin stratejik açıdan önemli bu yerleşimin elektrik ve su kaynaklarını sağlayan batı bölümünü ele geçirdikleri, yaşanan çatışmalarda 4 muhalifin öldüğü, 17'sinin de yaralandığı belirtiliyor.

Muhaliflerin ayrıca liman kenti Misrata civarında da bazı ilerlemeler sağladıkları haber veriliyor. (AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler