YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da son durum...
Türkiye'nin Libya konusundaki atkif ve yapıcı tavrı meyvelerini vermeye başladı...
Libya'da son durum...
24 Mart 2011 / 15:09 Güncelleme: 24 Mart 2011 / 15:10

14.48: ULUSLARARASI GÖÇ ÖRGÜTÜ: "800 BİN YABANCI HALEN LİBYA'DA"

Uluslararası Göç Örgütü, Libya'da halen 800 bin yabancı uyruklu kişinin bulunduğunu açıkladı. Örgütün Trablus sorumlusu Laurence Hart, tahminlere göre ülkede farklı uyruklardan yaklaşık 800 bin yabancının bulunduğunu belirtti. Hart, ülkeyi terk etmek isteyenlerin sayısının henüz bilinmediğini söyledi. Afrika ülkelerinin büyükelçiliklerinin, Libya'dan vatandaşlarının tahliye edilmesi konusunda örgütten yardım talebinde bulunduğunu belirten Hart, örgütün tahliye için ülkeye yardım misyonu gönderilmesi talebine ise Libyalı yetkililerin halen yanıt vermediğini ifade etti.

14.00: ALMANYA, LİBYA'DAN GELEN MÜLTECİLERE YARDIM ETMEK İSTİYOR

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libya'dan kaçan mültecilere yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Merkel, bugün Federal Mecliste AB zirvesine ilişkin yaptığı hükümet açıklamasında, Alman hükümeti için Libya'daki savaştan kaçan mültecilere insani yardım yapılmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Libya'dan gelmesi olası iç savaş mültecilerinin dayanışmamıza ihtiyacı var" diye konuştu. Libya'dan Almanya dışında diğer AB ülkelerine kaçan mültecilere de yardım etmeleri gerektiğini ifade eden Merkel, ancak bu mültecilerin Tunus'tan gelen mültecilerden farklı değerlendirilmesi gerektiğini, Tunus'ta artık özgürlüğün sağlanmaya başlanmış olduğunu kaydetti.

13.59: KOALİSYON GÜÇLERİ SEBHA KENTİNİ BOMBALADI

Koalisyon güçlerinin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Guededfa aşiretinin yaşadığı Sebha kentini bombaladığı bildirildi. AFP'ye açıklama yapan bir görgü tanığı, başkent Trablus'un 750 kilometre güneyindeki Sebha kentinin dün akşam ve bu sabah havadan bombalandığını belirtti.

13.43:  İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI HAGUE'UN, DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU'NU KONFERANSA DAVET ETTİĞİ, DAVUTOĞLU'NUN DA OLUMLU YANIT VERDİĞİ BELİRTİLDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un, Londra'da düzenlenecek Libya Konferansı'na Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu davet ettiği, Davutoğlu'nun da olumlu yanıt verdiği kaydedildi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, dün akşam Davutoğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Londra'daki toplantıya Davutoğlu'nu da davet etti. Davutoğlu'nun da konferansın NATO, Arap Birliği ve bölge ülkeler formatında gerçekleşmesi durumunda daveti olumlu değerlendireceklerini muhatabına ilettiği belirtildi. Hague'un, konferansın bu çerçevede düzenleneceğini belirtmesi üzerine Davutoğlu'nun olumlu yanıt verdiği kaydedildi. İngiltere Dışişleri BakanıHague, daha önce yaptığı açıklamada, 29 Mart Salı günü yapılacak konferansta Libya'daki durumun tartışılacağını ve "Libya halkının daha iyi bir gelecek konusundaki isteklerine nasıl destek verileceğinin" ele alınacağını belirtmişti.

13.39: KOALİSON GÜÇLERİ TACURA'YI BOMBALADI

Libya'da, koalisyon güçlerinin başkent Trablus'un Tacura bölgesini bombaladığı bildirildi. Görgü tanıkları, Trablus'un yaklaşık 30 kilometre doğusundaki Tacura bölgesinin bugün bombalandığını söyledi. Devlet televizyonu da bölgedeki askeri ve sivil alanların havadan vurulduğunu duyurdu. Bombardımanda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

13.36: İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON: "LİBYA'DA BM KARARINA BAĞLI KALINMASI ÖNEMLİ"

İngiltere Başbakanı David Cameron, Libya'daki koalisyon güçlerinin BM kararına bağlı kalmasının ve bu kararın dışına çıkmamasının önemli olduğunu söyledi. Cameron, İngiltere'nin Nottingham kentinde yaptığı konuşmada, "Bu karardan, daha ileriye gitmememiz önemli" dedi. İngiltere Başbakanı ayrıca, Libya'ya yönelik operasyonun "Bingazi'de olası bir katliamı önlediğini" kaydetti. Bu arada İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz güçlerinin Libya hava savunma sistemlerine yönelik füze saldırılarının dün akşam da devam ettiğini bildirdi. İngiltere Libya'ya yönelik operasyonun gidişatından memnun olduğunu açıklarken, Londra'da gelecek hafta Libya'ya ilişkin uluslararası bir konferans yapılması bekleniyor.

13.34: NATO LİBYA AMBARGOSUNUN AKIBETİNİN İYİ OLACAĞINDAN EMİN

NATO'nun Libya'ya yönelik deniz kuşatmasından sorumlu komutanı Koramiral Rinaldo Veri, Libya'ya silah ve paralı asker girişini engellemek için yeterince gemilerinin olacağını, ancak halen güçleri takviye aşamasında olduklarını söyledi. İtalya'nın Napoli kentindeki NATO üssünde açıklama yapan Veri, Akdeniz'in, Libya'ya silahların gitmesi için en kolay, en hızlı ve en doğru yol olduğunu vurgulayarak, bu nedenle kıyının tamamını izlemenin mümkün olmadığını kaydetti. Veri, bölgede NATO gemileriyle deniz devriyesinin dün başladığını da belirtti.

13.20: TÜRKİYE, LONDRA'DAKİ ZİRVEYE DAVET EDİLDİ

Şafak Yolculuğu Operasyonu'nun son şeklinin verildiği Paris zirvesine çağrılmayan Türkiye'nin 29 Mart'ta Londra'da yapılacak Libya toplantısına davet edildiği bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, 29 Mart Salı günü yapılacak konferansta Libya’daki durumun tartışılacağını ve "Libya halkının daha iyi bir gelecek konusundaki isteklerine nasıl destek verileceğinin" konuşulacağını bildirdi.

Çok sayıda ülkenin bu konferansa çağrıldığını belirten Hague, "Libya’daki krizle ilgili uluslararası toplumun birlikte ve koordinasyon içinde hareket etmeyi sürdürmesinin önemli olduğunu" söyledi.

HÜKÜMET PARİS TOPLANTISINI ELEŞTİRMİŞTİ

Paris toplantısı Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından çok sert eleştirilmişti...

ANKARA NE CEVAP VERECEK?

Ankara ise NATO ve Arap Ligi'nden yetkililerin de toplantıda bulunması halinde zirveye katılacağını bildirdi.

12.44: LİBYA'DAKİ AMBARGONUN DENETİMİ: YOLA ÇIKAN "ÇANAKKALE" İSİMLİ DENİZALTI, ÇANAKKALE BOĞAZI'NDAN GEÇİŞ YAPTI

Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetleyecek NATO deniz gücünde TSK unsurlarının da görev alması kapsamında yola çıkan "Çanakkale" isimli denizaltı, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı. Alınan bilgiye göre, Libya açıklarındaki deniz operasyonunda silah ambargosu denetleme görevini üstlenecek olan denizaltı, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek, Ege Denizi'ne doğru ilerlemeye başladı. Libya açıklarındaki NATO deniz misyonuna Türkiye'nin de katılacağı açıklanmış; uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığına sunulmuştu.

12.35: KADDAFİ'NİN TANKLARI HALEN MİSRATA'NIN MERKEZİNDE

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı tankçı birliklerin, hala Misrata kent merkezinde oldukları bildirildi. Bir görgü tanığı Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Batılı güçlerin düzenledikleri hava saldırısında Kaddafi'ye bağlı birliklerin Misrata dışındaki tanklarını vurduklarını, ancak kent merkezinde hala tankların bulunduğunu söyledi. Kaddafi'ye bağlı birliklerin bugün ayrıca Misrata limanının kontrolünü ele geçirdikleri, deniz yoluyla ülkeden ayrılmaya çalışan Sahra Altı Afrikasından ve Mısır'dan gelen göçmen işçilerin burada sıkıştıkları belirtildi.

11.36: JUPPE: "KOALİSYON GÜÇLERİNİN KADDAFİ BİRLİKLERİNİ YOK ETMESİ AYLARCA SÜRMEZ"

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, koalisyon güçlerinin Muammer Kaddafi birliklerini yok etmesinin aylar değil, günler veya haftalar süreceğini söyledi. Juppe, basına yaptığı açıklamada, "Libya'ya yönelik operasyonun, Suriye ve Suudi Arabistan da aralarında olmak üzere başka yerlerde diktatörlükle yönetilen ülkeler için uyarı anlamına gelmesini umut ettiğini" ifade etti. Arap ülkelerinde, değişim rüzgarlarının geri döndürülemeyeceğini belirten Juppe, Arap halklarının bölgedeki beklentilerinin karşılanması gerektiğini ifade etti.

10.32: TUNUS, LİBYA LİDERİ KADDAFİ VE 5 AİLE ÜYESİNİN MAL VARLIĞINI DONDURDU

Tunus'un, Libya lideri Muammer Kaddafi ve 5 aile üyesinin mal varlığını dondurduğu bildirildi. Tunus hükümetinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Tunus, BM kararının ardından Kaddafi ve 5 aile üyesinin mal varlığını dondurdu" diye konuştu. Yetkili, Kaddafi ve aile üyelerinin Tunus'taki mal varlıklarının ederi hakkında bilgi vermedi.

10.28: BAŞBAKANLIK TEZKERESİ TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULDU

Uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu. Tezkerede, Libya'daki olayların 15 Şubat 2010 tarihinde başladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Olaylar neticesinde ortaya çıkan şiddet ortamının sona erdirilebilmesini teminen BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan 26 Şubat 2011 tarihli ve 1970 sayılı karar ile 17 Mart 2011 tarihli 1973 sayılı kararda kayıtlı hüküm ve çağrıları dikkate alarak ve meskur kararlar çerçevesinde Libya'da istikrar ve güvenliğin yeniden tesisine yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere; lüzum, sınır, kapsam, şekil, yöntem ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin istenilmesi Bakanlar Kurulunca kararlaştırılmıştır." Başbakanlık tezkeresinin TBMM Genel Kurulunun bugünkü birleşiminde görüşülmesi bekleniyor.

10.17: FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI JUPPE'DEN, KADDAFİ'YE "DELİ DİKTATÖR"

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi için "deli diktatör" dedi. RTL radyosuna açıklamalarda bulunan Juppe, Kaddafi'yi etrafındaki kişilerin artık sorgulamaya başladıklarını düşündüğünü belirterek, şunları söyledi: "Trablus'ta bazıları bir diktatörle devam edilip edilmeyeceğini sorgulamaya başladı. Ölçüsüz deyim kullanmak istemiyorum, ama deli bir diktatörle..." Arap dünyasında olan bitenlerden sonra böyle bir kişi tarafından yönetilen rejimin sürüp gideceğini sanmadığını kaydeden Juppe, "Ama buna Libyalıların karar vermesini istiyoruz" diye konuştu. Bundan sonraki aşamanın barış inisiyatifi olduğunu söyleyen Juppe, taraflar arasında ulusal bir diyalog başlatma şartlarını oluşturmak gerektiğini sözlerine ekledi.

10.00: ÜLKELERİNDEKİ AYAKLANMA NEDENİYLE MISIR'A GELEN LİBYALILARIN BİR BÖLÜMÜ DÖNÜYOR

Libya'da yönetime karşı ayaklanmanın ardından yaşanan çatışmalardan kaçarak Mısır'a gelen Libyalılardan bazıları, koalisyon güçlerinin operasyon başlatmasıyla ülkelerine dönüyor. 17 Şubatta Muammer Kaddafi yönetimine karşı Trablus ve Bingazi kentleri başta olmak üzere birçok kentte gösterilerin yarattığı gerginlik nedeniyle Mısır'ın Matruh, İskenderiye ve Kahire kentlerine yerleşen Libyalı aileler, uluslararası koalisyon güçlerinin müdahalesinin ardından ülkelerine dönmeye başladı. Mısır'a giriş yapmak için birkaç gün öncesine kadar Sallum Sınır Kapısında sıra bekleyen Libyalılar, şimdi ise sabah saatlerinden itibaren ülkelerine dönmek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Araçlarıyla erken saatlerden itibaren sınır kapısına gelerek pasaport işlemlerini yaptıran Libya vatandaşları, ülkelerine dönmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyor.

Ülkenin doğusundaki Bingazi kentinden bir ay önce eşi ve 3 çocuğuyla Mısır'a geldiğini anlatan Ebul Halid Muhammedi, bir ay süresince İskenderiye kentindeki bir otelde yaşadıklarını ve Bingazi'deki akrabalarıyla yaptığı görüşmelerden sonra ülkeye dönme kararı aldığını söyledi. Muhammedi, Kaddafi'ye bağlı askerlerin kentten çekilmesiyle Bingazi'nin yeniden huzurlu bir kent olmaya başladığını belirterek, "Bir ay önce ülke çok karışıktı. Ben de eşim ve çocuklarımın hayatından endişe ederek ülkeyi terk ettim. Şimdi kentteki olaylar duruldu. Artık ülkemize dönüyoruz" dedi. Akrabalarından birçoğunun son bir aylık süre zarfında Bingazi'de kalarak korku içinde yaşadıklarını kaydeden Muhammedi, her gün Bingazi'deki yakınlarıyla iletişime geçtiğini, hem onların durumu, hem de kentteki genel durumla ilgili bilgi aldığını söyledi. Mısırlı gümrük yetkilileri ise bir aydan fazla süredir sınır kapısında büyük yoğunluk yaşandığını bildirerek, olaylardan sonra ülkeyi terk eden ailelerin yavaş yavaş Libya'ya dönmeye başladığını ifade etti. Yetkililer, son iki gün içinde sınırdan 600 araç ile 2 bin dolayında kişinin Libya'ya geçiş yaptığını açıkladı. Sallum Sınır Kapısından görüntü alan gazetecilerden izin belgesi isteyen askeri yetkililer, izin belgesi olmayan gazetecilerin sınırda bekleyen yabancılardan ve hareketlilikten görüntü almasına yasak getirdi. Yasağın 23 Şubat tarihinden itibaren geçerli olduğunu bildiren yetkililer, gazetecilerin yalnızca Libya'ya geçişine izin verebildiklerini, sınırdaki gelişmelerle ilgili konuların izne tabi tutulduğunu ifade etti. Öte yandan, 19 Marttan bu yana, ülkede yer yer devam eden çatışmalarda yaralanan 30 kişinin Sallum Hastanesine getirildiği, yaralıların burada yapılan müdahaleden sonra Matruh ve İskenderiye hastanelerine sevk edildiği öğrenildi.

09.15: FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI JUPPE: ''LİBYA'YI HAVADAN VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, uluslararası koalisyonun Libya'daki askeri hedefleri havadan vurmaya devam edeceğini bildirdi.

Juppe, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, ''Askeri unsurları hedef alıyoruz, başka bir yeri değil. Bu gerektiği kadar devam edecek'' dedi.

Cumartesi gününden beri devam eden operasyonların başarılı olduğunu söyleyen Juppe, hedefin sivil halkı korumak olduğunu tekrarladı.

Koalisyonun sivillerin ölümüne yol açan ateşiyle ilgili bir soru üzerine de Juppe, askerlerin ''bunun tersini söylediği'' yanıtını verdi.

Fransız Bakan, ülkesinin Libya üzerinde uçuşa kapalı alanın sorumluluğunu NATO'ya devretmekten yana olduğunu da hatırlattı.

08.37: KÖMÜRLEŞMİŞ CESETLER GAZETECİLERE GÖSTERİLDİ

Libyalı yetkililer, asker ve sivillere ait kömürleşmiş cesetleri gazetecilere gösterdi.

Libyalı yetkililerin bu sabah erkenden başkent Trablus'taki bir hastaneye götürdüğü gazeteciler burada, Batılı güçlerin savaş uçakları ve füzelerinin saldırısında hayatını kaybeden 18 asker ve sivilin yanmış cesetini gördü.

Bu arada koalisyon güçlerinin beş gündür Muammer Kaddafi kuvvetlerine yönelik hava saldırılarında, Kaddafi'ye bağlı güçlerin muhaliflerin elindeki kentleri hedef alan tank ve topçu saldırılarını durdurmakta şimdiye kadar başarısız olduğu belirtiliyor. (Ajanslar)

müslümanlık utancı
 // M.K
türkiye de dahit 33 müslüman devleti olduğunu biliyorum...Ne müslümanığı? müslümanlık sadede dil de kalben müslüman olmadıktan sonra dil ile müslümanlık işte bu kadar olur.ben bu 33 ülkenin nmüslüman oluşundan şüphe duyarım...mü'minler Kardeştir.bu kardeşlerimiz ölüyorken müslüman ülkelerin seyirci kalmalarına şaşıyorum....
24 Nisan 2011 18:30
yazık
 // turgut arslan
müslümanlar ölüyor bizim ülkemiz ise destek veriyor sonumuz hayır olsun biz hükemetimizi baş yaptık hükümet ise dış güçlerin kuyruğu olmuş bütün arap ülkelerini yıktılar sıra bizde ne yazıkki kör bir hükümetle bu iş bukadar oluyor kaddafinin tırnağı olsaydık eğer şu an lider olurduk dünyada işin kısacası şu: abd bize höyt diyor bizim hükümetimiz ise alın size g... (anladınız siz) diyor ne diyelim son söz hiç bişey......
19 Nisan 2011 01:06
üzgünüm
 // bager daber
kafirler müslümanları öldürüyor. islam dünyasında ses yok tek tek hepinize sıra gelecek....
24 Mart 2011 17:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler