YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da son durum...
Libya'dan tahliyeler tüm hızıyla sürerken, ülke de aynı hızla kaosa doğru sürüklenmeye devam ediyor.
Libya'da son durum...
28 Şubat 2011 / 07:22 Güncelleme: 28 Şubat 2011 / 11:04

02.19: SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLEN YUNUS EMRE ÇELİK'İN CENAZESİ TRABZON'A GETİRİLDİ

Libya'nın Trablusgarp kentinde silahla vurularak öldürülen Yunus Emre Çelik'in cenazesi, Trabzon'a getirildi.

Trabzon Havaalanına Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla getirilen Çelik'in cenazesini, babası İsmail Çelik ile yakınları ile Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu karşıladı.

Cenaze, buradan Trabzon Belediyesine ait ambulans ile Bahçecik Mahallesi'nde bulunan Belde Camisi morguna kaldırıldı.

Belediye Başkanı Gümrükcüoğlu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çelik'in cenazesine Libya'da otopsi yapıldığını, ancak definden önce Trabzon Adli Tıp Kurumunda tekrar otopsi yapılacağını söyledi.


01.44: OLAYLARIN BAŞLADIĞI 17 ŞUBATTAN BU YANA 2 BİN 312 KİŞİ DALAMAN HAVALİMANI'NDAN GİRİŞ YAPTI


Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla gönderilen iki askeri uçakta bulunan 205 kişi, Dalaman Havalimanı'na geldi.

Türk vatandaşlarının tahliyesi için Trablus'a gönderilen askeri uçaklardan birincisi 105 yolcusuyla saat 19.20'de, ikinci uçak ise 80'i Türk 20'si yabancı uyruklu 100 yolcusuyla 23.30 da geldi. Askeri uçaklarda bulunan 1 Ürdün, 9 Suriye, 2 Fas, 10 Libya, 4 Kosova vatandaşı da askeri uçakla giriş yaptı.

Trablus'tan gelen yolcuları, havalimanında Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ve Kızılay yetkilileri karşıladı. Sağlık kontrolünden geçirilen, Kızılay ve Muğla Valiliği tarafından kumanya verilen yolcular, otobüslerle gitmek istedikleri yerlere gönderildi.

Bu arada, olayların başladığı 17 Şubattan bu yana 2 bin 312 kişinin Dalaman Havalimanından giriş yaptığı, bunlardan 125 kişinin Hollanda, Suriye, Kosava, Filipin, Ürdün, Arnavut, Mısır, Cezayir, Irak ve Libya uyruklu olduğu bildirildi.

Libya'da yaşananları anlatan yolculardan Dursun Cankurtaran, ''Zaviye kentine 3 kilometre yakınlıktaydım, top sesleri geliyordu. Her tarafta tank, top, tüfek vardı. Başta havalimanı olmak üzere ortalık çok fena, rezillik. Oradaki havalimanı ile burayı kıyaslarsınız orayı görmek istemezsiniz'' dedi.

Zeki Çolak ise yaşadığı bölgede çatışmalar olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''İki gün boyunca evden çıkmadık. Ancak bizlere karşı Libyalıların herhangi bir saldırısı olmadı. Hatta çok yardım gördük. Sıkıntı çekmeyin rahat olun dediler. Bu şekilde günlerimizi geçirdik. Olaylar yatıştıktan sonra en kısa sürede tekrar döneceğiz. Orada bir yaşamımız, kurulu düzenimiz var. Oradan ayrılırken bu kadar üzüleceğimi tahmin etmiyordum.''

Bayram Ali Özyer de Trablus'tan geldiğini ve orada fazla sıkıntı yaşamadığını, orada kalan akrabalarının da 1 hafta içinde Türkiye'ye dönebileceğini ifade etti.

Trablus'taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla 1 askeri uçağın daha Trablus'a hareket ettiği belirtildi.

01.18: LİBYA'DAN DÖNEN TÜRK İÇŞİLER: KILIÇDAROĞLU'NUN SÖZLERİYLE ZOR DURUMA DÜŞTÜK

Libya'da yaşanan halk ayaklanmasının ardından şiddet olaylarının tırmanması sebebiyle başlatılan tahliye operasyonu devam ediyor.

Marmaris'e gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 'TCG İskenderun' firkateynindeki Türk vatandaşlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Başbakan Libya'dan aldığı İnsan Hakları Ödülü'nün hakkını veriyor." sözlerine tepki gösterdiler.
 
Bu sözden sonra Libya yönetiminin Türklere yönelik sert bir tutum içine girdiğini belirten vatandaşlar, "Kılıçdaroğlu’nun muhalif konuşmalarıyla ilgili çok zor duruma düştük. Söylediği sözlere dikkat etsin. Halkın sağlığıyla oynamasın." dediler.

Öte yandan, firkateynde bulunan 25 ülke vatandaşı ise kendi devlet yetkilileri tarafından karşılandı.

Bunların içinde ilk etapta 30 vatandaşı gelen Vietnam Büyükelçiliği'nde görevli Havacı Albay Ryu Wan Gyu da yer aldı. Havacı albay, "Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde vatandaşlarımız tehlikeli bölgeden uzaklaştı. Toplam 208 vatandaşımız var. Geri kalanlarında en kısa sürede kurtarılmasını bekliyoruz." dedi.

Yolcular, firkateynden inerek pasaport işlemlerinin ardından otobüslerle gidecekleri yerlere yönlendirildi. 


00.10: TAHLİYELER SÜRÜYOR

Libya'dan Türk vatandaşlarının tahliyesi faaliyetlerine iştirak eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Nakliye Gemisi TCG İskenderun fırkateyni yaklaşık 40 saat süren yolculuğun ardından 427'si yabancı bin 526 yolcusuyla kılavuz gemiler ve sahil güvenlik botları eşliğinde Marmaris Limanı'na ulaştı.

Limana giriş yapan fırkateyndeki yolcuları Muğla Valisi Fatih Şahin, Aksaz Deniz Üs Komutanı, Tuğamiral Şafak Yürekli ve Marmaris Kaymakamı Serdar Polat karanfillerle karşıladı.

Pasaport işlemleri tamamlanan yolcuların bir bölümü otele, bir kısmı ise otobüslerle memleketlerine gönderildi. Gemideki yolcuların bavulları Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli askerler tarafından otobüslere kadar taşındı.

-208 VİETNAMLI YOLCU-

Marmaris Limanı'na giriş yapan TCG İskenderun fırkateynindeki yabancı yolcular arasında 208 kişi ile Vietnamlılar ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 39 kişi ile Bosna Hersek vatandaşları bulunuyor.

TCG İskenderun firkateynindeki yabancı yolcuların dağılımı şöyle:

'' Vietnam 208, Bosna Hersek 39, Makedonya 30, Güney Kore 31, Sırbistan 18, Bulgaristan 22, Ukrayna 17, Suriye 10, Tunus 10, Ürdün 9, Fas 7, Tayland 5, ABD 3, Filipinler 4, Irak 5, Pakistan 2, Hindistan 1, İtalya 1, Kanada 1, Libya 1, Lübnan 1, İngiltere 1, Romanya 1, Cezayir 1.''

-TÜRK KIZILAYI'NIN ÇALIŞMALARI-

Türk Kızılayı Derneği Marmaris Şube Başkanı A.Nafiz Kamadan AA muhabirine Osman Gazi-1 gemisine 8 bin adet gıda paketi, Orhan Gazi-1'e ise 7 bin 500 adet gıda paketi verdiklerini anlatarak, ''Bu iki gemiye 6 bin adet battaniye ve ayrıca tıbbi sarf malzemesi, hijyen seti(çocuk bezi, sabun, tuvalet kağıdı) verdik. Ayrıca dört uzman personel ve psikologdan oluşan 10 kişilik ekibimiz beşerli gruplar halinde bu iki gemiyle Libya'ya gönderildi'' dedi.

Türk Kızılayı olarak deniz yoluyla gelecekler için Marmaris Limanı'nda, hava yoluyla tahliye olan vatandaşlar için ise Dalaman Havalimanı'nda gerekli bütün tedbirleri aldıklarına işaret eden Kamadan, ''Marmaris Limanı'nda vatandaşlarımız için 10 çadır kuruldu. Bu çadırlarda, kumanya, sıcak çay ve çorba ikramında bulunuyoruz. Dalaman Havalimanı'nda ise iki adet mobil ikram aracımız gelen misafirlere hizmet veriyor. Türk Kızılayı Marmaris ve Dalaman'da 100 kişilik bir ekiple çalışmalarını yürütüyor'' diye konuştu.

AJANSLAR

libya
 // nugrettin kuranl
Deniz kuvvetlerini t1600 iskenderun gemisinin tüm üst ve alt rütbesine kadar hepsine sevğiler ğöstermiş oldukları gayret ve çabalarından dolayı silahlı kuvvetlere ve siyasi irade krizi yöneten taraflara teşekürler, gemide bizimle sabır ve metanet gösteren herkese teşekürler böyle krizlere alışmamız lazım....
01 Mart 2011 11:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler