YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da son durum...
Libya'da çatışmalar sürerken ülkeden kaçışlar da son sürat devam ediyor...
Libya'da son durum...
24 Şubat 2011 / 14:00 Güncelleme: 24 Şubat 2011 / 14:01

12.54: SEYFÜLİSLAM KADDAFİ, ÖLÜ SAYISININ ABARTILDIĞINI İDDİA ETTİ

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, protestoculara karşı hava saldırılarını yalanlarken, ölü sayısının abartıldığını iddia etti. Seyfülislam Kaddafi açıklamasında, güvenlik güçlerinden kaynaklanan ölü sayısının sınırlı olduğu söyledi. Libya'da hükümet, ülkenin doğusundaki ve başkentin yakınındaki belli başlı şehir ve kasabaların isyancıların eline geçmesinden sonra ülkede kontrolü sağlamaya çalışıyor. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini dünkü açıklamasında, ölü sayısının bini bulduğunu tahmin ettiklerni söylemişti.

12.46:
BULGARİSTAN BAŞBAKANI BOYKO BORİSOV: -"LİBYA;DAKİ BULGAR VATANDAŞLARIN TAHLİYESİ İÇİN TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİK"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Libya;da kalan Bulgaristan vatandaşlarının tahliyesi Türkiye'den yardım istediklerini söyledi. Borisov BTV adlı özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada Libya'nın Bingazi kentinde kalan Bulgaristan vatandaşlarının tahliyesinin sadece deniz yolu ile mümkün olabileceğini belirterek, "Bu konuda Türkiye'den yardım istedik. Görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Boyko Borisov tahliyelerin tamamlanması için gece gündüz çalıştıklarını kaydederek Dışişleri Bakanlığı;nda kurulan 30 personelli kriz masasının tahliye çalışmalarının koordinasyonunu yaptığını söyledi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada da tahliyeler konusunda, Bulgaristan ile Türkiye hükümetleri arasında yapılan işbirliğinin "mükemmel" olduğu belirtilerek "İskenderun" gemisinin bugün Bingazi'ye ulaşacağı bildirildi. Açıklamada gemiye binmek isteyen Bulgar vatandaşlarına öncelik tanınacağını ifade edildi.

"KADDAFİ PARAMIZI ÇALDI"


Bu arada Başbakan Borisov konuşmasında Libya-Bulgaristan ilişkilerini değerlendirirken, Libya;da idama mahkum edilen 5 Bulgar sağlık görevlisinin kurtarılması için 2007 yılında Libya'ya 130 Milyon dolar ödendiğini hatırlatarak, "Kaddafi bizim paramızı çaldı. Çünkü bu 130 Milyon dolar onun cebine gitti" ifadesini kullandı. Borisov Sofya Belediye başkanlığı yaptığı dönemde de Belediye Başkanı olarak Kaddafi;ye daha önce verilen tüm unvanları iptal ettirdiğini sözlerine ekleyerek, "Çünkü Kaddafi suçsuz insanların üzerlerine suç atarak bizden dünya kamuoyunun önünde haraç aldı" dedi. -

AVRUPA, LİBYA'DAN MÜLTECİ AKININA HAZIRLANIYOR

Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva da, Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) yaptığı açıklamada Avrupa'nın Libya;dan ciddi bir mülteci akını beklediğini bildirdi. Mültecilerin Türkiye üzerinden de Bulgaristan'a gelebileceklerini ileri süren Georgieva, "Bu gerçekleşmesi çok mümkün bir senaryodur. Türkiye hükümeti ile yakın işbirliği yaparak, böyle bir durumda neler yapabileceğimizi şimdiden belirlememiz lazım" dedi. Avrupa Komisyonu;nda Kaddafi rejimine karşı tavrın giderek sertleştiğini sözlerine ekleyen Georgiva "Masum insanlara karşı ateş açılmasını emreden bir kişiyle bizim görüşecek hiç bir şeyimiz olmaz. Libya;da yaşananlar kesinlikle kabul edilemez olaylardır" diye konuştu.


12.44:
İNGİLTERE BAŞBAKANINDAN TAHLİYELER KONUSUNDA "ÖZÜR"

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi konusunda yaşanan aksaklıklar ve gecikme konusunda özür diledi. Cameron, Umman'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Libya'daki kargaşa durumundan dolayı tahliyelerin kolay olmadığını söyledi ve gecikmeden dolayı özür dilediğini ifade etti. Bu arada İngiliz hükümeti tahliyeler konusunda bir toplantı yapıyor. İngiliz basını, Dışişleri Bakanı William Hague'in de katıldığı bu toplantının sonunda, Libya'ya, özellikle çöl kamplarının bulunduğu bölgeye askeri uçak gönderme kararı alınabileceğini aktarıyor. İngiliz hükümeti dün, Libya'da bulunan vatandaşlarının tahliyesi için charter uçakları göndereceğini açıklamıştı. Ancak ilk uçağın gitmesi "teknik arıza" nedeniyle gecikmişti. Bu sabah saatlerinde İngiliz petrol şirketlerinin Libya'dan kaldırdığı bir uçak 78 yolcusuyla Londra yakınlarındaki Gatwick havaalanına inerken, hükümetin gönderdiği uçakların da bugün ülkeye İngiliz vatandaşlarını getirmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Hague, Libya'daki olaylar nedeniyle ABD ziyaretini ertelerken, Körfez ülkelerinde temaslarda bulunan Başbakan Cameron'ın bugün İngiltere'ye dönmesi bekleniyor. İngiliz hükümeti, Libya'daki İngiliz vatandaşlarını kısa süre içinde tahliye edemediği gerekçesiyle eleştiriliyor. 


12.35: İSPANYA İÇİŞLERİ BAKANI RUBALCABA: "AVRUPA, LİBYA'DAN KAÇANLARI ALACAKTIR AMA KAÇAK GÖÇÜ ORGANİZE EDEN MAFYA GRUPLARINA TOLERANS GÖSTERİLMEYECEK"

İspanya İçişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Alfredo Perez Rubalcaba, "Avrupa, Libya'dan kaçanları alacaktır ama kaçak göçü organize eden mafya gruplarına tolerans gösterilmeyecek" dedi.

Libya'daki durumun "kötü" olduğunu ve Kaddafi rejiminin baskısından kaçarak Avrupa'ya gelmeye çalışacak göçmenlerinin sayısının çok olacağının tahmin edildiğini söyleyen Rubalcaba, "Bu fırsattan yararlanmaya çalışacak, kaçak göçü organize eden mafya gruplarına göz yumulmayacak" diye konuştu.

İspanyol basınına açıklama yapan Rubalcaba, "Libya'daki durumu göz önünde tuttuğumuzda, hiç de az olmayacak bir grubun Avrupa'ya geleceği malumdur ve buna hazırlıklı olmalıyız. Bu, bir günde çözülecek bir şey değildir. Gözümüzü kapatıp, bekleyemeyiz. AB, kararlı bir şekilde, özgürlüğü için savaşan Libya vatandaşlarını destekliyor ve bu desteği sürdürmek gerekir. Avrupa, tarihi itibariyle siyasi sığınmaların ve mültecilerin geldiği yer oldu. Avrupa, ülkelerinde baskıya uğrayan bu insanlara kapılarını kapayamaz" değerlendirmesinde bulundu. Rubalcaba, Libya'dan kaçanların akınına uğrayan İtalya'ya, AB'nin yardım etmesinden yana olduğunu vurgulayıp, "Elbette ki bunlar sadece İtalya'ya gelmiyor. İtalya aracılığıyla AB'ye geliyor. AB üzerine düşeni yapıp, İtalya'ya yardım etmeli" dedi.


12.33: ALİTALİA, TRABLUS SEFERLERİNİ ASKIYA ALDI

İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni, ülkesinin, Libya'daki durumun kötüleşmesinden dolayı "korkunç" bir insani kriz riskine karşı koyması konusunda Avrupa ülkelerinin yardımını istedi. AB içişleri ve adalet bakanları toplantısı için Brüksel'de bulunan Maroni, Avrupa ülkelerinin desteğini istediğini, çünkü Akdeniz'de olan bitenlerin sadece İtalya'nın ve Akdeniz ülkelerinin sorunu değil, Avrupa ve tüm dünyanın sorunu olduğunu belirtti. İtalya, Muammer Kaddafi'nin iktidardan devrilmesi halinde en az 200 bin ila 300 bin arasında bir göç dalgasından endişe duyduğunu belirtiyor.

Öte yandan İtalyan havayolu şirketi Alitalia, Libya'daki durum yüzünden tüm Trablus uçuşlarını askıya aldığını bildirdi. Şirketten yayımlanan bildiride, Trablus havaalanınındaki mevcut durum yüzünden, bu hattaki tüm düzenli uçuşların, havaalanındaki gerekli koşullar yerine getirilmeden yapılmayacağı kaydedildi. Alitalia'nın Trablus'a günde iki uçuşu bulunuyordu. Şirket, İtalya dışişleri bakanlığıyla temas halinde bulunduklarını ve Libya'daki İtalyanların getirilmesi için özel uçuş düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.


12.25: İSTANBUL'DAN HAREKET EDEN "SAMSUN" GEMİSİNİN, CUMARTESİ SABAH SAATLERİNDE TRABLUS'A ULAŞMASI BEKLENİYOR

Libya'daki Türklerin tahliyesine katılmak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan "Samsun" gemisinin, cumartesi günü sabah saatlerinde Trablus'a ulaşması bekleniyor. Deniz Cruise & Ferry Lines şirketine ait olan Kaptan Atilla Günsur yönetimindeki "Samsun" adlı gemi, Akdeniz'de Girit adası açıklarında Trablus Limanı'na ulaşmak üzere seyrediyor. Gemide, Türk Kızılayının hazırladığı 1000 kişilik gıda ve sağlık yardım malzemesinin yanı sıra 39 personel, İstanbul Deniz Şube Müdürlüğünde görevli 5 polis, 4 yolcu, Ulusal Medikal Kurtarma ekibinden 1 doktor, 1 hemşire ve 2 teknisyen ile Anadolu Ajansı (AA) muhabirleri bulunuyor.

12.07: DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: "19 ŞUBATTAN BU YANA HAVA VE DENİZ YOLUYLA LİBYA'DAN TÜRKİYE'YE GETİRİLEN KİŞİ SAYISI 7062"


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, 19 Şubattan bu yana hava ve deniz yoluyla Libya'dan Türkiye'ye getirilen kişi sayısının 7062 olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığında oluşturulan kriz merkezinin sözcüsü de olan Ünal, 4034 kişinin hava, 3028 kişinin deniz yoluyla getirildiğini belirtti.

Libya'da faaliyet gösteren bazı şirketlerin charter uçuşları için izin aldığını kaydeden Ünal, bugün için Trablus'tan İstanbul'a ikisi tarifeli, ikisi charter olmak üzere dört uçağın, İskenderiye'den (Mısır) İstanbul'a iki uçağın ve Cerba'dan (Tunus) İstanbul'a bir uçağın hareket edeceğini bildirdi.

Ünal, 21 yabancı ülkenin, vatandaşlarının tahliyesi için Türkiye'den yardım istediğini, önceliği Türk vatandaşlarının tahliyesine verdiklerini kaydetti.

"Orhan Gazi-1" ve "Osman Gazi-1" feribotlarıyla dün gece bazı yabancı ülke vatandaşlarının da Türkiye'ye getirildiğini aktaran Ünal, "Orhan Gazi-1"de 29, "Osman Gazi-1"de ise 59 yabancının bulunduğunu belirtti.

12.05: THY, LİBYA'DA OLAYLARIN BAŞLAMASININ ARDINDAN 17 SEFER DÜZENLEYEREK 3 BİN 874 KİŞİYİ TÜRKİYE'YE GETİRDİ

Türk Hava Yolları (THY), Libya'da olayların başlamasının ardından, Türklerin tahliyesi için 19-23 Şubat tarihleri arasında 17 sefer düzenleyerek 3 bin 874 kişiyi Türkiye'ye getirdi.

THY Basın Müşavirliğinden alınan bilgiye göre, Libya'da bulunan Türkleri tahliye edebilmek için 19-23 Şubat tarihleri arasında tarifeli ve özel uçaklarla toplam 17 sefer gerçekleştirildi.

Libya'dan ayrılmak isteyen Türklerin tahliyesi için THY Trablus, Bingazi, Tunus ve İskenderiye havalimanlarına gerçekleştirilen seferlerle 3 bin 874 kişi Türkiye'ye getirildi.

THY, Libya'daki Türklerin getirilmesi için bu ülkeye adeta hava köprüsü kurarken, tahliye işlemleri tarifeli ve özel uçaklarla aralıksız sürdürülüyor.

12.01: LİBYA ORDUSUNUN ZAVİYE KENTİNDEKİ CAMİYE SALDIRISI: 7 ÖLÜ, 49 YARALI

El Cezire televizyonu, Libya ordusuna bağlı askerlerin, Zaviye kentindeki bir camiye açtıkları ateşte 7 kişinin öldüğünü, 49 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Başkent Trablus'un batısındaki Zaviye kentinden bir görgü tanığı, içinde ve etrafında hükümet karşıtı göstericilerin kamp kurduğu camiye açılan ateşte caminin minarelerinden birinin havaya uçtuğunu ifade etmişti.

İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan görgü tanığı, askerlerin yerel saatle 09.00'da açtıkları ateşte uçaksavar füzeler ile otomatik silahlar kullandıklarını ve göstericilere saldırdıklarını belirtmişti.

11.29: LİBYA'DAN KAÇAN MISIRLI İŞÇİLER: "ZUARA ŞEHRİNİN KONTROLÜ KADDAFİ KARŞITLARINI ELİNDE"

Libya'dan kaçan Mısırlı işçiler, Muammer Kaddafi karşıtı milislerin başkentin yakınındaki Zuara şehrinin kontrolünü ele geçirdiğini söylediler.

Tunus'a kaçan Mısırlı işçiler, başkent Trablus'un 120 kilometre batısındaki Zuara'da bulunan bir şantiyede çalıştıklarını, şehrin sokaklarında polis veya askerin izine rastlanmadığını söylediler.

Mısırlı işçiler, şehrin otomatik silahlarla donanmış "halk komiteleri"nin kontrolünde olduğunu belirttiler.

11.29:
TIMES: "TÜRKİYE EN ÇARPICI TAHLİYEYİ YAPTI"

İngiliz Times gazetesi, Libya'dan vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasında "en çarpıcı" tahliyeyi Türkiye'nin yaptığını yazdı.

Gazete bugünkü sayısında İngiliz hükümetinin vatandaşlarının Libya'dan tahliyesinde "fiyasko" yaşandığını belirterek, şimdiye kadar ülkelerin yaptığı tahliyelere ilişkin bir haritaya yer verdi.

Bu haritaya göre, 3 bin Türk vatandaşının iki feribotla Bingazi kentinden Marmaris'e taşındığını aktaran gazete ayrıca, 250 Türk vatandaşının da Libya'nın Tobruk kentinden alınarak, Mısır'ın İskenderiye kentine götürüldüğünü, buradan da Türkiye'ye döndüğünü kaydetti.

Haberde, "Türkiye, iki feribotla 3 bin vatandaşını götürerek, en çarpıcı tahliyeyi yaptı" denildi ve bu feribotlara en az iki İngiliz vatandaşının da bulunduğunun öğrenildiği belirtildi.

İNGİLTERE TOPA TUTULUYOR


Times manşetinde ise "Merhamet uçuşları fiyaskosu" diyerek, 170 İngiliz vatandaşının çöldeki petrol kamplarında mahsur kaldığını ve silahlı çetelerce tehdit edildiklerini belirtip yardım çağrısı yaptıklarını aktardı. Times "Çölde savunmasız" başlıklı başyazısında da, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in, Libya'daki İngiliz vatandaşlarının tahliyesi ihtiyacı karşısında çok yavaş hareket ettiğini belirtti.

Daily Telegraph gazetesi ise, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Körfez ülkelerine yaptığı geziyi kesip, İngiltere'de bazı hükümet yetkilileriyle temasa geçtiğini, İngiliz vatandaşlarının kurtarılmalarının hızlandırılmasını istediğini bildirdi. Gazete ayrıca, Dışişleri Bakanı William Hague'in de bu çerçevede ABD ziyaretini iptal ettiğini kaydetti.

Daily Telegraph, "hükümeti eleştiren çevrelerin, bugüne dek Libya'dan bir tek İngiliz vatandaşının dahi tahliye edilmediğini, ancak Türkiye ile Fransa ve Portekiz'in yanı sıra başka bazı AB ülkelerinin binlerce vatandaşını tahliye ettiklerini vurguladıklarına" dikkati çekti.

Guardian gazetesi de, İngiliz hükümetine tahliyeler konusunda yöneltilen eleştirilere sayfalarında yer verdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı dün Libya'ya tahliyeler için charter uçakları göndereceğini açıklamasından kısa bir süre sonra, gönderilecek ilk charter uçağının "teknik arıza" nedeniyle Libya'ya gitmesi gecikmişti. İngiltere ilk tahliyesini dün akşam saatlerinde gerçekleştirebildi.


11.08: BAŞBAKAN ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA, LİBYA'DAKİ GELİŞMELERİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTI SONA ERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Libya'daki gelişmelerin değerlendirildiği toplantı sona erdi.

Başbakanlık Resmi Konut'taki toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili bürokratlar katıldı.


10.34: LİBYA'DAN MISIR'A ULAŞAN TÜRKLER İSKENDERİYE'YE HAREKET ETTİ

Libya'dan karayoluyla Mısır'ın Sellum sınır kapısına ulaşan 309 Türkün kapıdan geçiş işlemleri tamamlandı. Libya'dan tahliye edilen Türkler, Türk Büyükelçiliği yetkilileri refakatinde 5 otobüs ile İskenderiye'ye doğru yola çıktılar.

AA muhabirine konuşan Türkler, Libya'da çok zor günler geçirdiklerini, patlamalardan küçük çocukların etkilendiğini, silahlı aşiret üyelerinin korumasında Mısır sınırına kadar geldiklerini belirterek, ''Aramızda 3 gün yemek yemeyenler var. Çok korktuk. Kendi imkanlarımızla sınır kapısına ulaşmayı başardık'' dediler.

Libya'dan tahliye edilen 309 Türkün bugün saat 17:00'de Türk Hava yolları'nın göndereceği tahliye uçağıyla İskenderiye kentinden İstanbul Atatürk havalimanına ulaşmaları öngörülüyor.


10.00: BAŞBAKANLIK'TA LİBYA ZİRVESİ

Başbakanlık konutundaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Koşaner de katılıyor.

09.50: LİBYA HÜKÜMETİ, GÖSTERİCİLERDEN SİLAHLARINI TESLİM ETMELERİNİ İSTEDİ

Libya hükümeti, göstericilerden silahlarını teslim etmelerini istedi.

Libya Halk Güvenlik Komitesi tarafından bugün canlı olarak televizyondan okunan bildiride ayrıca protesto göstericilerinin liderleri hakkında bilgi verenlere ödül verileceği duyuruldu.

Libya ordusunda görevli bir subay tarafından okunan bildiride, ''Silahlarını teslim ederek pişmanlık gösterenler kanuni takibata uğramaktan muaf tutulacak. Komite, vatandaşlara işbirliği yapmaları ve para, araç gereç veya sarhoş edici maddeler ve halüsinasyonlara yol açan haplar vererek gençleri ayartan kişiler hakkında bilgi vermeleri çağrısında bulunur. İşbirliği yapanlar ile bu kişiler hakkında bilgi verenlere yüklüce para ödülü verilecektir'' denildi.

09.34
: TERÖR ÖRGÜTÜ EL KAİDE, LİBYA'DAKİ PROTESTOCULARI DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Libya'nın doğusunda İslami emirlik kurduğu belirtilen terör örgütü El Kaide'nin Mağrib kolu, Libya'daki protestocuları desteklediğini duyurdu.

ABD'de bulunan İnternetteki İslamcı Siteleri İzleme Merkezinin (SITE) verdiği bilgiye göre, Mağrib yayımladığı yazılı açıklamada, "elinden geldiği kadarıyla" Libyalı göstericilerin ülkenin lideri Muammer Kaddafi'yi devirmelerine yardımcı olacağını belirtiyor.

Açıklamada, "Biz, Allah'ın izniyle elimizden geldiği kadarıyla size yardımcı olmaya söz veriyoruz, çünkü sizin mücadeleniz, Allah'ı ve Peygamberini seven her Müslüman'ın mücadelesidir" ifadesi kullanıldı.

42 yıldır iktidarda olan Kaddafi'nin, ülkede devam eden gösteriler ve yer yer askerlerin de göstericilere katılması sonucu, Libya'nın doğusundaki çok sayıda petrol zengini bölgeyi kaybettiği belirtiliyor.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaym, dün El Kaide'nin ülkenin doğusundaki Derna'da eski bir Guantanamo tutsağı tarafından yönetilen bir İslami emirlik kurduğunu söylemişti. (AA)

Yangına Körükle Gitmek
 // Ahmet Yılmaz
Libyanın şu anda içinde bulunduğu durum elbette acı verici.Ancak bunu dahi siyasi rant'a çevirmeye çalışan küçük beyinliler var....
25 Şubat 2011 09:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler