YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da sıcak gelişme...
İşte dakika dakika Libya'da yaşananlar...
Libya'da sıcak gelişme...
14 Eylül 2011 / 07:49 Güncelleme: 14 Eylül 2011 / 08:30

NİJERLİ TUAREG AŞİRETİ LİDERİ: ''KADDAFİ ÇÖLDE YILLARCA KALABİLİR''

Nijerli bir Tuareg aşireti lideri, Libya'nın firari lideri Muammer Kaddafi'nin yıllarca çölde yaşama ihtimali bulunduğunu söyledi.

Kaddafi yanlısı Tuareg lideri Agali Alambo, AP'ye yaptığı açıklamada, Kaddafi için Sahra Çölü'nde yaşamanın sıkıntı verici olmayacağını belirterek, ''İnsanların anlamadığı şey şu, Kaddafi çölde yıllarca kalabilir. Kendisi için bir gizlenme yeri yapmasına da gerek yok, çünkü o basit bir hayat tarzını, yani bir çadırın altında, kumların üstünde deve sütü içerek yaşamayı seviyor,'' diye konuştu.

Libya'dan Nijer'e geçen Kaddafi yanlısı ilk gruba eşlik eden Alambo, Kaddafi'nin, aile üyelerinden oluşan özel bir mobilize birim tarafından korunduğunu söyledi.

Libya'nın devrik liderinin yaklaşık 3 buçuk haftadır generalleriyle iletişiminin tamamen koptuğunu belirten Alambo, bu nedenle Kaddafi'nin yerinin söz konusu generaller tarafından da bilinmediğini kaydetti. 

Nijerli aşiret lideri, başkent Trablus'un muhaliflere bağlı askeri güçler tarafından geçen ay ele geçirilmesinde Kaddafi'nin güvendiği bir generalinin ihanetinin etkili olduğunu da ifade etti.

Nijerli yetkililer, aralarında Kaddafi rejimi yetkilileri ve aileleri ile Kaddafi'nin oğlu Saadi'nin de bulunduğu yaklaşık 30 kişinin son günlerde Libya'dan Nijer'e geçtiğini açıklamıştı. Kaddafi'nin eşi, kızı ve oğullarından bazıları şu anda Cezayir'de bulunuyor.

Öte yandan, Kaddafi'ye bağlılıklarıyla bilinen Nijer'deki Tuareg liderlerinin, Kaddafi rejimine bağlı kişilere siyasi sığınma hakkı tanıması için Nijer hükümetine baskı yaptıkları belirtiliyor.


--------------------------------------------------------------------------------
KADDAFİ'NİN OĞLU SAADİ, NİJER'İN BAŞKENTİ NİAMEY'E GELDİ

Libya'nın firari lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Saadi, siyasi sığınma talebiyle Nijer'in başkenti Niamey'e geldi.

Nijer hükümet sözcüsü Maru Amadu, geçen haftasonu Libya'dan Nijer'e geçmesinin ardından Agadez kentinde olduğu bildirilen Saadi'nin, başkent Niamey'de olduğunu açıkladı.

Saadi'nin yanı sıra Kaddafi'nin üç generali de siyasi mülteci statüsü elde etmek için Niamey'de bulunuyor. Generallerin, Nijerli yetkililerle görüşmelerinin sürdüğü bildiriliyor.

Libya'da muhaliflerin kurduğu yeni yönetim, Kaddafi rejimi döneminde görev yapan yetkililerinin ülkeye iade edilmesini istiyor. Muammer Kaddafi'nin oğlu Saadi, Libya'daki gösterilere müdahale eden askeri birlikleri yönettiği gerekçesiyle BM yaptırımına tabi bulunuyor.


--------------------------------------------------------------------------------
LİBYA'DAKİ YENİ REJİM BM'DE TANINMAK İSTİYOR

Libya'da muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi, Birleşmiş Milletler'de tanınma talebinde bulundu.

BM Genel Kurulu'nun 66. dönem başkanlığını yürüten Nasır Abdülaziz El Nasır, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a bir mektup göndererek ülkenin BM'deki temsilcisi olmayı talep ettiğini belirtti.

Konseyin, mektubun Genel Sekreter tarafından BM Genel Kurulu'na iletilmesini istediğini kaydeden El Nasır, ilgili komitenin bu kapsamda harekete geçeceğini ifade etti.

Libya, BM'de hala Muammer Kaddafi yönetimi tarafından temsil ediliyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler