YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da sıcak gelişme...
Libya, dünya gündeminin ilk sıralarındaki yerini korumaya devam ediyor.
Libya'da sıcak gelişme...
06 Nisan 2011 / 07:33 Güncelleme: 06 Nisan 2011 / 08:25

07.28: MUHALİFLERDEN NATO'YA SUÇLAMA: "MİSRATA'YI ÖLÜME TERK ETTİNİZ"

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye karşı direnen muhaliflerin askeri lideri General Abdül Fettah Yunus, NATO'yu ülkenin 3'üncü büyük kenti Misrata'daki Libyalıları "ölüme terk etmekle" suçladı.

Yunus, muhaliflerin kalesi olarak bilinen Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, "Orayı burayı bombalayan NATO, Misrata halkının Kaddafi'nin bombardmanları altında can vermesine seyirci kalıyor" dedi.

Kent sakinlerinin, ilerleyen Kaddafi güçlerinin bombardmanları altında can verdiğini belirten Yunus, "Uluslararası basın, Misrata halkına güçlü bir destek vermeli ve NATO'yu Misrata'nın yardımına çağırmalı" diye konuştu.

Kaddafi'nin eski İçişleri Bakanı olan, ancak muhaliflere katılan General Yunus, "Eğer, NATO bir hafta daha gecikirse, bu Misrata'nın sonu olur ve orada kurtarılacak kimse kalmaz"  ifadesini kullandı.

"40 gündür kentte su, elektrik, yiyecek ve çocuklar için süt yok, kentin sakinleri lağım suyu içiyor ve Kaddafi güçleri her gün, evleri, camileri, hastaneleri ağır silahlarla bombalıyor" diyen Yunus, "Eğer isteseydi, NATO, Mistara'nın çevresindeki ablukayı çoktan çökertirdi" diye sözlerini tamamladı.

Misrata, başkent Trablus'un 214 kilometre doğusunda yer alıyor.

02.51: ANKARA FERİBOTU'NDA YARALILARA SAĞLIK HİZMETİ VEREN UMKE EKİBİ İSTANBUL'A DÖNDÜ

Libya'daki olaylarda yaralananları getiren Ankara Feribotu'nda yaralılara sağlık hizmeti veren UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ekibi İstanbul'a döndü.

Libya'da yaşanan olaylarda yaralanan Libya vatandaşlarını İzmir'in Çeşme Limanı'na getiren Ankara Feribotu'nda sağlık hizmeti veren aralarında 8 doktorun bulunduğu 13 sağlık görevlisini, Atatürk Havalimanı'nda İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu çiçeklerle karşıladı.

Burada kısa bir basın toplantısı yapan Dokucu, UMKE ekibine teşekkür ederek, ''İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak Libya görev grubu dahil olmak üzere Pakistan ve Japonya'da da aktif olarak faaliyet yapan bir Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin başında olmaktan, önderliğini yapmanın gururunu yaşıyorum. Bugün itibarıyla yaklaşık 11 gün süren Libya'daki insani dramda yaralanan savaş mağduru Libya vatandaşının yarasına derman olmak için hükümetimizin, bakanlığımızın, devletimizin inisiyatifinde bu arkadaşlarımızın hepsi gönüllü olarak katıldı. Birçok risk içeren yolculuk sonrasında 400'ün üzerinde insanı buraya getirebilmişlerdir'' dedi.

Sağlık ekibinin başında yer alan Baltalimanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve UMKE Libya Gönüllüleri sorumlusu Doç. Dr. Yavuz Kabukçuoğlu ise şunları söyledi:

''Bir masal gibi 11 günlük yolculuk yaptık. Savaşın dehşeti bir hikaye gibi geliyordu. Hastaları görünce felaketi daha iyi anladık. İnsanların yüzündeki gerginliği, sıkıntıyı gördük. Hakikatten yüreğimiz parçalandı. Savaş bir insanlık dramı, hiçbir yerde savaş olmamalı. Ama iki kardeşin savaşı büyük bir dram bunları da gördük. 500'e yakın insanı taşıdık. Bunların 321'i yaralı 260 civarı ise tedavi görmesi gereken hastalardı. Bunları getirmekten büyük mutluluk duyduk. 20 saat çalıştık 4 saat uyuduk ama bu insanları sağ salim getirdik mutluyuz. Böyle bir insanlık dramını çözdüğü için böyle bir ülkenin vatandaşı olduğumdan gurur duydum. Bütün batı bu insanları birbirine düşürüp kırdırmaya çalışırken benim ülkem bu insanlara sahip çıktı''

Libya'da insanların gözünü ve kulağını kapadığı başka bir dramın daha olduğunu belirten Kabukçuoğlu, ''Misrata'da iki bin civarında Mısırlı naylon altında aç susuz 25 gündür kurtulmayı bekliyor. Maalesef bütün dünya buna gözünü kapıyor. Misrata'da var olmakla yok olmanın bir kavgası var. Yine benim ülkem Mısır'la iş birliği yapar bu insanları bu kardeşlerimizi acıdan kurtarır. Bu mutluluğu da yaşarız'' dedi.

02.30: TÜRKİYE İLE LİBYA ARASINDA YATIRIMLARIN KARŞILIKLI TEŞVİKİ VE KORUNMASINA İLİŞKİN ANLAŞMA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile Libya Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Tasarının kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, çalışmanın tamamlandığını belirterek, saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

02.09: HÜKÜMET, MUHALİFLERLE SİLAH BIRAKMALARI DURUMUNDA GÖRÜŞMEYE HAZIR

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halit Kaym, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye karşı mücadele eden muhaliflerle silahlarını bırakmaları durumunda görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

Kaym düzenlediği basın toplantısında, "Muhalifler ilk önce silahları bırakacak, ondan sonra da siyasi süreçte yer alabilirler" dedi.

Kaddafi muhaliflerinin Bingazi'de kurdukları Geçici Ulusal Konseyi'nin "Libya halkının tabanını temsil etmediğini" savunan Kaym, ülkedeki siyasi sürecin Afrika Birliği ve BM'nin yollayacağı gözlemcilerle garanti altına alınabileceğini söyledi. Kaym ayrıca, Afrika Birliği tarafından krize çözüm bulması için oluşturulan Libya komitesinin gelecek hafta Libya'ya geleceğini duyurdu.

Kaym, 15 Nisan'dan itibaren de BM İnsan Hakları Konseyinin bir delegasyonunun Libya'yı ziyaret edeceğini kaydetti.

Libya hükümetinin sözcüsü Musa İbrahim dün yaptığı açıklamada, Libya rejiminin, seçim veya referandum gibi her türlü siyasi konuyu görüşmeye hazır olduğunu ancak Libya lideri Muammer Kaddafi'yi iktidardan uzaklaştırma konusunu görüşmeyeceğini bildirmişti.

AJANSLAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler