YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da flaş gelişmeler
Libya'ya saldıracak olanların hayatını cehenneme çevirceği tehdidinde bulunan Kaddafi geri adım attı...
Libya'da flaş gelişmeler
18 Mart 2011 / 15:27 Güncelleme: 18 Mart 2011 / 15:41

15.12: BELÇİKA NATO ÇERÇEVESİNDE MÜDAHALEYE HAZIR

Belçika, 6 F-16 savaş uçağı ve bir firkateynle NATO çerçevesinde Libya'ya askeri müdahaleye katılmaya hazır olduğunu bildirdi. Belçika'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Olivier Chastel, bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin NATO'nun askeri kapasitesi ve olası müdahalesi içinde kalma kararı verdiğini belirterek, "Belçika'nın böyle bir müdahale için kullanmak üzere Yunanistan'da 6 F-16'sı ve Akdeniz'de bir firkateyni bulunmaktadır" dedi. Polonya Savunma Bakanı Bongdan Klich de ülkesinin nakliye uçaklarını kullanıma sunmaya hazır olduğunu, ancak BM'nin onayından sonra Libya'ya olası bir askeri müdahale gücüne katılmayacağını bildirdi. Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Libya'dan her gün 1500 ila 2500 kişinin kaçtığını açıkladı. BMMYK sözcüsü Melissa Fleming, yaklaşık 300 bin kişinin Libya'daki çatışmalardan kaçtığını belirtti.

15.12: PARİS, YARIN LİBYA KONUSUNDA AB-ARAP BİRLİĞİ ZİRVESİNE EVSAHİPLİĞİ YAPACAK

Fransa'nın başkenti Paris, yarın Libya konusunda AB ve Arap Birliği zirvesine evsahipliği yapacak. Libya'daki son gelişmelerin ele alınacağı zirveye, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da katılacak.

14.49: LİBYA, ATEŞKES KARARI ALDI

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, derhal ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını belirtti. Kusa, düzenlediği basın toplantısında, kararın, BM'nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını açıkladı. Libyalı Bakan, sivillerin korunmasına büyük önem verdiklerini söyleyerek, Libya'nın ayrıca ülkedeki tüm yabancıları ve yabancı yatırımlarını koruyacağını belirtti.

14.29: İSPANYA, LİBYA'YA KARŞI OLASI BİR MÜDAHALEDE, 2 ASKERİ ÜSSÜNÜ NATO'NUN KULLANIMINA AÇACAK

İspanya Savunma Bakanı Carme Chacon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararın ardından Libya'ya karşı düzenlenecek olası bir askeri müdahalede İspanya'nın iki askeri üssünü NATO'nun kullanımına açacağını söyledi. İspanyol haber ajansı EFE'nin verdiği haberde Chacon, İspanyol gazetecilerin Libya'ya askeri müdahale yapılması olasılığını hatırlatması üzerine, İspanya'nın güneyindeki Cadiz kentindeki "Rota" ve Sevilla'daki "Moron" askeri üslerinin NATO'nun kullanımına açılabileceğini ifade etti. Söz konusu olası askeri müdahaleye İspanya'nın katılıp katılmayacağına parlamentonun karar vereceğini belirten Chacon, "Bizim sorumluluğumuz, Libya halkının yanında olmaktır" dedi. Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bugün Madrid'de görüşen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun Libya ile ilgili gelişmeler hakkında basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

14.22: BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN LİBYA KARARI -ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI WESTERWELLE: -"BU KARAR TASARISININ BÜYÜK KISMINI DESTEKLİYORUZ"

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da sivilleri korumak amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren, Libya'da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan ve rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını öngören karar tasarısının büyük kısmını desteklediklerini söyledi. Westerwelle, Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'nın söz konusu karar tasarısı için çekimser oy kullandığını hatırlatarak, bu kararın kendileri için kolay olmadığını ve uzun görüşmeler sonrasında alınmış bir karar olduğunu belirtti. Libya lideri Muammer Kaddafi'ye karşı uygulanan yaptırımların büyük ölçüde sertleştirilmesinden yana olduklarını, Kaddafi'ye yönelik baskının artırılması gerektiğini ve uluslararası toplumun, Kaddafi'nin kendi halkına karşı sürdürdüğü iç savaşın sona erdirilmesi ve kendisinin artık Libya halkı adına konuşamayacağına inandığını ifade eden Westerwelle, "Bu karar tasarısının büyük kısmını destekliyoruz" dedi. Libya'da uluslararası bir askeri müdahaleden yana olan ülkeleri anlayabildiklerini, ancak kendilerinin Alman askerlerinin Libya'ya müdahalesini istemediğini, bu nedenle çekimser oy kullandıklarını kaydeden Westerwelle, "Rejime karşı tutumumuz değişmedi. Diktatör kendi halkına karşı şiddetten vazgeçmeli. Gitmeli ve yaptıklarından dolayı hesap vermeli" diye konuştu. Westerwelle, Libya'daki muhalefet ile temas içinde olduklarını, Alman hükümetinin Ortadoğu sorumlusunun geçen hafta sonunda bir Libya muhalefet temsilcisi ile görüştüğünü belirterek, söz konusu kişinin kendileri için önemli bir görüşme muhatabı olduğunu, Almanya'nın, Kaddafi'nin uluslararası alanda dışlanması konusunda çaba harcamaya başlayan ilk ülkelerden biri olduğunu ve birçok ülke tereddüt ederken yaptırımlar uygulanmasını istediğini sözlerine ekledi.

14.09: KADDAFİ'DEN "LİBYA'YA SALDIRACAK OLANLARIN HAYATINI CEHENNEME ÇEVİRECEKLERİ" TEHDİDİ

Libya lideri Muammer Kaddafi, "Libya'ya saldıracak olanların hayatını cehenneme çevirecekleri" tehdidinde bulundu. Kaddafi, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararıyla ilgili oylamadan birkaç saat önce Portekiz'in RTP televizyonuna yaptığı açıklamada, "Eğer dünya delirirse biz de deliririz. Misillemede bulunuruz. Hayatlarını cehenneme çeviririz. Bu ne ırkçılık ve nefret, bu ne delilik" dedi. Libya lideri Kaddafi, "bunun Güvenlik Konseyi'nin müdahale etmesini gerektirecek iki ülke arasındaki bir savaş olmadığını, Konsey yasasının bir ülkenin iç işlerine karışmasına izin vermediğini" belirtti. Kaddafi, böyle bir müdahalenin "açık bir işgal olacağını, Akdeniz ve Avrupa üzerinde ciddi sonuçlar doğuracağını, Akdeniz'in harap olacağını, hiçbir hava ve deniz trafiğinin güvenli olmayacağını" söyledi.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler