YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da flaş gelişme...
Uluslararası Af Örgütü, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili yeni Libya yönetiminden soruşturma açmasını istedi...
Libya'da flaş gelişme...
22 Ekim 2011 / 07:54 Güncelleme: 22 Ekim 2011 / 07:58

Örgütün Genel Direktörü Claudio Cordone, yayımladığı bildiride, ''Kaddafi yakalandıktan sonra öldürülmüşse, bunun bir savaş suçu teşkil edeceğini ve sorumlularının da adalet önüne çıkarılması gerektiğini'' belirtti.

Cordone, ''Yeni Libya'nın, öç almaya değil, insan haklarına ve adalete saygı temelinde inşa edilmesi gerektiğini'' kaydetti.

Örgüt, Kaddafi'nin oğlu Mutassım'ın ölümüyle ilgili de soruşturma açılması talebinde bulundu.

Öte yandan, ABD, Ulusal Geçiş Konseyi'nden (UGK) Kaddafi'nin ölüm nedenini ''Şeffaf'' bir şekilde ortaya çıkarmasını beklediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı sözcüsü Mark Toner, ABD yönetiminin ''Tutuklulara insanca muamele edilmesini'' istediğini de belirtti.

Toner, UGK'nın önümüzdeki günlerde daha fazla detay vereceğini düşüncesini taşıdığını kaydetti.

OTOPSİSİ YAPILIYOR

Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) yetkilileri, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin otopsisinin yapılmakta olduğunu bildirdi.

UGK yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Kaddafi'nin otopsisine başlandı.

Yetkililer, Kaddafi dahil, üç kişiye otopsi yapılacağını ve otopsilerin tamamlanmasının sabah saatlerini bulacağını bildirdi.

Otopsilerin tamamlanmasının ardından Kaddafi'nin cenazesinin sınırlı sayıda UGK üst düzey yetkilisinin katılımıyla gizli bir yerde toprağa verilmesi bekleniyor.  (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler