YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da flaş gelişme...
Libya'da flaş gelişme...
17 Ekim 2011 11:24
Sirte'de Kaddafi'ye bağlı birliklerle isyancıların çatışmasında 5 muhalif öldü, 33 muhalif de yaralandı. Çatışmalarda 3 Kaddafi askeri de hayatını kaybetti...

Muhalifler Sirte'de ağır silahlarla yeni bir saldırı başlattı.

Sirte'de çok dar bir bölgeye sıkışan Kaddafi'nin askerleri son kozlarını oynuyor.

Bulundukları binaların içerisinde, kendilerine doğru gelen isyancı askerlere göre, konum olarak daha avantajlı görünen Kaddafi'nin askerleri, sokak çatışmasında 5 isyancıyı öldürdü, 33'ünü de yaraladı.

Hayatını kaybeden muhalif askerlerin Kaddafi'nin keskin nişancıları tarafından daha çok başından vurulması dikkat çekti.

Ölen ve yaralanan muhalif askerler, cephe gerisindeki sahra hastanelerine götürüldü.

Yaralıların artması nedeniyle bölgeye doktor, hemşire ve sağlık malzemesi takviyesi yapıldı.

Çatışmalarda 3 Kaddafi askerinin öldürüldüğünü bildiren isyancılardan Muhammed El Segotri, Libyalı olmayan bu askerlerin hastaneye götürüldüğünü anlattı.

Ağır silahlarla saldırı

Kayıpların artması üzerine isyancılar yeni bir saldırı başlattı. Tank, roket gibi ağır silahlarla Kaddafi askerlerinin bulunduğu binaları döven isyancılar, her atıştan sonra tekbir getirdiler.

İsyancı askerlerin komutanlarından Hasan Dau, amaçlarının ölü sayısı artmadan Sirte'yi tamamen ele geçirmek olduğunu belirterek ''Kaddafi ailesinden birilerinin burada olduğunu düşünüyoruz. Direncin bu kadar fazla olmasının nedeni bizce bu'' dedi.

Dau, Kaddafi'ye bağlı askerlerin artık kaçacak yerleri olmadığını, iki gün içinde de atacak kurşunları kalmayacağını söyledi.

Sirte'den kalanlar

Sirte'nin bir köşesinde savaş tüm sıcaklığıyla sürerken, muhaliflerin ele geçirdiği bölgelerinde ise haftalardır süren bombardımanın faturası gözleniyor.

Sirte sokaklarında dolaşırken geniş bahçeli evlerin çokluğu dikkat çekiyor.

Neredeyse tüm binalarında top ve kurşun izi bulunan, Kaddafi'nin, yönetimdeyken tüm Kara Kıtaya örnek bir şehir olarak gösterdiği Sirte, şimdi hayalet bir kenti andırıyor.

İsyancı askerlerden başka kimsenin bulunmadığı sokaklarda, evlerin kapıları parçalanmış durumda. Kapıları kırılmış evlerdeki tüm eşyalar dağıtılmış, yerlere saçılmış halde.

Kepenkleri parçalanmış dükkanlarda ise sağlam bir şey bulmak neredeyse imkansız.

Savaştan önce modern olduğunu tahmin etmenin çok da zor olmadığı çoğu kamu kurumuna ait binalar, şimdi virane.

Sprey boyalarla tüm duvarlara ait oldukları kabilenin veya bölgenin ismini yazan isyancı gençler, hala duman tüten binaların önünde fotoğraf çektiriyor. (AA)

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler