YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da flaş gelişme...
Libya'da flaş gelişme...
29 Eylül 2011 11:28
Libya'da iç savaş sürüyor. Ne muhalifler ne Kaddafi pes etmiyor... Libya'da ki son durum ise Sirte'nin büyük bölümü, muhalif askerlerin eline geçti...

Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte'nin büyük bölümü, muhalif askerlerin eline geçti. Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) güçleri, Sirte'nin üçte birini kontrol altında tutan Kaddafi birliklerinin üzerine bomba yağdırıyor.

UGK'nın askeri yetkilileri, Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte'yi alabilmek için yeni bir cephe daha açtı. Anadolu Ajansı ekipleri Bingazi yolu üzerinde açılan cephedeki sıcak anlara tanıklık etti. Sirte'nin yaklaşık 2 kilometre dışındaki cepheden UGK askerleri tank, roketatar ve füzelerle şehri dövdü.

Rutin hazırlıklarını yapan UGK askerleri, mermileri namluya hep bir ağızdan tekbir getirerek yerleştiriyor ardından namlular hedefe kilitlendikten sonra da bombardıman başlıyor. Peş peşe yapılan saldırılardan sonra Sirte'den gün boyu kara bulutlar yükseldi.

Öte yandan karadan yapılan bombardımana NATO'ya bağlı uçaklar da destek verdi. Saatler süren bombalamada Sirte'de onlarca ev tahrip oldu. UGK askerlerinin gün boyu yaptığı saldırılara Kaddafi birliklerinin sadece üç kez karşılık verdiği öğrenildi.

SİRTE'NİN ÜÇTE İKİSİ MUHALİFLERİN KONTROLÜNDE

Kaddafi'ye bağlı birlikleri Sirte'nin küçük bir bölümüne sıkıştırdıklarını belirten UGK askerlerinden Hasan Dau, ''Sirte'nin üçte ikisini kontrol altına aldık. Paralı askerler, sivil vatandaşları kalkan olarak kullanıyor'' dedi.

Tankçı Kerim El Abdullah, Kaddafi'nin başka ülkelerden getirdiği paralı askerlerin evlerini hedef aldıklarını belirtirken, Muhammed Tarhun ise ''Kaddafi'nin aldığı silahlarla şimdi kendisini vuruyoruz'' diye konuştu.

SÜREKLİ CEPHANE TAŞINIYOR

Bu arada Kaddafi'ye bağlı askerlerin boşalttığı mahallelerde yaşayanlar hızla Sirte'den ayrılıyor. Canlarını kurtarmanın derdine düşerek araçlarına sadece yataklarını ve birkaç parça eşyalarını yerleştiren on binlerce Sirteli, Trablus'a doğru yol alıyor. Sirteliler yaşadıkları yerden kaçarken karşı istikametten gelen cephane dolu tırlar da Sirte'ye doğru yol alıyor.

Cephaneliklerini zenginleştiren UGK askerlerinin, Sirte'yi tamamen ele geçirebilmek için yoğun ateşe başlayacağı öğrenildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler