YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da flaş gelişme...
Libya'da flaş gelişme...
05 Mart 2011 10:39
Libya'da isyan ateşi sönmüyor... Doğudaki muhalifler batıya ilerliyor....

10.14: DOĞUDAKİ MUHALİFLER BATIYA İLERLİYOR

Libya'nın doğusundaki muhaliflerin, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçleri Ras Lanuf'tan çıkardıktan sonra batıya doğru ilerlediği bildirildi.

Muhalif güçler, Reuters ajansına yaptıkları açıklamada, savaşçıların, şu anda Ras Lanuf'un yaklaşık 60 kilometre batısındaki Bin Cavad kasabasının kontrolünü ele geçirdiklerini söylediler.

Muhalefet yanlısı Garib Anayzi adlı bir vatandaş da muhalif güçlerin, Bin Cavad'ın 12 ila 15 kilometre ilerisindeki Harava'da olduklarını kaydetti.

Bin Cavad kasabası, başkent Trablus'un 525 kilometre doğusunda bulunuyor.

09.46: KADDAFİ GÜÇLERİ ZAVİYE KENTİNDEKİ SAVUNMAYI YARDI

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Zaviye kentindeki savunma hattını yardığı bildirildi.

Kaddafi güçlerinin, muhaliflerin savunma hatlarını ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşiyle aşarak başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentine girdiklerini kaydeden görgü tanıkları, yer yer yangınların çıktığı kentte, halen makineli tüfek ve patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.

01.36: 'ANKARA' GEMİSİ İSTANBUL'A GELDİ

Libya’dan, aralarında 172 Türk’ün de bulunduğu 15 farklı ülkeden 1050 kişiyi taşiyan 'Ankara' yolcu gemisi İstanbul’a geldi. Karaköy Limanı’na inen Türk vatandaşlar, Türkiye’nin Libya konusunda ve tahliyeler sırasında izlediği dış politikadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Geçtiğimiz Salı günü Libya’nın Tripoli Limanı’ndan 1050 yolcu ile hareket eden 'Ankara' gemisi dün saat 23.00’de Karaköy Limanı’na yanaştı. 15 ayrı ülkenin vatandaşlarını taşıyan gemiyle 172 Türk de İstanbul’a geldi. Libya’da kalan son kafile olan Türkler, Türkiye’nin Libya konusunda izlediği politika ve tahliyeler sırasındaki çabasından övgüyle söz etti. Pasaport işlemleri yapılan Türklerden memleketine gitmek isteyenler otobüslerle gönderildi. İstanbul’da kalanlar ise kendi imkânları ile evlerine ve yakınlarına gitti.

Libya’da öğretmenlik yapan Azam Ay, Libya’da olayların kısmen sakinleştiğini ifade ederek, “Libya’da kalan son Türk kafilesiydik. Devletimiz tahliyeler sırasında ve Libya konusunda izlediği politikada çok başarılıydı. Yapılanları takdirle karşıladık.” dedi. Diğer vatandaşlar ise, Libya’da olaylar çıktıktan sonra çok zorluklar çektiklerini anlattı. Vatandaşlar tahliye sırasında ise Türkiye’nin girişimleri sayesinde diğer ülkelerin vatandaşlarına nazaran rahat ettiklerini belirtti.

Ankara gemisi ile İstanbul’a gelen yabancı uyruklu yolcuların gemide bekletileceği, gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra hava yolu ile memleketlerine gönderileceği öğrenildi.

(AJANSLAR)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler