YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da DAEŞ'le mücadelede büyük adım
Libya'da DAEŞ'le mücadelede büyük adım
06 Mayıs 2016 16:15
Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyinin, terör örgütü DAEŞ'le mücadele kapsamında "operasyon birimi" kurulmasına karar verdiği belirtildi.

UMH Başkanlık Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya ordusunun en üst komuta merkezi olan konsey, DAEŞ'le mücadele kapsamında Misrata ile Sirte kentleri arasındaki bölgede Askeri Operasyonlar Komutanlığına bağlı bir birim kurulması kararı aldı.

Operasyon biriminin komutanlığına Tuğgeneral Beşir Muhammed el-Kadi'nin atanacağı, biri tuğgeneral dördü albay rütbesinde beş komutanın da üye olarak görev yapacağı ifade edildi.

Açıklamada, Misrata ile Sirte kentleri arasındaki bölgede Libya ordusu haricindeki askeri ve milis güçlerin, savunma dışında herhangi bir çatışmaya girmesinin yasaklandığı kaydedildi. 

Libya'nın Sirte kenti bir yıldan uzun süredir DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisine bağlı askeri birliklerin, Sirte'yi kurtarmak için dün kente doğru harekete geçtiği belirtilmişti. Trablus merkezli hükümet de daha önce Sirte'yi DAEŞ'ten kurtarmaya hazır olduğunu ilan etmişti. 

UMH Başkanlık Konseyi ise Libya askeri güçlerine, ordunun en üst komuta merkezi olması hasebiyle "vereceği talimatı" bekleme çağrısı yapmıştı. Konsey, Sirte'yi kurtarma mücadelesinin askeri güçler arasında bir çatışmaya dönmesinden ve ülkeyi bir iç savaşa sürüklemesinden duyduğu endişeyi dile getirmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler