YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da çatışmalar sürüyor
Libya'da çatışmalar sürüyor
07 Nisan 2012 12:22
Libya'nın batısındaki etkin gruplardan Berberiler ile Araplar arasında 4 gün süren çatışmaların en yoğun yaşandığı Regdalin ve Jmayl şehirleri adeta birer hayalet kenti andırıyor.

Regdalin ve Jmayl'de Berberi gruplar ile Araplar arasında 4 gün süren çatışmalarda 25'ten fazla Libyalı öldü, yaklaşık 250 kişi de yaralandı. Ulusal Geçiş Konseyi'ne (NTC) bağlı güçlerin müdahalesiyle, çatışmalar yerini uzlaşma arayışlarına bıraktı.

Bölgede ateşkes sağlanmasına rağmen, taraflar arasında kalıcı bir uzlaşmanın kapıları aralanmaya çalışılıyor.

Anadolu ajansı ekibi, iki grup arasında ateşkesin sağlanmasının ardından, etnik çatışmalara sahne olan Regdalin ve Jmayl'deki yıkımı görüntüledi.

NTC'ye bağlı milisler, Berberiler ile Araplar'ın karşı karşıya geldiği, Zuhara'ya 25 kilometre uzaklıktaki çatışma alanında tampon bölge oluşturdu.

Zuhara'nın çevresinde nöbet tutan silahlı milisler, şehre giriş ve çıkışlara izin vermiyor.Regdalin ve Jmayl'de de yollar barikatlarla kapatılarak, denetleniyor. 
 
Regdalin'de birçok ev ve iş yeri yakılmış

Zuharalı Berberi milislerin top ve roketatar atışları nedeniyle Regdalin'in dış mahallelerindeki evler, iş yerleri ve okullar harap olmuş durumda.

Regdalin'de 4 gün süren çatışmalar nedeniyle birçok ailenin başka yerlerde yaşayan akrabalarının yanına gittiği, kalanların da sokağa çıkmaya çekindiği belirtiliyor.
 Berberiler tarafından evinin yakıldığını öne süren Fuat İsa, çatışmalar nedeniyle eşini ve 2 çocuğunu başka yere gönderdiğini, kendisinin ise evini bırakamadığını söyledi.

İsa, evde bulunduğu sırada, Zuharalı bir grup milisin evine yaklaşmasının pencereden gördüğünü, bunun üzerine, evin arkasındaki bahçe duvarından atlayarak saklandığını ve evini uzaktan gözetlediğini anlattı. Grubun benzin dökerek evini yaktığını iddia eden İsa, müdahale edemediğini, ancak devletin adaleti sağlaması gerektiğini kaydetti. 
 
Yaralıların tedavisi sürüyor

Çatışmalarda yaralananların tedavileri bölgedeki hastanelerde sürüyor.

Yaralılardan Abdullah Tuveyti, dayısı ve dayısının oğluyla evde oturdukları sırada eve roket isabet ettiğini, olayda misafirlerinin hayatlarını kaybettiğini, kendisinin de yaralandığını ifade etti.

Doktor Süleyman Hac da çatışmaların şimdilik durduğunu ancak geçen 4 günde hastaneye birçok yaralının geldiğini söyledi.

Bölgedeki hastanelerde ilaç, tıbbi malzeme, doktor ve sağlık personeli ihtiyacının çok fazla olduğunu bildiren Hac, merkezi yönetiminin hastaların tedavisi için gereken imkanları sağlamakta çok yetersiz kaldığını söyledi.

Bu arada, hastanelerde yaralılar arasında tarafların esir aldıkları milisler de bulunuyor. Yetkililer, her iki tarafın da esir aldıkları milisleri tedavilerinin ardından serbest bırakacaklarını söylüyorlar. 

''Uzlaşma sağlanacağına inanıyorum''
 
Libya Sağlık Bakanı Yardımcısı Adel Abushoffa ise çatışmalar nedeniyle 25'ten fazla kişinin öldüğünü, çok sayıda da yaralı olduğunu belirtti.

NTC'nin, olaya müdahil olduğunu ve tarafları uzlaştırmaya çalıştığını kaydeden Abushoffa, ''Allah'ın izniyle bundan sonra problem olmayacak. İyi bir anlaşma olacağını düşünüyorum. Kavgayla bir yere varamayız. Birlik ve bütünlük içinde olan bir Libya hedefliyoruz. Kabileciliği kabul etmiyoruz'' dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler