YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'da boş meydan şoku!
Sarkozy ve Cameron'a soğuk duş: Meydan boş kalınca ne yaptılar?
Libya'da boş meydan şoku!
16 Eylül 2011 / 13:49 Güncelleme: 16 Eylül 2011 / 13:47

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya ziyareti öncesinde ani bir kararla bu ülkeye gitmeye karar veren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, halktan bekledikleri ilgiyi göremedi.

Sarkozy ve Cameron'un Bingazi'yi ziyaret edeceğinin kesinleşmesinin ardından, kentte güvenlik önlemleri artırıldı. Sabahtan itibaren Tahrir Meydanı'na çıkan yollar ulaşıma kapatıldı.

Tahrir Meydanı'nda ise iki liderin konuşması için olaylar sırasında gösterilerin yapıldığı büyük alan yerine Ramazan ayında kadınların teravih namazı kıldığı küçük bölüm hazırlandı.

Fransa ve İngiltere bayraklarıyla donatılan meydanın etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Meydana girenler detaylı bir şekilde arandı. Liderlerin gelmesinden önce de çok sayıda helikopter havadan güvenliği sağladı.

Liderlerin saat 16.00 sıralarında geleceğinin duyurulmasına rağmen, bu saat geldiğinde meydanda güvenlik görevlileri dışında yaklaşık 100 kişinin bulunduğu görüldü.

İnsanların toplanmaması üzerine anons yapılarak Sarkozy ve Cameron'un gelmesine 20 dakikadan az bir süre olduğu belirtildi. Meydanda yeterli topluluğun olmadığının belirtildiği anonsta, halktan tanıdıklarına ve yakınlarına telefon ederek meydana çağırmaları istendi.

 


Edilen telefonlar üzerine meydanın bir kısmının daha dolmasıyla Sarkozy ve Cameron, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile birlikte meydana geldi.
 


Meydanda "Merci Sarkozy, Thanks Cameron" pankartıyla karşılanan iki lider, yaptıkları kısa konuşmalarda Libya'daki devrime ve UGK'ya verdikleri destekleri vurguladılar. Yaklaşık 15 dakika süren konuşmaların ardından iki lider meydandan ayrıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler