YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya Siyasi Antlaşması'nın imzalanması protesto edildi
Libya Siyasi Antlaşması'nın imzalanması protesto edildi
18 Aralık 2015 20:21
Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Fas'ın Suheyrat kentinde dün imzalanan Libya Siyasi Antlaşması, Libya'nın başkenti Trablus'ta protesto edildi.

Başkent Trablus'un merkezinde toplanan yüzlerce gösterici, Libya Siyasi Antlaşması'nı ve oluşturulacak geniş tabanlı Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin "Batı vesayeti kapsamında" oluşturulduğunu savunarak, buna karşı oldukları yönünde sloganlar attı.

Eylemciler, Tunus'un başkentinde 10 Aralık'ta Libyalı taraflar arasında gerçekleştirilen uzlaşı görüşmelerine destek çağrısında bulundu.

Fas'ın Suheyrat kentinde 14 ay önce BM gözetiminde başlayan ve Trablus ve Tobruk meclis başkanları ile bazı milletvekilleri tarafından boykot edilmesine rağmen sürdürülen "Libya Siyasi Antlaşması" Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK) Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Şuayb ve Libyalı milletvekilleri tarafından imzalanarak kabul edilmişti.

Trablus'taki Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve diğer bazı siyasi liderler, yasal olmadığını iddia ederek anlaşmayı kabul etmiyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler