YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya Kabileler Forumu
Libya Kabileler Forumu
22 Ekim 2014 02:13
Libya Kabileler Forumu'nda, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkması için silah taşıyanları dışarıda bırakan diyalog çağrısı yapıldı.

Libya Kabileleri Toplumsal Diyalog Komitesi Başkanı Adil el-Fayidi, Mısır'ın başkenti Kahire'de iki gündür devam eden Libya Kabileler Forumu'nun sonunda düzenlediği basın toplantısında, "Forum, ülkedeki krizden çıkış yolunun silah taşıyanları kapsamayan ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleden uzak bir diyalog çözümü ile sonuçlandı" dedi.

Fayidi, söz konusu diyaloğun Tobruk'ta kurulan Temsilciler Meclisi'ni temsil eden, halkın iradesinden kaynaklı kurumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"İlki düzenlenen forumun sonuç bildirisinde istikrarlı bir Libya kurabilmek için 9 ögeden oluşan bir yol haritası belirlendi. Yol haritasında, silah taşıyanları dışarıda bırakan kapsamlı bir ulusal diyaloğun yanı sıra anayasa ve kanunları hakem kabul etmek, Temsilciler Meclisi'ni temsil eden meşru kurumları desteklemek, birleşik Libya ordusunun oluşumunu ve ülkenin güvenliğini sağlayan birimleri desteklemek öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor."

İlk forumda alınan kararların takibi için bir ay sonra Libya Kabileler Forumu'nun ikincisinin düzenleneceğini ifade eden Fayidi, toplantının yapılacağı yer hakkında bir bilgi vermedi.

Fayidi ayrıca, Mısır'ın Libya'nın içişlerine müdahale ettiği yönünde basında yer alan haberleri yalanlayarak, "Mısır, uluslararası kanunlara muhalif bir müdahalede bulunmuyor. Ayrıca Mısır, bahsedildiği gibi Trablus ya da Bingazi'deki silahlı gruplara yönelik askeri müdahale niyetinde değil" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Başbakan Abdullah es-Sini hükümetine bağlı meşru yönetimin yetkilerini yeniden kazanması için Libya'daki silahlı milislerin hükümet kurumlarından çekilmesi" talep edildi.

Mayıs ayında emekli Tuğgeneral Halife Hafter'in, Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla hareket eden merkezi yönetim tarafından engellenmiş, ülkedeki silahlı güçler Trablus merkezli MGK'nın desteklediği Fecr Kuvvetleri ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin desteklediği Hafter'e bağlı milisler şeklinde ikiye bölünmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler