YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya 'da son gelişme...
Libya 'da son gelişme...
20 Ekim 2011 12:36
Ulusal Geçiş Konseyi, Sirte'nin tamamen ele geçirildiğini açıkladı...

Görgü tanıklarına göre Sirte kenti düştü

Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte kentinin de muhaliflerin eline geçtiği ileri sürüldü.

Görgü tanıkları, uzun süredir çatışmaların sürdüğü Sirte'de Kaddafi yanlılarının son mevzilerinin de muhalif güçler tarafından aşıldığını ve kentin düştüğünü söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------

Mahmud Cibril: "Kaddafi, savaşçı toplamaya çalışıyor"

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin Afrika ülkelerinden savaşçı topladığı ve muhtemel bir direniş hazırlığı yaptığının sanıldığını söyledi.

Cibril, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mali'den Libya topraklarına her birinde en az 8 savaşçının bulunduğu 68 aracın geçtiği ve Kaddafi'nin ülkenin güneyinde çölde saklandığı haberlerinin alındığını belirterek, Libya liderinin, Çad, Sudan ve Libya sınırlarında dolaşan Hamada kabilesiyle, Libya'ya girerek çatışmalar başlatacak 12 bin savaşçı sağlaması konusunda anlaşma yaptığını kaydetti.

Aylardır süren çatışmalardan sonra silahlı binlerce işsiz erkek nedeniyle intikam saldırıları ve suç oranında artış görüleceğinden duyulan endişeyi de dile getiren Cibril, UGK yetkililerinin, bu kişilere, ulusal orduya ya da kamu kurumlarının, petrol sahalarının ve sınırların güvenliğini sağlayacak özel güvenlik şirketlerine katılmaları seçeneğini sunmayı planladığını bildirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler