YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya-Avrupa arasında gerilim
Libya, İsviçre'yle uzun süredir devam eden polemiklerin ardından, Shengen ülkelerinin vatandaşlarına verilmiş vizeleri iptal kararı aldı.
Libya-Avrupa arasında gerilim
15 Şubat 2010 / 23:13 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 23:29

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın İtalyanlar da dahil olmak üzere ülkeye giriş vizesi bulunan Shengen üyesi ülkelerin yurttaşlarını dünden itibaren sınırdan geri çevirmeye başladığını duyurdu.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İtalyan Sky televizyonuna yaptığı açıklamada, Libya yetkililerinin, İsviçre-Libya ilişkilerindeki sorunun bedelini Shengen ülkesi tüm ülkelere ödetmeye başladığına işaret ederek, "İsviçre, Shengen bölgesindeki tüm ülkeleri esir almış durumdadır. İsviçre'ye Libya'yla arasındaki sorunu çözme konusunda yardımcı olunmalıdır. Ama bunun bedelini herkes ödememelidir" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, dünden itibaren İtalyanların ve Shengen üyesi ülkelerin vatandaşlarının vizelerinin olmasına rağmen Trablus havalimanından geri çevrilmeye başlandıklarına işaretle, şu günlerde Libya'ya gitmekten kaçınma çağrısı yapıldı.

Libya'nın Shengen üyesi ülkelerin vatandaşlarına bugünden itibaren vize vermemeye başladığı, daha önce verilmiş vizeleri de geçersiz sayma kararı aldığı kaydedildi.

Avrupa Birliği Komisyonu İçişleri Komiseri Cecilia Malmstrom, Libya'nın başlattığı uygulamayı kınarken, sorunun 22 Şubat'ta AB Dışişleri Bakanları Toplantısında ele alınacağı açıklandı.

Siyasi gözlemciler, Libya'nın başlattığı yeni uygulamayı, Libya'nın 2008 yazından bu yana ilişkilerdeki gerilimin giderek tırmandığı İsviçre yüzünden tüm Avrupa'ya karşı başlatılan bir "diplomatik savaş" olarak niteliyorlar.


-GERİLİMİN TARİHÇESİ-


İsviçre-Libya arasındaki gerilim 2008'in Temmuz ayında, Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal ve eşinin, iki hizmetçiye kötü muamele suçlamasıyla Cenevre'de tutuklanmasıyla başlamıştı. Hannibal ve eşi yüksek bir kefalet bedeli karşılığında iki gün sonra serbest bırakılsa da, Libya söz konusu olaya tepki olarak İsviçreli iki iş adamını vize kurallarını ihlal gerekçesiyle tutuklama yoluna gitmişti.

İsviçre'ye petrol sevkıyatını ve uçak seferlerini durduran Libya, İsviçre bankalarındaki yaklaşık 5 milyar avroluk parasını da geri çekmişti.

Libya, İsviçreli iki iş adamını halen hapiste tutmaya devam ederken, İsviçre ise 2009 yaz mevsimi sonunda bir tür "kara liste" oluşturarak aralarında Libya devrim lideri Muammer Kaddafi'nin de bulunduğu 188 Libyalıya vize verilmemesi kararı almıştı.

İsviçre'nin bu kararı, üyesi bulunduğu Shengen bölgesindeki tüm ülkeleri etkiliyor.

Libya yönetimi uzun süredir, Shengen üyesi diğer ülkeleri Bern yönetimine gizlice destek vermekle itham etmekteydi.

Libya'nın dünden itibaren Shengen üyesi ülkelerin vatandaşlarına vize vermeme uygulamasına başlamasının asıl sebebinin, İsviçre'yi köşeye sıkıştırarak caydırma amaçlı olabileceği ileri sürülüyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler