YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya ateş altında...
Libya ateş altında...
20 Mart 2011 15:01
Amerika, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada'nın Libya'ya yönelik operasyonunun detayları...

23:45- İTALYAN JETLERİ LİBYA'YA DOĞRU HAREKET ETTİ.

Sicilya Adası'ndaki Trapani Birgi Havalimanından kalkan 6 İtalyan jetinin, Libya'ya doğru hareket ettiği bildirildi.

 

İtalyan Ulusal Haber Ajansı ANSA'nın haberinde, Trapani Birgi Havalimanından kalkan 4'ü F-16, 2'si Tornado tipi 6 jetin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa, İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlenen hava harekatına katılacağı bilgisi yer aldı.

İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa, bugün öğle sularında yaptığı açıklamada, dün koalisyon güçlerinden kendilerine talep geldiğini bildirerek, "Hali hazırda 8 uçağımız her an operasyona katılacakmış gibi beklemede. İtalyan uçakları her an koalisyon güçlerinin komutası altına girebilirler'' demişti.

Trapani Havalimanı, gün içinde sivil uçuşlara kapatılmıştı.

 

22:43-TRABLUS'DA PATLAMALAR

Trablus'ta, şiddetli patlamalar meydana geldiği bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabiri, bu patlamaların birinin Libya lideri Kaddafi'nin Bab ül-Aziziye'deki karargahının bulunduğu bölgede olduğu, bölgeden duman yükseldiğini, uçaksavar ateşi seslerinin duyulduğunu belirtti.

Trablus'ta bu akşam saatlerinde uçaksavar atışları yapıldığı, seslerin özellikle Kaddafi'nin rezidansının yakınlarından geldiği bildirilmişti.

17: 47: LİBYA'DA EL VATYA ÜSSÜ VURULDU

Fransa, ABD, İngiltere ve İtalya'nın dün gece vurduğu uçaksavar tesisinin yeri açıklandı.

Libya ordusu askeri kaynağı, İngiliz Reuters ajansında yayımlanan açıklamasında, başkent Trablus'un 170 kilometre güneybatısında Vatya askeri üssündeki uçaksavarların, "Koalisyon güçlerinin saldısında zarar gördüğünü" bildirdi.

İsmi açıklanmayan Libya askeri yetkilisi, "Vatya üssünde başka tahribat olmadı" dedi.

15:44-TANKLAR KENT MERKEZİNE GİRDİ

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı ordu birliklerinin tank desteğiyle girdikleri Misrata kentinde çok sayıda kişinin öldürüldüğü öne sürüldü.

Reuters'ın haberine göre kentteki muhaliflerden Abdül Basset, "muhaliflerle Kaddafi güçleri arasında çatışmalar var. Tankları kent merkezinde. O kadar çok kayıp var ki, saymaya imkan yok" dedi.

Bir başka görgü tanığı da, Kaddafi güçlerine bağlı keskin nişancıların bina üstlerinden ateş açtıklarını, sokağa çıkılamadığını söyledi.

15:28- KADDAFİ GÜÇLERİ MİSRATA KENTİNE GİRDİ

Libya lideri Muammer Kaddafi güçlerinin, başkent Trablus yakınında bulunan ve muhaliflerin elinde olan Misrata sahil kentinin merkezine girdikleri bildirildi.

Reuters'ın haberine göre Misrata sakinleri, kente giren Kaddafi güçlerinin tanklarla desteklendiğini bildirdi. Kent merkezinde çatışmalar, ölen ve yaralananlar olduğu kaydedildi.

Kaddafi güçlerinin deniz araçlarıyla kent limanını da bloke etmeye ve kente mal girişini engellemeye çalıştıkları kaydedildi. 

15:18- BELÇİKA AVCI UÇAKLARINI OPERASYONA DAHİL EDECEK

Belçika'nın Libya operasyonu için koalisyonun emrine tahsis ettiği altı adet avcı-bombardıman F-16 uçağının yarından itibaren operasyona katılabileceği bildirildi.

Belçika Savunma Bakanı Pieter De Crem, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Libya'da dün başlayan operasyona "koalisyonun komutası altında yarından itibaren katılabileceklerini" söyledi.

De Crem, operasyonun birkaç haftanın ötesinde daha uzun sürebileceğini ve kara birliklerinin gönderilmesinin de gerekebileceğini belirtti.

Bununla birlikte ülkesinin kara operasyonuna katılmayacağını kaydeden De Crem, BM Güvenlik Konseyinin Libya ile ilgili 1973 sayılı kararının "işgal gücünü" yasaklasa da kara harekatına açık kapı bıraktığını savundu.

De Crem, amacın Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Lahey'deki mahkeme tarafından yargılanması olduğunu söyledi.

14:56- LİBYA 1 MİLYON KİŞİYE SİLAH DAĞITTI

Libya yönetimi, 1 milyondan fazla kişiye silah dağıtılacağını, dağıtımın başladığını açıkladı.

Resmi haber ajansı Jana'nın bildirdiğine göre Libya Savunma Bakanlığı kaynakları, "1 milyondan fazla kadın ve erkeğe silah dağıtım işleminin saatler içerisinde tamamlanmış olacağını" belirtti.

Öte yandan Libya sağlık yetkilileri, uluslararası koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısının 64'e yükseldiğini belirtti. Sayı daha önce 48 olarak açıklanmıştı ancak daha sonra, yaralananlar arasında yeni ölümler olduğu kaydedildi.

14:24-KIBRIS'TAKİ İNGİLİZ ÜSLERİ KULLANIMA HAZIR

Libya'ya yönelik askeri operasyonda Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin, özellikle Ağrotur üssünün kullanılmasının da gündemde olduğu belirtildi.

Rum basınına göre, Ağrotur hava üssünde İngilizler hazır bekliyor.

Libya;ya yönelik operasyon nedeniyle İngiltere;den çok sayıda savaş uçağının Ağrotur;a geldiğini yazan Alithia gazetesi, E3D tipi uçakların operasyona destek için bekletildiğini duyurdu.

Habere göre, Akdeniz bölgesindeki İngiliz uçaklarını koordine edecek personel de Ağrotur;a gönderildi.

İngiliz Üsleri Basın Sözcüsü Christian Grey gazeteye yaptığı açıklamada, ''İngiliz savaş uçaklarının gerektiği kadar adada kalacağını'' söyledi.

''Kaç uçağın geldiğinin'' sorulması üzerine Grey, böyle bir bilgiyi kamuoyuna vermek istemediğini ifade etti.

RUMLAR TEPKİLİ

Rum Meclisi ve Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan konuyla ilgili açıklamasında, ''Bu hassas bölgede uluslararası topluma zaman zaman sağladığımız kolaylıklar başka şey, İngiliz üslerinin istilacı faaliyetlerin sığınağına dönüştürülmesi ise başka'' dedi.

Karoyan, üslerin ''istilacı faaliyetler'' için kullanılmasının, karışıklıklara ve tehlikelere neden olacağını, buna destek vermediklerini belirtti.

Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu da konu hakkında Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin, İngiltere hükümetiyle sürekli temas halinde olduğunu, İngilizlerin üslerin kullanımına ilişkin henüz bir karar almadığını söyledi.

Stefanu, Libya konusundaki tutumlarının, ''uluslararası toplumun uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde kolektif olarak hareket etmesi'' yönünde olduğunu kaydetti.

İngilizlerin, Kıbrıs'ta, Ağrotur ve Dikelya'da iki askeri üssü bulunuyor.

14:11-ALMANYA ÜSLERİN KULLANIMINA İZİN VERDİ

Alman hükümeti, Libya'ya yönelik askeri operasyonlar için Almanya'daki Amerikan üslerinin kullanımına izin verdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya kararı temelinde Almanya'daki Amerikan üslerinin açılmasına izin verdiklerini ve bu kararı ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a bildirdiğini söyledi.

Libya'da gelişmeleri büyük endişe ile izlediklerini, Libya halkının bu kadar acı çekmesinin Libya lideri Muammer Kaddafi'den ve rejiminden kaynaklandığını belirten Westerwelle, "diktatör Kaddafi"den BM kararına uymasını ve verdiği ateşkes sözünü uygulamasını beklediklerini ifade etti.

Almanya'nın Libya'ya asker göndermeyeceğini, ancak uluslararası topluluğunun aldığı kararın hedeflerinin tümüyle arkasında olduğunu kaydeden Westerwelle, Almanya'nın Libya'ya 5 milyon avroluk insani yardım yapacağını ve bu ülkedeki tıbbi yardım çalışmalarına katkı sağlayacağını söyledi.

Uluslararası alanda sorumluluklarını yerine getirerek Libya'ya karşı yaptırımlar uygulamayı sürdüreceklerini ve Kaddafi ile rejiminin Avrupa'daki mali kaynaklarının kurutulması için çaba harcayacaklarını belirten Westerwelle, diğer bazı AB ülkelerinin de Almanya gibi hareket ettiğini ve BM kararını desteklemelerine rağmen Libya'ya asker göndermeyeceklerini ifade etti.

Westerwelle, "Libya'daki savaşın" bir an önce sona ermesini istediklerini, bunun uzun sürmesi durumunda Alman askerlerinin AWACS tipi erken uyarı uçaklarında görev yapabileceğini, ancak bunun Libya'da görev yapacak uçaklar için geçerli olmadığını tekrarladı.

Kaddafi'nin Akdeniz bölgesinde diğer bazı sivil hedeflere de saldırabileceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine de Westerwelle, endişelerinden birinin de bu olduğunu, sivillerin zarar görmemesi için her türlü çabayı harcamak istediklerini kaydetti.

Westerwelle, BM Güvenlik Konseyi'nde Libya kararıyla ilgili olarak yapılan oylamada Almanya'nın neden "evet" oyu kullanmadığının sorulması üzerine de, "Evet oyu kullansaydık, bir NATO ülkesi olarak bizden asker istenecekti" şeklinde yanıt verdi.

14:00-KADDAFİ'NİN KARA BİRLİKLERİNE SALDIRI

ABD Savaş uçaklarının bugün erken saatlerde Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı kara birliklerine saldırı düzenlediği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, elektronik savaş sistemleri taşıyan uçaklar desteğindeki Amerikan savaş uçaklarının Kaddafi'nin kara birlikleriyle Libya hava savunmasına saldırı düzenledikleri belirtildi.

Amerikan ordusundan yapılan yazılı açıklamada da,  ''26. Deniz Piyadeleri Keşif Birliği'nden AV-8B Harriers uçakları Kaddafi'ye bağlı kara birliklerine ve Libya'nın hava savunmasına saldırı düzenlerken,  ABD donanmasına bağlı Growler uçakları da Libya üzerinde elektronik savaş desteği sağladı'' ifadelerine yer verildi.


13:55: FRANSA OPERASYONA DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Fransa'nın BM tarafından onaylanan karar uyarınca Libya'ya yönelik düzenlediği hava operasyonuna bugün de devam edeceği bildirildi.

Fransız ordusundan bir kaynak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Fransız operasyonları devam ediyor. Fransız uçakları yerlerini aldı'' diye konuştu.

13:55- AMERİKA B-2'LERLE VURDU

Uluslararası koalisyon güçlerinin Libya'ya yönelik hava operasyonları sırasında 3 ABD bombardıman uçağının, Libya'nın önemli bir hava üssünü de bombaladığı bildirildi.

CBS News'in internet sitesinde yer alan habere göre 3 adet B-2 hayalet (stealth) bombardıman uçağı, adı belirtilmeyen bu hava üssüne 40 bomba bıraktı. Pentagon yetkilileri ise bu konuda ellerinde bir bilgi bulunmadığını belirttiler.

12:02-MUHALİFLER ECDEBİYE İLERLİYOR

Libya'da karşı uluslararası koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının başlamasının ardından, Bingazi'de üslenen silahlı muhalif güçlerden bir grubun, Ecdebiye kentine doğru ilerlemekte olduğu görüldü.

Reuters'ın haberine göre silahlı muhalifler Bingazi-Ecdebiye karayolu üzerinde birkaç kamyonetle kente doğru ilerliyor.

Düzenlenen hava akınları sonrasında yolun belirli bir noktasında biri ambulans olmak üzere tahrip edilmiş araçlar ve çevrelerinde en az 5 ceset olduğu görüldü. 

10:58- BOMBARDIMAN SABAHA KADAR SÜRDÜ

Libya'da başkent Trablus ile muhaliflerin kalesi Bingazi'deki hedeflere yönelik Batılı güçlerin bombardımanının sabaha kadar sürdüğü bildirildi.

AFP'nin haberine göre, Trablus ve Bingazi'de bombardıman sabah ışıklarıyla birlikte durduruldu.

Bingazi'nin bu sabah sakin olduğu, dün kentten kaçanların geri dönmeye başladığı haber verildi.

09:54-TRABLUS'TAKİ HEDEFLER BOMBALANDI

Libya'ya karşı dün akşam başlatılan operasyonda bugünün ilk saatlerinde başkent Trablus'taki hedeflerin bombalandığı ve buradaki hava savunma sistemlerinin harekete geçirildiği bildirildi.

AFP'nin haberine göre, bir uçak şafaktan önce Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ikametgahının bulunduğu Trablus'un güneyindeki Bab El Aziziye bölgesi üzerinde uçtu. İkametgah ve çevresi ile başkentin diğer kesimlerine yerleştirilen hava savunma sistemleri uçağa ateş açtı.

Bombardımanda seçilen hedeflerle ilgili bilgi verilmedi.

Libyalı resmi bir kaynak, havadan bombardıman ve füze saldırılarında "en az 48 kişinin öldüğünü", bu ölümlerin 26'sının Trablus'ta olduğunu söyledi.

Libya'nın resmi haber ajansı, 48 kişinin ölmesinin yanı sıra 150 kişinin yaralandığını bildirmişti.

ABD ve İngiltere, gemi ve denizaltılardan 20'yi aşkın hedefe 110'u aşkın Tomahawk füzesi fırlattıklarını bildirmişti.

Libya'daki yönetime bağlı silahlı kuvvetlerin sözcüsü, bombardımanın Zuara, Trablus, Misrata, Sirte ve Bingazi'deki hedeflere yönelik olduğunu söyledi.

İngiliz avcı bombardıman uçakları Tornado'lar gece ilk hava saldırılarını yaptılar.

İngiliz ordu sözcüsü, Londra'da yaptığı açıklamada, "Kraliyet Hava Kuvvetlerinin Tornado GR4'lerden Stormshadow füzelerini fırlattıklarını" açıkladı.

Libya lideri Muammer Kaddafi, dün devlet televizyonunda yayımlanan sesli açıklamasında, Akdeniz'i "savaş alanı"na çevirme tehdidinde bulundu.

Libya'yı savunmaya yönelik olarak "silah depolarının" açıldığını kaydeden Kaddafi, "Akdeniz, gerçek bir savaş alanı oldu" dedi. Kaddafi, Libya güçlerinin Akdeniz'de sivil ve askeri bütün hedefleri vuracağını belirtti.

BİLANÇO AÇIKLANDI: 94 ÖLÜ, 150 YARALI

Libya'da uluslararası koalisyon tarafından birkaç kente yönelik hava saldırısında "sivil bölgelerde" 94 kişinin öldüğü bildirildi.

Libya silahlı kuvvetlerinin devlet televizyonundan duyurulan açıklamasında, saldırıda Trablus'un yanısıra, Sirte, Bingazi, Misrata ve Zuvara'nın vurulduğu ve 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

"SİVİL HEDEFLER VURULUYOR"

23:30- Libya devlet televizyonu, başkent Trablus dışında 3 kentte daha sivil hedeflerin vurulduğunu öne sürdü.

TV'nin bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmayan haberine göre Bingazi, Misrata ve Zuvere ve Sirte'de sivil hedefler vuruldu.

Trablus'taki bir hastanenin de vurulan hedefler arasında bulunduğu kaydedildi.

FRANSIZ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

22:50-Televizyon kanalı, Libya uçaksavarlarının, Trablus yakınlarında bir Fransız uçağını düşürdüğünü duyurdu.

LİBYA'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

22:43-Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed el Zavi, BM Güvenlik Konseyi kararına uyarak ateşkes ilan etmelerine rağmen barbarca saldırıya uğradıklarını söyledi.

Başkent Trablus'ta basın toplantısı düzenleyen el Zavi, ateşkesin uygulanması konusunda ülkeye gözlemciler de davet ettiklerini hatırlattı.

El Zavi, bugünkü saldırılarda çok sayıda sivilin öldüğü ya da yaralandığını belirterek, "Bu saldırını hiçbir gerekçesi olamaz." dedi.
 

Öte yandan Libya lideri Kaddafi'de bir açıklama yaptı. Kaddafi, Akdeniz'in ve Kuzey Afrika'nın "savaş alanı" haline geldiğini söyledi.

Libya lideri Muammer Kaddafi, halkından koalisyon güçlerinin harekatına karşı devrim için silahlanmalarını istedi

AA

!!!
 // mehmet durukan
Bölgede siyasetle uğraşan değilde çok güçlü bir orduya ihtiyaç olduğu kesin görünüyor. Artık barış söylemleri gibi ucuz siyasetle bir devleti korumak imkansız. Sadece uss enterprise bile tek başına Libyaya yeterken, bu muazzam güce sahip olan devletlerin karşında kış uykusunda olduğumuz ve olmaya da devam ettirildiğimiz görülüyor....
21 Mart 2011 08:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler