YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Letonya Euro'ya geçti
Letonya Euro'ya geçti
01 Ocak 2014 14:18
Letonya, Avrupa Birliği'nin ortak para birimi olan Euro'yu kullanan 18'inci ülke oldu.

 

Letonya'da Euro dönemini başkent Riga'da ATM cihazından sembolik olarak para çeken Başbakan Valdis Dombrovskis başlattı. Dombrovskis, Euro Bölgesi üyeliğinin izledikleri sorumlu mali politikalarda herhangi bir kesintiye neden olmayacağını söyledi.

2 milyon nüfuslu Letonya, 2008 ekonomik krizinin ardından çok sıkı bir kemer sıkma programı uygulamak zorunda kalmıştı. Tasarruf programı başarıya ulaşmış, ekonomik büyüme hızı 2012'de yüzde 5,6 olmuştu. Letonya, Avrupa Birliği içerisinde en yüksek büyüme oranını yakalamıştı.

AB Komisyonu Dönem Başkanı Jose Manuel Barroso, "Letonya'nın ekonomik bakımdan hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu" söyledi. Barroso, "Letonya, ekonomik krizle mücadele eden diğer ülkelere umut sinyali veriyor" ifadesini kullandı.

"Letonya Avrupa'ya geri döndü" 

Letonya Merkez Bankası Başkanı Ilmars Rimsevics, "Euro'ya geçiş, para birimi değişikliğinden ötesini ifade ediyor. Letonya, Euro ile tamamen Avrupa'ya geri dönmüş oluyor. Euro Bölgesi de çok sıkı çalışan bir üye ülke kazanmış oluyor" diye konuştu.
Letonya, Estonya'dan sonra Euro Bölgesi'ne katılan ikinci Baltık ülkesi oldu.

Estonya, 2011'de Euro'ya geçmişti. Son Baltık ülkesi Litvanya da 2015'te Euro Bölgesi'ne girmeyi, bunun için gereken başvuruyu bu yılın ilk çeyreğinde yapmayı planlıyor.

Euro Bölgesi böylece toplam 333 milyon kişiyi kapsar hale geldi. Euro, 15'inci kuruluş yılına güçlü bir şekilde başlıyor. 2013 sonu itibariyle Euro, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Yen karşısında yüzde 26, dolar karşısında ise yüzde 4 oranında prim yaptı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler