YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Latin Amerika ülkeleri sel 12 can aldı!
Latin Amerika ülkeleri sel 12 can aldı!
29 Aralık 2015 09:07
Latin Amerika ülkelerinden Paraguay’da 6, Brezilya’da 4, Arjantin’de ise 2 kişi sel nedeniyle yaşamını yitirdi. Şu ana kadar 160 binden fazla kişi sel bölgelerinden tahliye edildi.

Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay gibi Latin Amerika ülkelerini etkili olan sel nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti.

El Nino olarak adlandırılan hava olayı nedeniyle Paraguay’da 6, Brezilya’da 4, Arjantin’de ise 2 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.  

Felaketten etkilenen bölgelerde yaşayan halkın tahliye işleminin sürdüğü ve şu ana kadar 160 binden fazla kişinin sel bölgelerinden tahliye edildiği ifade ediliyor.

Yerel medyaya göre felaketten en çok etkilenen Paraguay’da taşkınların yaşandığı bölgelerden tahliye edilenlerin sayısının 100 bini bulduğu vurgulanıyor.

Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes acil yardım faaliyetleri için 3.5 milyon dolar ayrıldığını duyururken, Arjantin federal hükümeti felaket sonrası yeniden inşa süreci ve sel önleyici altyapı çalışmaları için 1.4 milyon dolar ayrıldığını açıkladı.  

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace’ten yapılan açıklamada felaketin nedeni olarak artan yağışlar ve yağmur suyunu emecek ağaçlı arazileri tahrip eden ormansızlaştırma politikalarının olduğu belirtildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) de geçen ay yaptığı açıklamada son 15 yılın en güçlü, son 50 yılın ise en güçlü üçüncü El Nino doğa olayından birinin yaşandığını açıklamıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler