YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Laik elitle muhafazakârın mücadelesi”
“Laik elitle muhafazakârın mücadelesi”
“Laik elitle muhafazakârın mücadelesi”
01 Nisan 2008 / 16:16 Güncelleme: 01 Nisan 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi'nin Ak Parti'ye açılan davayı kabul etmesi Türkiye'de büyük bir şaşkınlık ve gerilime neden olurken konu batı dünyasında da çok geniş yankı buldu.


Amerika ve Avrupa basını konuyu çok yakından takip etti. Avrupa basını genel olarak, Türkiye'deki muhafazakâr partiye karşı darbe girişimi diye yorum yaparken, Amerikan basınıysa konunun getireceği çatışma tehlikesine değindi. 


İNGİLİZ BASINI: LAİK ELİTLE MUHAFAZAKÂRIN MÜCADELESİ


İngiliz basını kapatma davasının, Türkiye'deki laik kesimle muhafazakar kesimin güç mücadelesi olarak yorumladı.


Financial Times:


Ekonomi gazetesi Financial Times de, "Türkiye, aylarca sürebilecek siyasi ve ekonomik belirsizlik ile karşı karşıya" diye yazdı. Gazete, Anayasa Mahkemesinin kararının İstanbul borsasını düşürdüğünü de belirtti.


The Guardian:


İngiliz The Guardian da, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile "ülkenin krize atıldığı" yorumunu yaptı. Gazete, "Ankara'nın laik elit ile yeni sınıf muhafazakâr reformcu Müslümanlar arasındaki güç mücadelesinin Türkiye'nin AB iddiasına zedeleyeceğini ve yabancı sermayeyi caydıracağını" yazdı.


The İndependent:


İngiliz The İndependent de, "Türkiye'de iktidar partisinin 'fazla dindar' olduğu için yargılanacak" başlığını kullandığı haberinde analistlere dayanarak AKP'nin anayasayı değiştirme planının siyasi olarak "çok tehlikeli" olacağını da yazdı.


AMERİKAN BASINI: PATLAMA TEHLİKESİ İÇEREN DAVA


Amerikan basının kapatma davasını patlama tehlikesi içeren bir adım olarak değerlendirdi.


Washington Times:


Washington Times de, "Türkiye'de en yüksek mahkeme, potansiyel bir kriz yaratabilecek bir davayı başlatmaya karar verdi" değerlendirmesini yaptı. Gazete, Türkiye'nin AB başvurusu ve başarılı ekonomik canlanmasının geleceğinin riskte olduğunu yazdı.


New York Times:


New York Times de, "Türkiye'deki mahkeme patlama tehlikesini içeren bir davayı kabul etti" başlıklı haberinde mahkeme kararının Türkiye'yi "Dindar ile laik Türkler arasındaki nihai çatışmaya da yakınlaştırdı" görüşünü dile getirdi.


ALMAN BASINI: TÜRKİYE BÜYÜK BİR DARBE ALDI

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) kapatma davasını kabul etmesi, Alman basınında da geniş yankı buldu.


Süddeutsche Zeitung (SZ):


Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi söz konusu gelişme için "AKP'ye saldırı: Hâkimlerin darbesi" yorumunu yaptı. "İktidar partisi AKP'ye gerçekten yasak gelirse; bu darbeden başka bir şey değildir," diyen SZ, hâkimlerin bu kez geçen sene yarım kalan darbeyi tamamlamak istediklerini öne sürdü. İktidar partisinin "seküler devlet düzenini değiştirmekle" suçlandığını kaydeden gazete, buna gerekçe olarak başörtüsü yasağını kaldırma girişiminin gösterildiğini vurguladı. "Bu İslamcılık mıdır? Tabiî ki değildir, Avrupa'nın hiç bir üniversitesinde - buna laik Fransa da dâhil - bu yönde bir yasak yoktur," diyen gazetenin Türkiye muhabiri Kai Strittmatter de iktidar partisi AKP'nin merkez partisi olduğunu ve pek çok liberal reformu hayata geçirdiğini belirtti. Kai Strittmatter "Sadece kendini laik olarak tanımlayanlar AKP'yi kendileri için tehlike olarak görüyor," yorumunu yaptı. SZ, dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Türkiye'nin demokrasi, insan hakları ve Avrupa'ya yakınlaşma konularında büyük darbe aldığı görüşüne yer verdi.


Frankfurter Rundschau (FR):

Frankfurter Rundschau (FR) gazetesi söz konusu gelişmeler için "Erdoğan için kötü haber" başlığını kullandı. "Türkiye aylarca sürecek bir dava sürecinin başlamasıyla politik olarak sert çekişmeler ve ekonomik olarak istikrarsızlık dönemine girdi," diyen FR, sürecin nasıl devam edeceğinin ise bilinmediğini kaydetti. 1983 yılında "askeri diktanın" sona ermesinden bu yana Türk Anayasa Mahkemesi'nin 18 partiyi kapattığını hatırlatan gazete, bunlardan birinin de iktidar partisi olduğu tespitini yaptı. AKP muhaliflerinin 2002'den bu yana partinin ülkeyi "İslamileştirdiği" suçlamasında bulunduklarını kaydeden Alman gazete, son olarak üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına yönelik AKP'nin girişimlerine yer verdi. FR, "Şimdi Erdoğan'ın bu engeli aşmak için anayasa değişikliğine gitmeyi planlıyor," ifadesine yer verdi.


Frankfurter Allgemeine Zeitung:

Frankfurter Allgemeine Zeitung, (FAZ) kapatma davasını "Anayasa Mahkemesi iktidar partisi AKP'yi kapatmayı inceliyor" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete, mahkemenin söz konusu kapatma davasının kabulüne oy birliğiyle karar verdiğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de dava kapsamına alındığını yazdı. FAZ, Başbakan Erdoğan'ın mahkemenin bu tutumuna karşı anayasa değişikliğine gitmeyi planladığını aktarırken, Avrupa Birliği cephesinden de mahkemeye sert tepki geldiğini yazdı. FAZ yazarı Wolfgang Günther Lerch ise, "Türk sınavı" adlı yorumunda iktidar partisi AKP'nin yüzde 47 oy aldığı ve 550 sandalyeli mecliste 330 milletvekiliyle temsil edildiğini hatırlattı. Lerch, "elitler ve orta sınıf arasında bir çekişme yaşandığı" yorumu yaptı. Elitlerin 1990'lı yıllarda ülkeyi enkaza çevirdiklerini söyleyen FAZ yazarı, elitlerin şimdikinden çok farklı bir halk tasavvurları olduğu görüşlerine yer verdi.


Almanya Radyosu:

Almanya Radyosu (DR) da AKP'nin kapatılması için 11 Anayasa Mahkemesi hâkiminden 7'sinin bu yönde oy kullanması gerektiğini vurguladı. "Şuan itibariyle mahkeme üyelerinden 8'i AKP karşıtı," diyen DR, bu hâkimlerin Abdullah Gül'den önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in izinden gittiklerini kaydetti. Radyo, hâkimlerin büyük kısmının, - kendisini laik cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün varisi olarak gören - ordunun yanında yer aldıkları yorumunu yaptı.


ZDF televizyonu:

Alman ikinci devlet televizyon kanalı ZDF'te haberi "Erdoğan için politik yasak mı?" şeklinde verdi. Mahkemenin davayı oy birliğiyle kabul ettiğine dikkat çeken Alman televizyonu, AKP için bir aylık savunma süresi olduğunu belirtti. ZDF, Avrupa Birliği cephesinden de karara sert tepkiler geldiğini hatırlatarak, Türkiye'nin önünde aylar sürecek bir dava süreci bulunduğunu ifade etti.


Deutsche Welle:


Alman yayın kurumu Deutsche Welle de, "Anayasa Mahkemesi, AKP hakkında kapatılması istemiyle Yargıtay'ın hazırladığı iddianameyi kabul etti. Bu aşamadan sonra ön savunmasını yapması için iddianame AKP'ye gönderilecek" dedi.


Der spiegel:


Salı günü Alman basınının "laik rejimin" iktidardaki partiyi kapatma girişimini kınadığını bildiren Der Spiegel, bazı Alman gazetelerinin Türk elitleri gizli gündemleri olmakla suçladığını yazdı.

FRANSA


Fransız Le Monde


Fransız Le Monde, "Anayasa Mahkemesi, AKP'nin yasaklanması talebinin incelenmesine yeşil ışık yaktı" diye yazdı. Gazete, kararın oy birliği ile alındığına da dikkat çekti.


İSPANYA


El Pais


İspanyol El Pais de, "Türkiye'deki Anayasa Mahkemesi, iktidardaki ılımlı İslami Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yasaklanmasına ilişkin süreci başlatma kararını aldı. Bunun da, AB'ye aday bu ülkede ciddi bir siyasi istikrarsızlığı yaratabilir" yorumunu yaptı.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler