YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ladin'in yeri nasıl bulundu?
Usame Bin Ladin'in yerinin nasıl tespit edildiğine ilişkin bilgiler verildi.
Ladin'in yeri nasıl bulundu?
02 Mayıs 2011 / 19:24 Güncelleme: 02 Mayıs 2011 / 19:34

Pakistan'da bu sabaha karşı düzenlenen operasyonda öldürülen El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin'in yerinin bir kurye sayesinde belirlendiği bildirildi.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Bin Ladin'i korumak için yıllar önce yapıldığı tahmin edilen milyon dolarlık bir evi, El Kaide terör örgütünün bir kuryesini izlediği sırada geçen yıl Ağustos'ta keşfetti.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), yıllardır takip ettiği bu kuryenin, Pakistan'ın Abodabad şehrinin lüks semtlerinden birinde bulunan bu korunaklı eve girip-çıktığını tespit etti.

Yetkililer, bugüne kadar yakalanan teröristlerin sorgulamalarından Usame Bin Ladin'in bu kuryeye çok güvendiğini ve hatta terör lideriyle aynı evde yaşıyor olabileceğini de öğrendi. Tek girişin güvenlikli iki kapıdan yapılabildiği eve telefon ve internet kablosu bağlantısının olmadığını tespit eden yetkililer, evin çöpünün asla toplatılmadığı, hemen yakıldığını da belirlediler. 

Bu bilgilerin ışığında ABD Başkanı Barack Obama 29 Nisan'da, etrafı 5,5 metre yüksekliğinde tel örgülü duvarlarla çevrili ve terasınında da yüksek duvarların görüldüğü bu eve operasyon düzenlenmesi ve Bin Ladin'in yakalanması talimatını verdi.

Operasyon, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı seçkin "SEAL Team Six" tarafından düzenlendi.

CIA Başkanı Leon Panetta komutasındaki bu seçkin ekibin düzenlediği ve yalnızca birkaç Amerikalı yetkilinin haberdar olduğu bu son derece gizli operasyonun ayrıntıları henüz bilinmiyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler