YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzeydoğu ABD'de kar fırtınası etkili oldu
ABD'nin kuzeydoğusundaki yedi eyalette etkili olan kar fırtınası nedeniyle New York, New Jersey, Connecticut, Rhode Island ve Massachusetts eyaletlerinde acil durum ilan edildi.
Kuzeydoğu ABD'de kar fırtınası etkili oldu
27 Ocak 2015 / 19:53 Güncelleme: 27 Ocak 2015 / 20:00

Özellikle New York ve Philadelphia'yı etkileyen kar yağışı sonrası ABD'li meteoroloji uzmanlarından açıklama geldi. ABD Ulusal Hava Dairesi'nden Gary Szatkowski, kötü hava koşullarını abartarak, günlük hayatı felç ettiklerini kabul etti ve halktan özür diledi.

"Abarttık, ABD'de hayatı felç ettik"

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan Ulusal Hava Dairesi Meteoroloji uzmanı Gary Szatkowski, "Havayla ilgili kritik kararları verenler ve bu kararı uygulayan kamu görevlileri adına çok özür diliyoruz. Abarttık, ABD'de hayatı felç ettik." dedi.

ABD'nin kuzeydoğusunda kar fırtınası hayatı felç etti

1-640.jpg

Doğu kıyısında tüm seferler durdu

Başta bu eyaletler olmak üzere birçok yerde hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımı kesintiye uğradı. Birçok bölgede sefer sayıları azaltıldı, bazı yerlerde ise belli saatlerden sonra seferler tamamen durdu.

2-297.jpg

Pazartesi günü işyerleri de öğleden sonra erken kapandı. Philadelphia'dan Boston şehrine kadar olan bölgede, pazartesi günü milyonlarca kişi evlerine erken dönerken zorluk yaşadı.

Bazı yerlerde rüzgarın saatteki hızı 100 kilometreyi bulurken, birçok yerleşim yerinde elektrik kesintisi olabileceği uyarısı yapıldı.

Kar yarım metreyi bulacak

Meteoroloji yetkililerinin açıklamasında New York'ta kar kalınlığının 40 ila 60 santimetre arasında olacağı, Long Island ve Connecticut'ın bazı yerlerindeki 90 santimetreyi bulacağı aktarıldı.

7 bin 700 uçak seferi iptal edildi

Fırtınanın etkili olduğu eyaletlerde birçok kentte okullar pazartesi ve salı günü tatil edildi.

Pazartesi ve salı günü iptal edilen uçak seferlerinin sayısı 7 bin 700'ü geçti. Boston'daki Logan Havaalanı ile Providence'daki T.F. Green Havaalanı kar nedeniyle kapandı. Türk Hava Yolları'nın 27 Ocak'taki İstanbul-New York seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği bildirildi.

3-162.jpg

İnsanlar marketlere hücum etti

Marketlerde ve giyim mağazalarında raflar neredeyse boşalırken, Amerikalılar en çok eldiven, çorap, tuvalet kağıdı, su ve ekmek aldı.

4-089.jpg

Ülkenin kuzeydoğusunda birçok şehirde yetkililerin halka, seyahat yasağına uyulması ve  çok acil olmadıkça dışarı çıkmamalarına ilişkin uyarıları devam ediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler