YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kore'yle ilgili kan donduran iddia!
Kuzey Kore'yle ilgili kan donduran iddia!
07 Temmuz 2015 15:00
Kuzey Kore'den kaçan bir bilim adamı, "Kimyasal silahları akıl hastaları üzerinde deniyorduk" iddiasını öne sürerek dikkatleri üzerine çekti

Dünyanın en kapalı rejimi olarak görülen Kuzey Kore'ye dair kan dondurucu bir insan hakları ihlali daha gündeme geldi. Çin sınırı yakınlarındaki Ganggye şehrinde bulunan bir mikrobiyoloji laboratuvarından kaçan bilim adamı, kimyasal silahların akıl hastaları üzerinde denendiğini iddia etti. Sadece soy ismi açıklanan Lee, Filipinler üzerinden Avrupa'ya kaçmayı başardığını, yanında insanlık dışı uygulamalara dair deliller getirdiğini söyledi.

Kuzey Koreli yetkililer tarafından da kaçışı doğrulanan Lee'nin, Avrupa Parlamentosu önünde tanıklık etmek istediği belirtildi. Lee'nin şu anda Finlandiya'da bulunduğu, ülkesini terk ederken içinde kritik bilgiler bulunan bir bilgisayar hafızasını da kaçırmayı başardığı kaydedildi. Lee'nin iddialarını doğrular nitelikte bir tanıklık da 1990'larda Kuzey Kore'den kaçan bir özel harekât subayı tarafından yapılmıştı. Im Cheon-yong adlı subay, "Askeri akademiden mezun olmak istiyorsanız; sırları düşmana ifşa etmeme tekniklerini, suikast düzenlemenin inceliklerini ve kimyasal saldırı yapabilme yeteneğini edinmelisiniz. Kimyasal silahın etkilerini sahada öğreniyorduk. Biyolojik silahların nasıl işlediğini gösterebilmek için insanları öldürüyorlardı" demişti.

İHRAÇ EDİYOR

ABD merkezli '38 North' adlı gözlem kurumuna göre Kuzey Kore'nin yılda rahatlıkla 4 bin 500 ton kimyasal silah üretme kapasitesi var. 2014'te yayımlanan bir rapora göre Pyongyang acil durum halinde bu miktarın 3 katını da bir yıl içinde üretebilir. Aynı raporda Kuzey Kore'nin, Libya, Suriye, Mısır ve İran'a son 20 yıl içinde kimyasal silah ihraç ettiği iddiası da yer aldı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler